10 najboljih načina da poboljšate svoje roditeljske veštine

3min
Da li se osećate loše kada izgrdite svoje dete? Da li se često kajete zato što niste bolji roditelj? Ako je odgovor da, znajte da ste jedan od mnogih roditelja koji se tako osećaju i možete se...

Da li se osećate loše kada izgrdite svoje dete? Da li se često kajete zato što niste bolji roditelj? Ako je odgovor da, znajte da ste jedan od mnogih roditelja koji se tako osećaju i možete se poboljšati ako to želite.

 

Dobre roditeljske veštine stiču se vremenom. Kako biste postali najbolji roditelj koji možete biti, morate neprestano da učite. Roditeljstvo nije nešto čemu vas mogu naučiti u školi, a takođe niko nije postao najbolji roditelj već prvog dana svog roditeljskog staža. Napravite prvi korak ka boljem roditeljstvu i pokušajte da razumete predloge koji vam mogu pomoći da poboljšate vaše roditeljske veštine.

 

Probajte ovih 10 načina da poboljšate svoje roditeljske veštine:

Pažljivo slušajte

Od suštinske važnosti je da razumete svoje dete, a kako biste to mogli, potrebno je da ga saslušate.

 

Mnogi roditelji iznova objašnjavaju zašto se nešto sme a nešto ne sme, istovremeno ne pružajući priliku detetu da izrazi svoje strahove, nervoze ili sumnje.

 

Postarajte se da poklonite detetu potpunu pažnju kada razgovara sa vama. Pažljivo ga saslušajte.

<===End of Page===>

Pokažite svoju bezgraničnu ljubav

Očigledno je da svi roditelji vole svoju decu, ali potrebno je da svoju ljubav i privrženost pokazujete tako da se to vidi. Naposletku, niko ne čita misli, a ponajmanje deca.

 

Zagrljaj svakog dana i nekoliko reči pažnje mogu učiniti da se vaše dete oseća voljenim i cenjenim. U isto vreme, dete će se osećati sigurno i srećno.

 

Slika: Nathan Colquhoun/flickr.com

<===End of Page===>

Provedite vreme sa vašom decom na kvalitetan način

Postoji razlika između ‘provoditi vreme sa decom’ i ‘provoditi vreme sa decom na kvalitetan način’.

 

Kao roditelj, morate pokušati da na najbolji mogući način iskoristite vaše slobodno vreme sa decom: interaktivno, igrajući igre, pričajući priče ili čak čavrljati o svemu i svačemu. To će ojačati emocionalno povezivanje sa detetom.

 

Slika: Chris_Parfitt/flickr.com

<===End of Page===>

Budite strogi ali pravedni i prijateljski nastrojeni

Vrlo je važno utvrditi pravila u kući. Ova pravila bi trebalo da budu fer i pravedna, što znači da kršenje pravila ne treba kažnjavati preoštro. U svakom slučaju, komunikacija treba da bude prijateljska, nepreteća i nevređajuća.

 

Vaše dete treba da vas poštuje, a ne da vas se plaši.

 

Slika: Heidi/flickr.com

<===End of Page===>

Ne budite popustljivi, već dosledni u ograničenjima koje ste postavili

Ne uspostavljajte pravila zarad pravila! Neophodno je da uspostavite jasna pravila ali i da ih se držite. Ne treba menjati pravila često, onako kako trenutak zahteva.

 

Ako se striktno sami budete držali pravila koja ste odredili, to šalje jasan signal vašoj deci da im se moraju povinovati.

 

Slika: Valentina Yachichurova/flickr.com

<===End of Page===>

Budite dobar i uzoran primer

Roditelj je za dete prvi uzor koji treba da bude nepokolebljiv. Ono što učite dete i ono što sami radite treba da bude isto.

 

S pravom se govori da dete može naučiti manje iz onoga što izgovarate, a više iz onoga što radite.

 

Budite uzor svom detetu u svakom smislu.

 

Slika: Valentina Yachichurova/flickr.com

<===End of Page===>

Hvalite, ne osuđujte

Pozitivan pristup u roditeljstvu je veoma važan. Umesto da govorite deci šta da ne rade, pokušajte da im govorite šta treba da rade.

 

Uvek se prisetite da ih pohvalite, prepoznate i priznate sve ono što dobro rade.

 

Takođe ih možete i nagrađivati za dobra dela; to vam osigurava da će ponoviti takvu vrstu ponašanja.

 

Slika: Patrik Rising/flickr.com

<===End of Page===>

Budite spremni da učite

Uvek tragajte za informacijama o boljim roditeljskim veštinama, razumite ih i savladavajte. Pretražujte knjige o roditeljstvu, pretražite internet za neke brze savete ili poslušajte starije.

 

Uvek ima prostora za napredak, tako da nikada nemojte prestajati da učite.

 

Slika: Jeffrey Pott/flickr.com

<===End of Page===>

Postavite se na mesto deteta

Pre nego što osudite detetovo ponašanje, neophodno je da shvatite kako situacija izgleda iz njegovog ugla.

 

Pokušajte, takođe, da se setite sebe i kako je vama sve to izgledalo kada ste vi bili dete. Uvek detetu dajte priliku da objasni svoje ponašanje.

 

Vrlo je lako osuditi decu, ali više dobijate kada ih razumete i oprostite im.

 

Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com

<===End of Page===>

Budite strpljivi i sa sobom i sa svojim detetom

Setite se da ni Rim nije izgrađen za jedan dan. Nikada nemojte očekivati da će se dete promeniti preko noći ili da ćete vi odmah postati dobar roditelj. Za sve je potrebno vreme, a promene dolaze postupno, tako da budite strpljivi.

 

 

Nadamo se da ćete iskoristiti ove savete za razvijanje i poboljšanje roditeljskih veština. Jednog dana, kada vaše dete bude poraslo i postiglo nešto u životu, bićete ponosni što ste imali priliku da odigrate važnu ulogu i utičete na njegov uspeh i sreću. Sve najbolje!

 

Slika: Valentina Yachichurova/flickr.com

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *