Zahvalnost je važna i korisna osobina, i kod odraslih i kod dece. Stvarno je divno kada vidite da deca cene ono što imaju i što radite za njih, za razliku od izliva nezadovoljstva i besa zbog svake neispunjene želje.
Ovo nije lako postići ali treba biti uporan i zahvalnost prenositi delima, svakodnevno, jer je to dugoročan posao.
Evo 10 načina kako da odgajate zahvalno dete:
Govorite detetu ‘HVALA’.
Ne možete očekivati da od deteta čujete „hvala“ ako ga ono prvo ne čuje od vas. Decu ćete naučiti zahvalnosti i poštovanju tako što ćete vi njima prvi pokazati zahvalnost i poštovanje.
Recite „hvala“ detetu kada pospremi igračke, kada je bilo mirno dok ste vi pričali telefonom itd. A ponekad zahvalite detetu samo zato jer je takvo kakvo jeste – divno i vaše!
Pokažite mu kako je to kada te neko ceni i prepoznaje tvoj trud i napor.
Slika: Betsy Webber/flickr.com
Neka dete čuje kako se zahvaljujete i drugima.
Istaknite ljubaznu stvar koju je prijateljica uradila (ili čak potpuni stranac), i pokažite detetu kako to cenite. Zahvalite vašem suprugu što je napravio večeru, pomogao oko kupanja ili samo zato što je super tata.
Dozvolite detetu da čuje kako cenite stvari koje je tako lako uzeti zdravo za gotovo.
Slika: Wrote/flickr.com
Neka nagrade koje obećavate detetu budu razumne.
Nagrade treba da budu razumne i u skladu sa veličinom i težinom postignutog. Ako dete konstantno dobija velike stvari, čak i za najmanje sitnice koje uradi, misliće da je to normalno i kasnije u životu.
Za dete je bolje da ne preterujete – malom detetu je dovoljna i novčana nagrada od 5 dinara, kada govorimo o piškenju u nošu tu je bombonica ili nalepnice na primer. Detetu nije potrebna nova igračka svaki put.
Veće stvari čuvajte za posebne prilike i njima proslavljajte stvarno velika dostignuća. Sve treba da ima svoju vrednost i značaj.
Slika: i am no one/flickr.com
Skrenite detetu pažnju kada se ponaša nezahvalno.
To ne znači da detetu držite pridike, naročite ne pred publikom, već da ga samo fino opomenete u situacijama u kojima je to potrebno.
Kada se dete mrgodi poklonu koje dobije od nekoga ili mršti na večeru koju ste spremili, recite mu „Nije lepo da se rugaš nečemu za šta se neko drugi potrudio. Mislim da bi, u stvari, trebalo da se zahvališ…“, na primer.
Na taj način detetu stavljate do znanja da treba da ceni tuđ trud, bez obzira da li mu se dopada rezultat ili ne.
Slika: Lars Plougmann/flickr.com
Nemojte detetu dati baš sve što želi.
Možda zvuči kao kliše, ali to je najistinitiji savet koji će vam dati i bake i deke. Deca se brzo zasite stvari koje dobiju i uvek hoće nešto novo.
U prirodi je deteta da ispituje granice do kojih može da ide ali je na vama da ponekad kažete i „ne“.
Primetićete kako će onda ono ceniti više one stvari koje mu pružate.
Slika: edward muslak/flickr.com
Pružite detetu ono što mu je potrebno i dajte mu priliku da ‘zaradi’ stvari koje želi.
Zaradu detetu možete dati kao nagradu za razne stvari – zato što je postiglo dogovoren cilj ili obavilo zadatak koji mu je zadat, na primer. Čak i ako vam se ta ideja ne dopada, to je dobar način da dete shvati vrednost i težinu zarade novca.
Tako, sutradan u prodavnici, dete može upotrebiti i svoj novac da kupi ono što želi. Ako nije spremno to da uradi, to je dobar razlog da vi ne potrošite svoj novac na to nešto.
Slika: woodlewonderworks/flickr.com
Učite dete empatiji i kako da pomaže drugima.
Mnogo je načina na koje i deca mogu da pomognu onima kojima je to potrebno. Ne oklevajte da ih uključite i pričajte sa njima o empatiji. Zajedno možete da birate igračke koje ćete donirati, možete da volontirate i slično.
Pogledajte šta na tu temu kaže Gorana Džudža Jakovljević iz Fondacije Novak Đoković u videu „Tri pitanja za – Fondacija Novak Đoković“ (LINK)
Slika: James Hilderbrandt/flickr.com
Uključite zahvalnost u porodičnu svakodnevnicu.
Bilo da to radite pred spavanje ili vodite dnevnik u kom ćete zapisivati sve stvari na kojima ste zahvalni, ohrabrite vaše dete da svakodnevno traži stvari na kojima je zahvalno, da vidi dobro u svemu.
Pomozite mu da primeti male stvari koje tako često olako shvatamo.
Slika: Scarleth Marie/flickr.com
Pomozite detetu da primećuje potrebe drugih oko sebe.
Potrebe drugih su vidljive u različitim oblicima – nekome je potrebna hrana, nekome krov nad glavom, nekome zdravlje itd. Pričajte o onim potrebama koje primećujete oko sebe i pomozite detetu da oseti zahvalnost što je zdravo i voljeno.
Te osnovne stvari se toliko podrazumevaju da ih često ne cenimo dovoljno. Pomozite detetu da shvati da postoji svet van njegovog.
Slika: Vamsl Krishna/flickr.com
Pišite poruke zahvalnosti.
Dobre stare pisane zahvalnice su odličan način da dete shvati da to što je neko došao njemu na rođendan, doneo mu poklon ili uradio nešto posebno lepo samo za njega, zaslužuje da bude prepoznato kao poseban napor na kom se treba zahvaliti.
Slika: vintagechica/flickr.com
Šta vi radite kako biste podstakli zahvalnost kod vaše dece? Podelite vaše savete i iskustva sa nama.