Sigurno ste doživeli da se najmirniji dan u vašoj kući u samo jednoj minuti pretvori u haos, viku ili detetovu histeriju. A onda se pitate šta ste pogrešili ili da li ste nešto pogrešno rekli. Šta se promenilo od pre dva minuta? I naravno, šta raditi?
Najbolje je da u tim trenucima zbunjenosti uzmete svoje dete u naručje i udahnete duboko jer ono što se dešava verovatno nema apsolutno nikakve veze sa roditeljstvom.
Evo kojih deset faktora mogu da utiču na naglu promenu ponašanja dece:
Loš san
Kvalitet sna je jako bitan za čoveka, a naručito za decu. Čak i najmanja promena u svakodnevnoj rutini spavanja može imati uticaj na ponašanje deteta.
Dovoljno sna može pozitivno uticati na detetovu koncentraciju pa i na njegovo reagovanje u određenim teškim trenucima. Isto tako, nedovoljno sna može da izazove uznemireno ponašanje i nekontrolisane reakcije.
Izazovi u učenju
Problemi vezani za školu su očekivani u đačkom životu ali treba da znati da ako dete ima problema sa nekim od predmeta, vrlo je moguće da će ispoljiti i probleme u ponašanju. Pre nego što upadnete u začarni krug loših ocena i bezobrazluka obratite pažnju na vaše reakcije kod pogoršanja rezultata. Pročitajte tekst Loše ocene ne definišu vaše dete.
Šećer u krvi
Ishrana igra važnu ulogu u detetovom ponašanju. Sigurno ste nekada primetili naglu promenu detata samo par minuta nakon što pojede čokoladicu.
I najmanja količina unetog šećera u pogrešno vreme može prouzrokovati promene u ponašanju deteta.
Bolest
Bolesno dete je često razdraženo i osetljivo pa nije u stanju da na pravi način objasni svoje potrebe. Osim toga, i neki lekovi mogu da utiču dodatno na raspoleženje.
Čak i starija deca, koja inače imaju sposobnost da se izraze, često tada nisu u stanju da to urade na najprimereniji način.
Surovi drugari
Svi smo svedoci koliko deca mogu da budu surova.
Samo jedan pogrešan komad odeće, dobra ocena ili ispoljavanje emocija može da bude okidač za maltretiranje deteta od strane druge dece. Ćuškanja i ogovaranja mogu da izazovu konfuziju pa i strah kod deteta.
Mnogobrojna osećanja
Od malena od deteta se zahteva da upravlja raznim osećanjima. Za tako malo telo toliko osećanja može da bude previše.
Dok deca prolaze kroz period učenja kako da identifikuju a zatim i kako da upravljuju osećanjima, to može biti prilično stresno za njih.
Preterana stimulacija
Preterana aktivnost, svetla, jaki zvuci pa čak i jaki mirisi mogu da budu previše za decu.
Rođendani, zabave, slavlja, luna parkovi mogu da pretvore normalno dete u pobesnelo dete. A za neku decu, čak i sasvim mala promena može da bude previše.
Nedostatak kontrole
Deca su stalno u borbi za dostizanjem nečega što prelazi njihove sposobnosti. To se može odnositi od nemogućnosti da savladaju neko školsko gradivo pa i do nemogućnosti da uhvate svoj ritam spavanja.
Odrastanje
Odrastanje nije ni malo lako. Deca moraju konstantno da balansiraju između svoje želje da što pre odrastu i želje da ipak još malo ostanu deca.
Konstantno traže da isprobaju neke nove stvari, a u isto vreme se ponašaju nedoraslo i nespremno za promene koje dolaze.