„Moje dete me ne sluša!” Ova najčešća žalba roditelja je ispunjena frustracijom i ogorčenjem! Normalno je da nas nervira kada nas ignorišu. Vrlo je teško ne doživljavati to lično i zaključiti da nas naše rođeno dete ne poštuje. U tim situacijama, povisiti ton ili pretiti počinje da nam izgleda kao realno i moguće rešenje.
Međutim, kako bi nas naša deca slušala, mi treba da im omogućimo da nas čuju bolje. Evo nekoliko ideja kako da to učinimo:
Izaberite trenutak
Ukoliko želite da dete skloni suđe u sudoperu, lakše će mu biti da vas posluša čim ustane od stola, nego da to tražite od njega kada je već leglo na kauč u dnevnoj sobi. Isto tako, vaš zahtev da dete počisti sobu će biti prihvaćen pozitivnije ako nije u sred igranja video igrice. Takođe treba da izbegnete zadavanje izazovnih zadataka kada je dete umorno, gladno ili emotivno opterećeno.
Slika: Lee Simpson/flickr.com
Postavite realna očekivanja
Situacija koja se često sreće u praksi je da roditelji kažu: „Svake večeri podsećam svoje dete da treba da se spremi za spavanje. Zatim, kada ga proverim posle 45 minuta, vidim da je izulo tek jednu čarapu.” Ako se ovo dešava svake večeri, jasno je da pristup ne daje rezultat!
Nije stvar u tome što većina dece istog uzrasta može samostalno da se spremi za spavanje. Važno je pozabaviti se detetom koje je ispred nas. Ovakav pristup očigledno trenutno ne odgovara ovom detetu, tako da moramo probati nešto drugo. Realna očekivanja treba da budu u skladu sa onime što dete trenutno postiže ili za nijansu više od toga.
Slika: Andrew Seaman/flickr.com
Skrenite mu pažnju
Ako je potrebno da zamolite dete 14 puta pre nego što vas posluša, onda ga trenirate da ignoriše 13 od 14 vaših zahteva. Nemojte samo dozivati dete reda radi. Priđite mu, uspostavite kontakt očima, spustite nežno ruku na njegovo rame, izložite svoju molbu i sačekajte, smireno i sigurno, sve dok dete ne krene u željenom smeru.
Takođe, pobrinite se da ne opteretite dete odjednom velikim brojem instrukcija. Imajte na umu i da je sa nekom decom potrebno zajednički ponoviti instrukcije: „Dakle, šta sve treba da se uradi kad budemo stigli kući?”
Slika: Mathias Wennergren/flickr.com
Fokusirajte se na akciju
Recite detetu šta treba da uradi, a ne šta ne treba da uradi. Ako kažete detetu da treba da prestane igru loptom, vrlo je verovatno da će nastaviti sa šutiranjem ili bacanjem lopte još tri puta – ne zato što pokušava da se odupre, već zato što dečji mozak nije formiran tako da se isključi na pritisak prekidača. Preusmeravanje je lakše od zaustavljanja.
Na primer, umesto da kažete: „Prestani da šutiraš loptu”, recite detetu: „Šutni je još pet puta, a onda ostavi loptu u garažu.” Kada je vreme da napustite igralište, umesto da kažete: „Vreme je za polazak!”, recite detetu: „Završi sa tim i onda krećemo kući.”
Slika: clappstar/flickr.com
Neka bude zabavno
Deca vole da se smeju i nije potrebno biti dobar komičar da biste ih naveli da se smeju. Samo uradite nešto blesavo i neočekivano. Otpevajte pesmu. Govorite sa akcentom. Pretvorite rukavicu za rernu u lutku koja izdaje naređenja. Napravite igru od svog zahteva.
Takmičenje odraslih sa decom je uvek zanimljivo. Na primer, možete pitati: „Je l’ možeš da pobediš mamu? Dok se ja presvučem u trenerku, da ti obučeš pidžamu?”
Slika: smitheeren11/flickr.com
Radite stvari zajedno
Deci je lakše da obave zadatak koji ih na neki način frustrira ili im je neprijatan ako imaju društvo. Na ovaj način izbegavamo klasično nećkanje: „Nije fer! Zašto moram to sada da uradim?”
Slika: Paul Ashley/flickr.com
Koristite kada-onda rečenice
Umesto što ćete pribeći pretnjama, konstruišite kada-onda rečenicu. „Kada odvežbaš čas klavira, onda možeš pozvati drugare kod nas.” „Kada završiš domaći, onda možeš izaći napolje.” „Kada skupiš igračke, onda možeš izaći u parkić.” Ovaj tip kada-onda rečenica pruža priliku vašem detetu da kontroliše kada će nastupiti pozitivan ishod.
Kada-onda konstrukcije možete koristiti u određenim trenucima kako biste podstakli željeni ishod. „Kada se ova emisija završi, onda treba da odeš gore na tuširanje.” „Kada završiš kašu, onda treba da opereš zube.”
Slika: Clay Bitner/flickr.com
Ponudite izbor detetu
Niko ne voli da ga kontrolišu – uključujući i decu. Kada detetu ponudite dva izbora koja su prihvatljiva i vama, onda je i detetu lakše da posluša. Ako dajete više od dva izbora, to može biti previše za dete. Samo ponudite detetu neku verziju ovih pitanja: Ovo ili ono? Sada ili posle? Ja ili ti?
Slika: James Jordan/flickr.com
Uspostavite rutinu
Deci je lakše da vas poslušaju kada znaju šta mogu da očekuju. Možete im pomoći da utvrde svoju rutinu tako što ćete izricati opšte zakone univerzuma koji objašnjavaju kako stvari funkcionišu i u vašem domu.
„Kaputu je mesto u ormaru.” „Osam uveče znači da je vreme za spavanje.” Ove vrste tvrdnji kojima „ne gonite okrivljenog” deca doživljavaju manje lično.
Slika: Theresa Martell/flickr.com
Recite molim i hvala
Ukoliko izvičete svoj zahtev na dete, verovatnije je da će naići na više otpora nego da ste na kulturan i blag način izrekli svoj zahtev. Često koristimo najbolje manire sa strancima, a ne trudimo se da budemo srdačni i nežni sa svojom porodicom. Negovanje lepih manira dovešće do toga da će i vaše dete na kulturan način vama da se obraća.
Slika: Prisoner 5413/flickr.com
Izvor: www.psychologytoday.com