Dokazano je da i najsuptilniji oblik batina utiče na detetovo samopoštovanje, sputava entuzijazam i saradnju, i pravi od njega buntovnika. Istraživanja su jasno povezala batine sa negativnim ponašanjem što pokazuje da one uopšte nisu toliko delotvorne. A i zašto bi koristili baš njih kad postoji puno drugih načina da se dete vaspita.
Evo 10 stvari koje treba da radite umesto da udarate dete:
Širite ljubav
Pokažite detetu ljubav i toplinu koliko je god to moguće – što više se navikne na izlive ljubavi, više će želeti da u kući uvek bude tako i ponašanje će se na isti način prema ostalim članovima porodice.
Postavite jasna i jednostavna pravila i granice
I budite konzistentni u očekivanjima da ih dete poštuje. Ostanite dosledni kako bi detetu uvek bilo jasno šta se očekuje od njega.
Zapamtite, principi su korisni. Principi služe da ih se držite kada počne da pada magla. Principi će vas provesti kroz bilo koju situaciju na koju naiđete, jer vam govore u kom pravcu se ide pravo.
Budite dobar uzor
Pokažite detetu šta znači lepo ponašanje tako što ćete pre svega vi biti dobar uzor, davati obrazloženja, razgovarati i znati da saslušate. Ne zaboravite nikad da ste vi model vašem detetu, pazite zato kako se ponašate i budite uzor. Najlakše ćete naučiti dete nečemu ako ono može da gleda vaš primer.
Hvalite i nagrađujte dobro ponašanje
Posvetite vašem detetu pažnju kada je dobro i to ponašanje će se ustaliti. To ćete postići obraćanjem pažnje da uvek nagradite dobro a ne loše ponašanje, na primer poljupcima i zagrljajima ili kada dete počne da kuka insistirajte na učtivim zahtevima i sl.
Ignorišite loše ponašanje
Ignorišite ponašanje koje ne želite da se ponavlja kad god to možete. Ako dete dovodi u opasnost sebe ili drugoga moraćete da reagujete. Ali ako misli da je jedini način da dobije nešto, na primer, bacanje po podu, ignorišite ga.
Kritikujte na pravi način
Kritikujte ponašanja koja vam se ne dopadaju, ne vaše dete. Koristite blage prekore kada je neko pravilo prekršeno i primenjujte kazne samo kada su baš neophodne inače neće delovati.
Razgovarajte
Uz sve ovo je važno i da praktikujete mirne razgovore a ne argumente i borbu. Naoružajte se strpljenjem i budite spremni da ponavljate i objašnjavate isto po nekoliko puta.
Dopustite detetu da odlučuje
Dajte detetu određenu kontrolu – neka učestvuje u donošenju odluka koje se tiču njegove i svakodnevice cele porodice. Počnite od toga šta će da obuče ili pojede pa do toga gde se ide na odmor i sa kim, na primer.
Kad zagusti birajte kazne a ne batine
Ukoliko je neophodna kazna neka to budu tzv. prirodne posledice. Na primer, ako dete zaboravi domaći dobiće opomenu od učiteljice. Ako neće da obuče čizme kad napolju pada kiša, imaće mokre noge i sl. Takođe, imajte na umu da su oduzimanje nekih privilegija (igračaka, telefona i sl.) ili “tajm aut” efikasniji od batina.
Sa najmlađima
Skrenite pažnju mlađoj deci na nešto drugo umesto da ih grdite ili kažnjavate. Koristite humor da olakšate teške situacije.