Roditeljstvo je igranka bez prestanka. Ako nismo pažljivi, neko će nam u toku đuskanja stati na stopalo, pokvariti ritam i poremetiti korake. Ono što moramo da znamo su okviri za kretanje i delanje. Važno je da znamo kako da igramo pametnim koracima i kako da budemo pažljivi i podignemo decu na najbolji mogući način. Kako i u plesu moramo da imamo na umu konačnu igru dok učimo korake, tako i u roditeljstvu moramo da se postaramo da uvek vidimo širu sliku i dalekoseg naših roditeljskih rešenja.
Sva je istina da se rešenje za sve krije u pitanju: “kako?”. Metode i tehnike nisu glavni igrači, već način na koji ih sprovodimo i utičemo na ponašanje naše dece. Prilažemo vam 10 životnih lekcija koje su mnogo bitnije od svih metoda za vaspitavanje:
Veza
Veza koju roditelj stvori sa detetom ima najjači uticaj na dete. Ta veza predstavlja paradigmu za sve ostale veze koje će dete da izgradi tokom života. Ukoliko je veza zdrava, zasnovana na poštovanju, empatiji, razumevanju, automatski imamo standard. U toku odrastanja dete će imati taj standard u vidu i neće praviti kompromise na uštrb sebe. Doduše, ukoliko je veza roditelja i deteta zasnovana na kontroli, neprekidnom ispravljanju ponašanja i manipulaciji, već možete zdravorazumski da zaključite kakav će ishod toga biti.
Pozitivan uticaj proizilazi iz dobrog odnosa. Dete će slušati i biti voljno za saradnju ukoliko ima dobru povezanost sa roditeljem. Drugim rečima, ono što nam osigurava dobru vezu i odnos jeste otvorena i iskrena komunikacija i razumevanje onda kada je gusto – jer ukoliko uspostavimo odnos poverenja onda kada su mali, trajaće zauvek. Zapamtite, deca su vaše odgledalo, bez obzira na uzrast.
Reflektivna sočiva
Kada pogledate svoje dete, šta vidite? Da li vam se odmah pojave pozitivne ili negativne stavke?
Način na koji razmišljate o detetu diktira način na koji se odnosite prema njemu. Vaše misli imaju direktan uticaj na vaše osećanja. Na primer, ukoliko pogledate vašeg dvogodišnjaka i pomislite: “on je u tom strašnom stadijumu nezgodne dvojke”, vaš fokus će neprekidno biti na lošim i nezgodnim stvarima koje ćete pokušavati da ispravite i time ćete se potpuno iscrpeti.
Pokušajte sve negativno da preobratite u pozitivno. Nezgodni period možete da posmatrate kao period u kome je dete radoznalo, željno avanture, tako ćete ga i više razumeti, a i više ćete se truditi da mu se nađete i pomognete razgovorom. Takođe, neželjena ponašanja posmatrajte kao poziv u pomoć, i potrudite se da ih odmah razrešite.
Posebnu pažnju obratite na ton i jezik koji koristite kada komunicirate s detetom. Stručnjaci savetuju da se velika pažnja skrene na način na koji govorite o detetu pred njim. Zato izbegavajte etikete kao što su “neprestan”, “bezobrazan”. Naposletku, deca sebe vide onako kako ih vidite vi!
Partnerska veza
Dete uči kroz posmatranje i praktične primere. Način na koji se vaša partnerska veza odigrava pred detetovim očima postavlja standarde. Srećni roditelji odgajaju srećnu decu.
Temelj srećne porodice sadržan je u jakoj vezi zagrljenoj ljubavlju između partnera. Kada svedoči vezi koja je sadržajna, puna poštovanja i empatije, dete postavlja sebi standard veze za ceo život. Biće ogledalo toga. Svaki atom pozitivne energije koji uložite u vašu vezu pozitivno će se odraziti na vaše dete.
Atmosfera u kući
Sve stavke koje smo spomenuli od početka teksta, svojom primenom imaju za rezultat lepu i prijatnu atmosferu u kući.
Uvek imajte na umu da dete može da oseti i najmanju trzavicu između vas i partnera. Svaku napetost dete može da reflektuje. Samo zamislite sebe kada ste ušli u nečiju kuću gde ste mogli neprijatnu atmosferu da sečete nožem.
Želite da vaš dom bude utočište, sigurno mesto, pozivajuće mesto za smiraj. Stručnjaci kažu da je atmosfera u kući jedan od najbitnijih faktora za zdravo podizanje deteta.
Vaš odnos prema drugima
Kako se odnosite prema ljudima koji samo prođu kroz vaš život, u smislu prodavca na kasi, službenika u banci pa sve do ljudi koji su sastavni deo vašeg života, predstavlja direktan primer onoga što će vaša deca kopirati. Postavite dobar primer, kako bi vaše dete bilo ljubazno prema drugima.
Zajednica
Da li ste angažovani u vašoj zajednici? Na stranu bivanje dobrim primerom, postoje određena angažovanja i akcije koje su veoma vredne lekcije vašem detetu. Na primer, volontoranje, podrška određenom pokretu. Način na koji utičete na druge živote je neizmerno važna lekcija koju prenosite na dete. Vrline i dobre vrednosti su sastavni deo života dobre individue.
Škola
Bez obzira na vaš izbor škole, bila ona privatna ili državna, vaš izbor utiče na vaše dete. Birajte mudro i posvetite pažnju izboru. Imajte u vidu da školski drugari utiču na odrastanje i vaše dete, te se postarajte da okolina u kojoj će dnevno provoditi većinu vremena bude dobra.
Čaša polu puna ili prazna?
Koji je nivo u vašoj čaši? Da li je polu puna ili polu prazna? Ono što želimo da kažemo jeste sledeće: morate sebi da budete prioritet. To nije sebičluk, to je samoodržanje. Jer ukoliko vi kao vi, niste zbrinuli sebe nećete moći da se posvetite drugom biću. Takođe, kada vi vodite računa o sebi i dete uči da se brine o sebi.
Mediji – televizija – video igre – društvene mreže
Sve skupa, ovi medijumi šalju vašoj deci neku poruku. Ne možemo potpuno ukinuti te uticaje, a opet ne možemo ih ni potpuno zabraniti. Dakle, pažljivo i umereno, koliko god možemo da kontrolišemo date uticaje. Budite uključeni u ono što dete bira da gleda samo, posavetujte i objasnite zašto se ne slažete sa određenim izborima.
Osnovne potrebe
Zdrava i balansirana ishrana, dovoljno sna i fizičke aktivnosti – činioci su zdravog života i zdravog odrastanja. Imajte na umu da vežbanje u vidu fizičke aktivnosti jedan od glavnih regulatora ljutnje, besa, i neprijatnih osećanja.