Nije potrebna kazna da bi dete naučilo pravila ponašanja. Naprotiv, najveći broj kazni koje roditelji primenjuju – lupanje po dupetu, oduzimanje privilegija, tajm auti – ne pomažu deci da postanu odgovornija i ne uče ih samodisciplini.
Deca uče ono što žive i uvek je najbolji način da ih naučimo lepom ponašanju i pravilima naš primer. Zato je potrebno da se prema njima ophodimo onako kako želimo da se ona ophode prema drugima, sa razumevanjem i poštovanjem. Kada ih udaramo po dupetu, kažnjavamo ili vičemo, deca uče da budu agresivna. Kažnjavanje dece u stvari vodi ka više neposlušnosti. Kažnjavanje kvari odnos sa detetom pa ono više ne želi da sluša već postaje ljuto i ima potrebu da se brani. Ono tada potpuno zaboravi zašto je kažnjeno, previše je zauzeto planiranjem odbrane. A ako nešto nauči to je da laže kako bi sledeći put izbeglo kaznu. Roditelji ovako gube svoj uticaj a deca su naučila sve pogrešne stvari.
Radite suprotno, stvorite više ljubavi, učite decu odgovornosti i pravilima na pametan način. Evo saveta koji će vam u tome pomoći:
Regulišite sopstvene emocije
Deca će naučiti od vas. Ako vi držite vaše emocije pod kontrolom ona će imati pravi model ponašanja. Nemojte praviti dramu kada ste nervozni, udahnite duboko i sačekajte malo da se smirite. Tek onda odlučite kako ćete rešiti situaciju. Oduprite se nagonu da kažnjavate, uvek se vraća duplom merom.
Slika: Anthony Doudt/flickr.com
Iskažite empatiju osećanjima
Kada je vaše dete pod uticajem adrenalina ili drugih hormona, ono ne može ništa da nauči. Umesto da mu tada držite predavanja, pomozite detetu da se isprazni primenom tehnike “tajm-in” (povezivanje) gde suprotno od tajm-auta vi ostajete sa detetom. Ovo nije kazna, već prilika da se povežete da bi dete smirilo svoje emocije. Ako se rasplače ili histeriše nemojte pokušavati da ga urazumite već stvorite sigurnu sredinu saosećajući sa detetom. To će mu pomoći da prebrodi emocije koje uzrokuju njegovo loše ponašanje. Nakon toga ono će se osećati mnogo bolje i uz to bliže vama, pa će biti spremno da čuje savete.
Slika: Anthony Doudt/flickr.com
Pružite podršku detetu dok uči
Setite se kako ste učili dete da pređe na nošu. Sigurno ste bili jako uključeni u ceo proces na početku, zatim ste postepeno preneli odgovornost na dete i onda se ono potpuno osamostalilo. Ovaj princip važi za sve – da nauči da kaže hvala, da zna sačeka svoj red, da brine o sopstvenim stvarima, ponese sve što mu treba, hrani kućnog ljubimca, radi domaći i sl.
U svemu ovome pomaže rutina. Ona predstavlja neku vrstu skele koja detetu pomaže da stekne osnovne veštine, kao što skele pomažu da zgrada dobije oblik. Može da vas naljuti što je ponovo zaboravilo jaknu, ali vikanje mu neće pomoći da se sledećeg puta seti. “Skele” hoće.
Slika: elizabeth pfaff/flickr.com
Povežite se pre ispravljanja
Uvedite pravilo da prvo treba da se povežete sa detetom pre nego što počnete ad ispravljate njegovo ponašanje. I ostanite povezani, čak i kada mu objašnjavate, da biste uspeli da u detetu probudite želju da bude svoje najbolje ja. Zapamtite da su deca neposlušna kada se osećaju loše sa sobom i kada nisu povezana sa roditeljima.
Pogledajte dete u oči sa ljubavlju, kažite mu “Tako si nervozan sada”, neka zna da vidite kako mu je. Potapšite ga po ramenu kada nešto uradi i oseća se krivim, uzmite ga u naručje i sl.
Slika: ajdoudt/flickr.com
Postavite granice – ali uz empatiju
Naravno da moraju da postoje pravila na kojima morate da insistirate, ali možete stvari gledati i iz perspektive deteta. Kada se dete oseća shvaćeno, spremnije je da prihvati postavljene granice. Dajte mu izbor ili ga preusmerite šta može da uradi. Na primer: “Hteo si da se tvoja sestra pomeri pa si je gurnuo. Nema guranja, guranje nanosi bol. Reci joj: “Molim te, pomeri se.” ili “Hoćeš još da se igraš…teško je prestati sa igrom i spremiti se za spavanje. Ajde idemo polako…” i sl.
Učite dete kako da ispravi stvari
Počnite sa prvom lekcijom da svako čisti svoj nered još dok je dete malo i to tako što ćete opušteno dohvatiti papirni ubrus i pomoći mu da obriše, na primer, prosuto mleko, bez vikanja, nabacivanja krivice i bez sramote.
Kako dete raste, učite ga da rešava stvari nakon što se smirilo, na primer da se izvine bati nakon svađe – da li bi hteo zagrljaj? Crtež? Zajedniku igru? Nemojte da sramotiti dete i budite i samo dobar uzor izvinjavanja. Videćete da će i dete raditi isto.
Slika: Jessica Phillips/flickr.com
Znajte da je svaki nestašluk izraz neke detetove potrebe
Dete ima razlog, čak i ako po vama on nije dobar. Dete se ružno ponaša? Sigurno se oseća loše zbog nečega. Možda mu je potrebno više sna, vremena sa vama, više odmora, više prilika za plakanje i izbacivanje svih uznemiravajućih osećanja koja se gomilaju u svima nama. Usmerite se ka rešavanju te potrebe i nestašluci će prestati.
Slika: Philip Dean/flickr.com
Kažite DA
Deca će da urade skoro sve ako ih zamolimo s ljubalju. Nađite način da kažete DA umesto NE čak i onda kad postavljate granice.
Na primer: “DA, vreme je za sređivanje i DA pomoćiću ti i DA možemo da ostavimo tvoju kulu i DA ako požurimo možemo da čitamo priču više i DA biće nam zabavno i DA puno te volim. DA!” Vaše dete će odgovoriti istim duhom.
Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com
Povezujte se svakodnevno
Svaka interakcija je prilika za povezivanje – ili udaljavanje. Zato, jednom na dan, isključite telefon , zatvorite kompjuter i kažite detetu da ste tu za njega, na primer, narednih 20 minuta. I zatim ga pitajte šta želi da radi. Neka vas ono usmeri. Grlite se, smejte, gađajte jastucima. Dopustite detetu da radi šta hoće.
Slika: Anthony Doudt/flickr.com
Zapamtite: tajna je u saosećanju
Naravno, saosećanje prema vašem detetu, ali morate prvo početi od sebe. Ne možete biti roditelj pun ljubavi ako se osećate loše sa samim sobom, kao što ni vaše dete ne može lepo da se ponaša ako misli loše o sebi. Uvek možete da popravite vaš odnos. Počnite danas.
Ako ništa ne pomogne, zagrlite sebe pa zatim i vaše dete. Povezivanje rešava sve u roditeljstvu. Ako ne verujete probajte već ove nedelje i videćete kako se dešavaju čuda.
Izvor: www.ahaparenting.com