Ja sam lično izabrala Montesori pedagogiju za sebe, svog sina i svoju porodicu. Uverena sam potpuno da je to najbolja pedagogija koju sam mogla da primenim. Velike ideje su najveće kada možemo da ih živimo. Najviše što možemo da učinimo je da se pobrinemo da vodimo svoj život skladno i najbolje što možemo i da novoj generaciji – našoj deci – damo slobodu i naučimo ih odgovonosti. To ne radimo samo mi roditelji, već svi koji činimo globalno društvo, globalno selo homo sapiens-a.
Predstavljam vam 10 razloga za Montesori!
1. Univerzalnost – vremenska i prostorna
Montesori metoda je UNIVERZALNA, i vremenski i prostorno.
Montesori je isti u svakom kutku naše planete, isti u svakoj vremenskoj epohi. Upravo »u meri u kojem se Montesori teorija i praksa zasniva na univerzalnim principima ljudskog razvoja, moći će da traje u različitim vremenima i istorijskim uslovima.« Principi Marije Montesori preživeli su test vremena, i ne samo to – vreme ih sve više potvrđuje. Savremena istraživanja u oblasti neurologije dokazuju tvdnju o upijajućem umu – »dete menja fiziologiju mozga kroz interakciju s okruženjem u određenim fazama razvoja«.
2. Efikasnost – delotvornost
Montesori metoda je EFIKASNA I DELOTVORNA.
U Montesori pedagogiji postoji termin »normalizacija«. Fascinatno je koliko se dete brzo »umiri« kada je u Montesori okruženju. Montesori kao da ima neki »tajni ključ« za dete. Montesori pedagogija razume i poznaje dete i otvara mu vrata jednog ispunjenog i živahnog predškolskog doba. Roditelji širom sveta zadivljeni su prednostima koje Montesori obrazovanje pruža deci. Montesori metoda pomaže da od samog početka podižemo smirenu, sposobnu i samopouzdanu decu. Meni lično Montesori metoda pomogla je da se izborim sa mnogim »problemima« i dilemama koje imam u odgajanju malog deteta. Možda vam se čini nekad: pa šta – samo jedna polica i jedna drvena igračka – ali kada vidite razliku u ponašanju, postaje vam jasno da je Dr Montesori ipak otkrila nešto što je izmicalo do tada.
Montesori pedagogija je jedinstvena po prepoznavanju faza razvoja.
3. Održivost – na više načina
Montesori metoda je održiva na više načina. Ne samo što decu uči i podstiče da upoznaju prirodu i žive u skladu sa njom, već je i ekološki svesna i štedljiva – materijali koji se koriste su uglavnom od drveta, neškodljivi i ne menjaju se više od 100 godina. Ciljevi održivog razvoja poznati su još kao globalni ciljevi. To je univerzalni poziv na delovanje da se iskoreni siromaštvo, zaštiti životna sredina i obezbedi mir i prosperitet za sve. Montesori metoda se savršeno uklapa u ovu globalnu strategiju jer poziva na mir i jednake šanse za obrazovanje.
4. Humanost – čovečnost
Montesori pedagogija u svom središtu ima dete, i potpuno je prilagođena dobrobiti deteta, majke, roditelja, staratelja, vaspitača i porodice, a time i celog društva. Montesori metoda razume da je svako dete pojedinac koji će ostvariti jedinstven doprinos svetu. Cilj obrazovanja koje je kreirala Marija Montesori jeste »razvoj kompletnog ljudskog bića usmerenog na okruženje i prilagođenog svom vremenu, prostoru i kulturi«.
Montesori pedagogija »odgovara na univerzalne razvojne potrebe. Kod ljudi postoje tendencije za određenim oblicima ponašanja: istraživanje, orijentacija, red, mašta, manipulacija (rukama), ponavljanje, preciznost , kontrola greške i komunikacija. Potrebno je stalno podsticati dečje prirodno ponašanje koje vodi prilagođavanju društvu i mogučnosti da menja društvo.»
5. Pravovremenost – prilagođeno razvoju
Montesori pedagogija je jedinstvena po prepoznavanju faza razvoja. Oslanjanje na periode razvoja i oslobađanje prirodne ljudske energije uz podsticanje unutrašenje motivaciju imaju za rezultat veći intelektualni i socijalni napredak dece. Montesori pristup pomaže detetu da razvije kompletnu ličnost.
Jedna od osnovnih teza dr Montesori je da ljudski razvoj nije ravnomeran rast, već se odvija kroz seriju razvojnih perioda. Montesori obrazovanje je jedinstveno po tome što prepoznaje četiri različita perioda razvoja, koji svaki za sebe ima svoje ciljeve, pravac i osetljivosti. Marija Montesori je uporedila ove faze razvoja sa metamorfozom leptira – mlada osoba na početku svakog perioda izgleda kao potpuno novo biće. Dr Montesori je smatrala da obrazovanje počinje od prvog dana i traje do 24. godine. Tek tada pojedinac je formirana, zrela ličnost. Period razvoja čoveka podeljen je na 4 jednaka perioda: 0-6, 6-12, 12-18 i 18-24 godina.
Montesori ne prestaje da inspiriše.
6. Progresivnost – ispred svog vremena
Metoda koja je nastala pre 100 godina verovali ili ne i danas je često ispred svog vremena.
»Rad Dr Marije Montesori revolucionaran je danas kao i pre stotinu godina, jer se situacija u obrazovanju promenila vrlo malo, ili se nije promenila nimalo. Reforma obrazovanja ove izuzetne žene, aktuelna je u ovom veku, baš kao i na početku prošlog. Umesto da budu slobodna i aktivna duhom i telom, deca su zarobljena klupama, televizijskim programom i kompjuterskim igrama. Jedinstvo duha i tela, taj prirodni motor napretka, tako je nemoguće ostvariti, a ljudski potencijal za razvoj ostaje neiskorišćen.«
7. Uticaj – na dete, porodicu, društvo
Ukoliko primenimo Montesori, utičemo na to kako će svet sutra izgledati. Zamislite kada bi se sva deca odgajala u ljubavi i slobodi, učeći se poštovanju, zar čovečanstvo ne bi doživelo potpuni procvat?
Montesori aktivnosti
8. Naučna zasnovanost – savremena nauka sve više potvrđuje Montesori
Metode dolaze i prolaze, a ova metoda odoleva vremenu. Dr Montesori je kao pravi naučnik na osnovu posmatranja dolazila do određenih zaključaka. Iako tada nije imala na raspolaganju onu tehnologiju koju mi danas imamo, upravo savremena neurološka istraživanja potvđuju da dete ima sposobnost menjanja fiziologije mozga. Pedagogija koja dobija na vrednosti protokom vremena, i koju i praksa i nauka potvrđuju, svakako je pedagogška metoda za preporuku.
9. Inspirativnost – srećno detinjstvo, srećno čovečanstvo
Montesori ne prestaje da inspiriše. Mene i milione mama širom sveta Montesori metoda inspiriše i podstiče da pružimo deci odgoj koji će od njih stvoriti zadovoljnu i srećnu decu jer deca odgajana po Montesori metodi jesu srećna i zadovoljna. Dodatno inspiriše činjenica da je sve ono što nam se sviđa zapravo ideja jedne žene, velike dame velikog srca i pronicljivog uma. Samo onaj ko razume dete može da promeni i svet.
10. Fleksibilnost i primenljivost
I pored percepcije da je ova metoda rigidna, ja sam se uverila u suprotno. Kao i svaka velika filozofija, Montesori pedagogija ima svoje osnovne postulate i osnovna načela. Ako razumemo da je bitno da znamo šta je detetu potrebno, da mu pružimo to u pravom trenutku, da ga ne ograničavamo nepotrebno i da ga iznad svega poštujemo, već smo primenili Montesori!
Od srca preporučujem Montesori metodu. Srećno na putu otrkivanja deteta i tajne svog i njihovog detinjistva!
Autor: Tijana Adamov Ignjatović, osnivač i direktor CSR Koncept Inkubatora ŽutePatalone namenjenog kreiranju koncepata društvene odgovornosti i osnivač "Inicijative za proučavanje detinjstva" čiji je cilj osnivanje prvog Instituta za proučavanje detinjstva.
Izvor: novakdjokovicfoundation.org