10 Montesori aktivnosti kod kuće za bebe i malu decu

3min
Ako razumemo osnovne postulate Montesori pedagogije, možemo i da improvizujemo i osmišljavamo aktivnosti prateći i osluškujući svoju decu. Veličina Montesori pedagogije je njena primenljivost u...

Montesori aktivnosti kod kuće za bebu

Potrebni materijali: pletene ili bilo kakve korpe, nekoliko osnovnih bebinih igračaka, svakodnevni bezbedni predmeti iz kuće

Za bebu, ostajanje kod kuće biće blagodet jer je prvih godinu dana inače bitno da dete bude što više u svojoj kući, u poznatom okruženju sa mamom i da ima uslove za slobodno kretanje. Ako to do sada niste uradili, bebi obavezno napravite prostor za igru na podu, jer beba mora imati slobodu kretanja. Od Montesori aktivnosti za bebu koja je napunilia 6 meseci možete izabrati korpe sa predmetima.

Tematske korpe

 

#1 – KORPRA SA IGRAČKAMA

Korpe su klasičan Montesori materijal. U korpu možete da stavite tri bebine igračke – zvečku, loptu i kolut. Beba će do mile volje istraživati predmete.

#2 – KORPA SA PREDMETIMA

Skupite uobičajene predmete iz kuće i date bebi da ih istražuje i upoznaje. Imenujte ih i rotirajte. Te iste predmete beba će svaki put doživljavati na novi način u skladu sa tim kako njen mozak napreduje.

#3 – TEMATSKE KORPE

Korpe nude mnogo mogućnosti – kako beba napreduje tako pravite tematske korpe posvećene određenim delovima kuće, pa različitim materijalima (drvo, metal, tekstil, plastika), pa istim bojama, itd. Beba uči o realnom svetu putem svojih ručica, upija svoj jezik i sistematizuje red u kući.

<===End of Page===>

 

Montessori aktivnosti kod kuće za toddler-a

Potrebni materijali: poslužavnici, predmeti za higijenu i svakodnevnu upotrebu, mali bokali, čašice, testenina, konac, dugmići, torbe itd.

 

 

#4 – MAMIN VREDNI POMOĆNIK

U uzrastu od 15 meseci, dete je spremno da imitira aktivnosti odraslih. Montesori pristup za ovaj period naglašava da deci igračke i nisu toliko zanimljive koliko ovladavanje svakodnevnim aktivnostima – tzv. kućni rad. Uključite toddler-a u sve postojeće kućne aktivnosti, promislivši unapred šta i koliko može da uradi. Deca zapravo i najviše vole da budu uz odraslog koji mu pruža ljubav i da budu ravnopravni deo zajednice.

Evo spiska, a vi ga sami dopunite: održavanje higijene doma – pranje prozora, brisanje sunđerom, brisanje prašine, usisavanje, čišćenje; aktivnosti u kuhinji – pripreme obroka,  postavljanje, brisanje i raspremanje stola, rasklanjanje sudova i razvrstavanje pribora za jelo, mazanje kriške hleba, pijenje vode iz čaše, pranje sudova, kuvanje, preručivanje i presipanje; odevanje – sređivanje čarapa, ručno pranje veša, rasklanjanje veša, čišćenje obuće.

#5 – PARKIĆ KOD KUĆE

Ako nemate kućno dvorište, biće potrebna dodatna kreativnost. Kao nadoknadu za nemogućnost izlaženja napolje, organizujte u kućnim uslovima kućno igralište – penjalice, strunjače i taburiće gde će deca moći da se penju gore dole do u beskraj. Sve što je bezbedno a što omogućava toddler-u da skače i da se penja, pun je pogodak. Ne možemo očekivati od mališana da sede mirno kod kuće J Samo pojačajte strpljenje i nadzor.

<===End of Page===>

#6 – ČISTA SREĆA

Sve aktivnosti lične nege takođe su idealan kućni projekat. Samostalno oblačenje, sređivanje odeće, priprema odeće za sutra, obuvanje, biranje odeće, zakopčavanje, čišćenje cipela i održavanje higijene – pranje ruku, češljanje, pranje zuba – za decu su izazov ali što ranije krenu i omogući im se da probaju i vežbaju to će biti srećniji i zadovoljniji. Skidanje pelene je takođe najbolje organizovati u periodu kada se ne izlazi napolje, tako da možete biti veoma efikasni ako ovaj period zatvorenosti iskoristite za učenje tako važne stvari.

#7 – REALAN ŽIVOT

Učenje o realnom životu putem čula je zalog za budućnost. Okružiti toddler-a realnim predmetima, minijaturnim verzijama predmeta a možete i da napravite sami takozvane kartice. Ako nemate gotove kartice, možete ih iseći iz časopisa pa spajati sa igračkicama. Npr. spojimo fotografiju kuce sa figuricom kuce, pa imenujemo – to je kuca, ona kaže av av. Šta radi mala kuca? Ili spojimo malu čašu sa fotografijom čaše, pa kažemo to je čaša, iz nje pijemo. Šta pijemo? I tako u krug. Ovo je idealna aktivnost za razvoj jezika.

Montesori aktivnosti

 

#8 – NEKA SVA ČULA UČESTVUJU

Učenje o realnom životu putem čula za toddler-a je veoma interesantno i svrsishodno. Možete na primer napuniti vrećicu sa nekoliko predmeta iz kuće, pa se igrate tako što dete zavuče ruku i opipa predmet, pa pokuša da pogodi šta je to. Predlažem još ideja za uključivanje svih čula: pipanje različitih materijala, mirisanje različitih mirisa (začini), spajanje pločica iste boje (napravite sami po 2 crvene, plave i žute pločice).

#9 – VEŠTI PRSTIĆI

Razvoj fine motorike je povezan sa razvojem mozga. Probajte da uposlite prstiće, a toddler će vam biti zahvalan (i zaokupljen). Evo samo nekih ideja: ređanje perlica (recimo testenina) na konac i pravljenje ogrlica, špagete koje se precizno «ubadaju» u rupice od teglice za šećer, preručivanje sitnih semeniki i presipanje, i tome slično. Nekoliko čašica i 20 različitih dugmića na poslužavniku su za toddler-a velika sreća!

#10 – BRIGA O BILJCI

Predivna aktivnost za toddler-a je briga o biljci. Sigurno možete nabaviti biljku, malu kanticu i mali sunđer.  Neka toddler prati kako raste njegova biljka i neka uči o prirodi na aktivan način, čak i kada je kod kuće.

Uživajte sa svojom decom, probajte da ih bolje upoznate, i oni vas. Prihvatite ovu situaciju kao realnost i kao mogućnost da uradite sve ono što ne biste stigli i što ste želeli da radite. Neka vaša deca iz ove situacije izađu bogatija za iskustvo bliskosti i ljubavi u svom domu i postanu otpornija i spremnija za život, što jesu upravo vrednosti Montesori pedagogije.

Autor: Tijana Adamov Ignjatović, osnivač i direktor CSR Koncept Inkubatora Žute Patalone

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *