10 navika koje će vam pomoći da izgradite jaku vezu sa vašim detetom

3min
Veza sa našom decom je bitna i nama i njima. Kada je jaka, ujedno je i neprikosnoveno lepa, i nepresušni je izvor radosti. Jaka veza je, takođe, jedini razlog zbog kog su deca voljna da prate...

Veza sa našom decom je bitna i nama i njima. Kada je jaka, ujedno je i neprikosnoveno lepa, i nepresušni je izvor radosti. Jaka veza je, takođe, jedini razlog zbog kog su deca voljna da prate pravila koja smo postavili. Kada deca osećaju jaku povezanost sa roditeljima, rada su da sarađuju, ukoliko je to u njihovim kognitivnim mogućnostima razumevanja.

 

Istraživanja psihologa pokazala su da je potrebno pet pozitivnih interakcija za svaku negativnu interakciju, kako bi održali zdrav odnos poverenja sa decom. Kako većinu vremena provedemo u usmeravanju, odnosno aktivnostima poznatim kao: podsećanje, ispravljanje, grdnja, kritikovanje, negodovanje i vika, važno je da se potrudimo da provedemo pet puta više vremena gradeći pozitivne veze i samopouzdanje.

 

Sledećih 10 navika će vam pomoći da osnažite vašu vezu sa detetom i pozitivno će uticati na vaše shvatanje roditeljstva.

 

Slika: Brandon Atkinson/flickr.com

12 zagrljaja na dan

Virdžinija Satir, porodični terapeut je uočila sledeće: “Potrebno nam je 4 zagrljaja na dan da bi preživeli, 8 zagrljaja na dan da bi održali vezu, a 12 zagrljaja na dan za rast i stabilan razvoj.”

 

Ušuškajte se sa svojim detetom pre jutarnjih aktivnosti i pre spavanja. Zagrlite ga kada se pozdravljate pred odlazak na posao/u školu, kada ga dočekujete, zapravo kada god se za to ukaže prilika. Dodirnite ga, potapšite po leđima. Uvek ga gledajte pravo u oči i osmehnite se svaki put kada vam se pogledi sretnu.

 

Sa starijom decom morate biti pažljiviji, potrebni su tiho tapkanje i opreznost, ali nije nemoguće. Uz film i grickalice, neku prijatnu, neopterećujuću aktivnost možete da razgovarate i rekapitulirate dan ili nedelju. Neka vam to bude prioritet. Tih 45 minuta je ulaganje u vašu buduću vezu, za sve godine koje će doći.

 

Slika: Julio Roman Farinas/flickr.com

<===End of Page===>

Igrajte se (opet)

Smeh i lepa atmosfera u kući znače sledeće – lučenje endorfina i oksitocina, hormona koji se brinu za vašu stabilnost i sreću.

 

Smeh i smejanje zajedno sa čitavom porodicom ubacite u rutinu, jer će tako vaše dete naučiti da s osmhom prostruji kroz nervozu i izazove. Igra, sasvim neprimetno, vodi dete u stanje gde je voljno za saradnju i dogovor. Recimo, šta mislite koja “naredba” zvuči bolje: “Dođi smesta na doručak!” ili “Hajmo majmunčiću, vreme je za doručak, vidi šta imaš u kaši banane i bubice – tvoje omiljeno!” Odgovor se sam nameće, zar ne?

 

Slika: Guy Mayer/flickr.com

<===End of Page===>

Bez tehnologije kada se družite s decom

Takvo je vreme došlo, da će vaše dete ceniti i sećati se za života zajedničkih aktivnosti koje ste provodili zajedno, svi uključeni i prisutni bez mobilnih telefona. Na primer, kada isključite muziku u toku vožnje do škole to je jasan znak da želite da razgovarate, da se šalite. A to je ujedno i dobar trenutak za razgovor, jer ponekad nedostatak kontakta “oči u oči” (na šta ste prosto primorani dok vozite) umanjuje pritisak, te ćete i vi i vaša daca biti slobodniji u izražavanju i poveravanju.

 

Slika: Brittany Randolph/flickr.com

<===End of Page===>

Prvo se povežite, zatim promenite 

Deci, često teško pada promena i prelazak sa jedne aktivnosti na drugu. Olakšajte im. Ukoliko ih gledate u oči, s osmehom, obraćate im se imenom, povežete i šalite, već ste se postarali da im promena bude laka i neosetna.

 

Slika: Daniel Montemayor/flickr.com

<===End of Page===>

Vreme za jedan-na-jedan druženje

Namestite raspored tako da možete da provedete 15 minuta sa svakim detetom, svakog dana. Dogovorite se šta ćete da radite, te jednom birajte vi, jednom dete. Kada je vreme da vaše dete bira, prepustite se njegovom vođstvu. Kada vi birate, oduprite se želji da aktivnost bude struktuirana kao da je u pitanju upravljanje projektima. Umesto toga, probajte neku aktivnost ili igru koja će biti zabavna i okidač smeha za sve.

 

Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com

<===End of Page===>

Emocije su dobrodošle!

Niko ne spori činjenicu da su emocije često veoma neprijatne. Ali, uvek imajte na umu da zarad dobrog mentalnog stanja, vaše dete mora da ispolji sve emocije sa kojima dođe u susret. Vi ste tu da mu pomognete da se izbori sa njima, što je svakako trenutak zbližavanja.

 

Zapamtite: nikada ne uzimajte i ne shvatajte lično neprijatne emocije vašeg deteta. Ukoliko se to desi, one će biti okidač za rađanje ljutnje i besa kod vas. Naoružajte se strpljenjem, empatijom, razumevanjem i poželite suzama, besu i strahu dobrodošlicu. Zapamtite da ste vi rame za utehu i plakanje, udahnite duboko i sve će proći. Prihvatite njihova osećanja i pokažite razumevanje. Nakon emotivne oluje, dete će se nasmešiti, jer je pritisak otišao. Priznajemo, ovo predstavlja kamen spoticanja svakog roditelja i jeste teško, jer se i mi sami, često borimo sa svojim emocijama. Ali morate da pokušate, to je vaša obaveza.

 

Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com

<===End of Page===>

Slušajte i pokažite razumevanje

Svaki momenat povezanosti počinje slušanjem. Ugrizite se za jezik svaki put ako osetite nagon da kritikujete, sem kada je u pitanju izražavanje uzbuđenosti u formi “Wow! Zaista, … kako je tebi bilo, …. Reci mi više!”

 

Navika da vidite život kroz perspektivu vašeg deteta će ga uvek uveriti u to da osećate neizmerno poštovanje prema njemu i da ste uvek spremni na pozitivna rešenja. Perspektiva deteta će vam pomoći da shvatite njegovo ponašanje, koje bi vas inače izludelo. Takođe, to će vam pomoći da uspete da regulišite i vaše emocije, te kada se nađete u situaciji lansiranje ipak usporite.

 

Slika: Petras Gagilas/flickr.com

<===End of Page===>

Usporite i uživajte u momentu

Svaka dnevna interakcija sa detetom je sjajna prilika za povezivanje. Usporite i iskoristite svaki momenat. To znači da ne izvršavate radnje užurbano, čisto da biste ih odradili. Pustite dete da pomiriše jagode i sve voće pre nego što napravite smuti. Kada pomažete detetu da opere ruke, stavite i vaše ruke pod mlaz vode, šalite se kako je ledena. Slušajte njihov smeh. Pokažite im koliko ih volite. Budite prisutni, budite potpuno obuzeti svakim zajedničkim trenutkom. (Ovo vam je tajno oružje kada dođe do ponavljanja iste igre, opet i opet. Uživajte u trenutku).

 

Slika: talkingplant/flickr.com

<===End of Page===>

Ćaskanje pred spavanje

Stavite dete na spavanje koji minut ranije kako biste mogli da provedete više vremena u ćaskanju pre nego što utone u san. Razgovarajte. Tako utopljeni i zagrljeni, imate atmosferu koja prosto odiše bezbednošću, kada je sve lako reći. Samo slušajte. Prepoznajte njegova osećanja. Uverite dete da neke brige nisu vredne briga, dok ćete druge rešiti lako i zajedno. Uvek ispunite to obećanje. Bićete iznenađeni koliko će vaša veza postati sadržajnija. Nemojte da dozvolite da ova rutina ikada nestane, jer kada deca odrastu i uđu u tinejdžerske godine to će verovatno biti jedino vreme kada će vam se poveravati.

 

Slika: KatLevPhoto/flickr.com

<===End of Page===>

Budite prisutni

Jeste li primetili kako većinu vremena živimo na auto-pilotu? Da li znate da vaša deca imaju otprilike 900 nedelja detinjstva i odrastanja pre nego što napuste porodično gnezdo. U treptaj oka biće veliki i samostalni. Pokušajte sledeće: kada odvojite vreme za dete, budite prisutni 100%. Prosto budite sada i tu. Naravno, nećete moći svaki put tako, život je nepredvidiv, ali trud koji budete odvojili sa tom namerom, neće proći neopaženo i bez uspeha. Ulažete u momente vredne sećanja.

 

Autor: Laura Markham, autor knjige Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting (Smiren roditelj, srećna deca: Kako da prestanete da vičete i počnete da se povezujete)

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *