Iako sigurno ne želite da vaše dete bude razmaženo, sigurno radite neke stvari koje vode upravo u tom pravcu. Međutim, važno je ne preterati kako vam cela situacija ne bi izbegla kontroli.
Potrudite se da nađete zlatnu sredinu tako što ćete na vreme uočiti negativna ponašanja koja vode tome da vaše dete razmazite do maksimuma. Na primer:
Nagrađujete dete hranom
Ako koristite brzu hranu kao nagradu za dobro ponašanje veoma brzo ćete na nju navići dete. Slatkiši, kolači, keks, sladoled, čips i sl. slana hrana treba da budu samo povremeno zadovoljstvo a ne svakodnevne nagrade.
Slika: Public Domain Pictures/pixabay.com
Kupujete detetu igračke da bi bilo srećno
Ispunjavanje svake detetove trenutne želje vodi samo ka punoj kući stvari i povećavanju želje za novim. Ovo ne znači da ne treba nikada da kupujete igračke, ali ako dete ima prepunu sobu svega i svačega, sigurno mu je potreban drugi izvor zadovoljstva. Dobar način da se zaustavite kada krenete da kupujete je da se zapitate zašto kupujete tu igračku i kako će ona da popravi igru vašeg deteta. I razmislite koje ponašanje nagrađujete tom kupovinom.
Slika: Sultry/sulky/silly – flickr.com
Ne učite dete da deli sa drugima
Dete koje zna da podeli stvari sa drugima uči važnu lekciju o važnosti stvari u odnosu na prijatelje. Naučite dete da podeli sve sa vama, sestrama, braćom, prijateljima i imaćete uviđajno dete koje zna da daje drugima.
Slika: TheBusyBrain/flickr.com
Ne postavljate granice
Ne možete biti dobar roditelj ako nemate ni malo autoriteta. Iako vam u mnogo situacija sigurno neće biti milo da zauzmete ulogu onoga ko komanduje i pokvarite zabavu detetu, morate postupati ispravno kad god je to potrebno. Dete ne može i ne treba da ima ista prava kao vi.
Slika: 21150/pixabay.com
Radite sve umesto deteta
Potrebno je da roditelji rade na razvoju nezavisnosti i autonomije kod njihove dece. A to je nemoguće ako oni rade sve umesto njih i za njih. Na primer, kada je detetu potrebna pomoć oko domaćih zadataka, umesto da ih uradite vi pomozite detetu tako što ćete ga samo usmeriti šta da radi i pustiti da radi samo. Isto tako, nije vaš zadatak da sklanjate igračke već da podsetite dete da to uradi.
Slika: 21150/pixabay.com
Vaše dete nema obaveze u kući
Kada je dete dovoljno veliko da ima obaveze u kući, važno je i da ih obavlja. Bilo da se radi o skupljanju stvari sa stola posle večere, ređanju sudova u mašinu ili izbacivanju smeća, obavljanje kućnih poslova uči dete da bude odgovorno.
Slika: Upsilon Andromedae/flickr.com
Dopuštate detetu da vam upada u razgovor
Nepoštovanje iskazano na javnim mestima je jasni pokazatelj razmaženog deteta. Naravno da dete može, s vremena na vreme, da ima neku neodloživu potrebu ili da jednostavno bude loše raspoloženo toga dana. Međutim, ako ne možete nigde da ga vodite jer znate da će se ružno ponašati je veliki problem. Važna lekcija koju svako dete treba da nauči je da poštuje odrasle kada razgovaraju i uzdrži se od prekidanja.
Nikada ne govorite “ne”
Reč “ne” mora da postoji u vašem rečniku i mora da ima jasno značenje kad je izgovorena. Kada kažete “ne” vaše dete mora da zna da tako i mislite i da ste potpuno ozbiljni. Kada odlučite da nećete tolerisati određeno ponašanje, morate tu odluku dosledno i sprovesti.
Slika: amyelizabethquinn/flickr.com
Ne odvajate se od deteta
Previše zajedničkog vremena sa detetom, do te mere da ga ne ostavljate sa bebisiterkom ili nekim članom šire porodice, stvara nezdravu vezu između vas. Imajte na umu da vaše dete treba da zna kako da se u životu ponaša sa različitim ljudima, različitog uzrasta i različitog životnog iskustva. Za vaš razum i razvoj detetovih socijalnih veština, dobro je da se s vremena na vreme razdvajate, čak i na kratko.
Slika: Public Domain Pictures/pixabay.com
Dopuštate mu previše vremena ispred ekrana
Dete koje provodi previše vremena ispred televizora i drugih ekrana izloženo je opasnosti od pojave gojaznosti, problema sa pažnjom i depresije. Ograničite detetu vreme koje provodi ispred malog ekrana i podstaknite ga da svoje slobodno vreme organizuje malo drugačije, na primer da ide napolje.
Slika: mojzagrebinfo/pixabay.com
Šta od ovoga vi radite?