„Bićeš gladan“, kažem mu i dok to izgovaram već shvatam da njega baš briga. Osećam kako me obuzima ljutnja i da, koliko god pokušavala da se smirim, postajem nervozna i besna. U dubini duše znam da sam propustila nekoliko prilika da preokrenem situaciju, da ostanem mirna i nagovorim dete da pojede doručak, ali sada već ne postoji ništa što mogu da uradim jer oboje počinjemo da se nerviramo.
U mojoj glavi se vrti misao „evo ga opet“. Prešla sam tanku, nevidljivu liniju između smirenog, pozitivnog roditelja i postala frustrirana i ljuta mama. Da sam samo zastala na koji minut i smirila se možda bi sve ispalo drugačije. Da sam razmislila kako da samo potvrdim i uvažim njegove potrebe, umesto da reagujem na ponašanje, možda bismo i stigli u vrtić na vreme.
Ovo je istina: Ista samokontrola koju moje trogodišnje dete treba da nauči da bi sprečilo tantrum je ista samokontrola koju ja treba da naučim da ne bih vikala na njega.
Sigurna sam da bi mnoge mame na pitanje koju osobinu bi volele da multipliciraju, odgovorile sa „strpljenje“. Nije nimalo lako sve uvek držati pod kontrolom ali to je jedan od izazova majčinstva. Kontrolisati svoje reakcije bez obzira na umor, stres ili provokaciju.
U čemu je onda tajna? Kako da jedna odrasla osoba pojača svoje strpljenje i sposobnost da se iskontroliše?
Mnogo rada na sebi.
Prepoznajte koje su to situacije ili ponašanja koja kod vas izazivaju najviše ljutnje i besa i razmislite zašto je to tako. Zatim nađite bilo kakav način koji vam pomaže da se smirite u naletu besa. To je individualna stvar. Nekome pomaže duboko disanje, nekome ćutanje ili kratko udaljavanje od deteta.
Drugi način je ponavljanje rečenica koje će vam pružiti mir i podsetiti vas na sve velike planove koje imate za svoje dete. Evo 10 takvih rečenica (ili mantri) koje vam mogu pomoći:
1. „Naš odnos je za mene najvažnija stvar.“
Lako nas preplave svakodnevne obaveze i izgubimo iz vida ono najvažnije: odnos i povezivanje sa decom. Deca koja se loše ponašaju su često ona deca koja imaju narušen odnos sa svojim roditeljima. Ukoliko nam je cilj razumevanje i fokusiramo se na naš odnos sa detetom, njegovo ponašanje će se menjati na bolje.
2. „Ovo nije hitno.“
Ili drugim rečima: „Mama uspori.“ Osim ako neko nije fizički ugrožen, ništa nije toliko hitno. Nismo supermame i ne možemo sve da postignemo. Na kraju krajeva, važnije je kakvu smo interakciju i komunikaciju imali sa detetom a ne da li smo stigli u vrtić na vreme.
3. „Ne mogu silom dopreti do detetovog srca.“
Dete možemo da nateramo da uradi mnoge stvari jer smo veći i jači, ali ih ne možemo naterati da nas vole. Ali, ja želim da moje dete pamti moju nežnost. Ono treba da zna da sam uvek uz njega, da smo mi tim. A ako mi je cilj da me voli i da osvojim njegovo srce, moji prioriteti moraju biti empatija i saosećajnost.
Ne mogu silom ništa…
4. „Ja sam ona koja ovde unosi smirenost.“
Deca su mala da bi mogla da kontrolišu svoja osećanja, samo mi možemo da unesemo mir i smirimo oluju. Ovo je osnovni razlog zašto se moramo fokusirati na smirenost i povezanost sa decom jer ona ne mogu da nauče da se umire bez nas.
5. „Sva osećanja su ok.“
Otvoreni smo za sva dečija osećanja. Učenje samokontrole i sticanje emocionalne inteligencije je proces koji uključuje i dečije vežbanje različitih načina suočavanja sa svojim osećanjima. Vašom smirenošću možete detetu pomoći da na pravilan način kanališe svoje emocije u sasvim normalna ponašanja.
6. „Mogu da kontrolišem samo sebe.“
Svako dete je individua sa sopstvenim strahovima, nesigurnostima, sumnjama i patnjom. Vama se možda čini da dete bespotrebno besni oko proste stvari kao što je sendvič ali za njega su to mnogo veće emocije koje ne može verbalno da iskaže.
On je samo dete
7. „On je samo dete.“
Deca su glasna, impulsivna i ponekada divlja. Ne treba reagovati na svaki njihov ispad. Ova mantra je podsetnik da ne možemo očekivati od dece da se ponašaju kao odrasli.
8. „Ni ne treba da bude jednostavno.“
Iako na društvenim mrežama možemo videti slike drugih ljudi i njihovih „savršenih“ života sa decom u realnosti majčinstvo nije lako. Uveravamo vas da je roditeljstvo u prvim godinama deteta najteža stvar na svetu ali ne očajavajte – to je normalno. Držite kurs i sve će biti u redu.
9. „Idemo dalje.“
Ne treba ostati ljut i frustiran dugo nakon što je vaše dete imalo izliv besa. Ono što je važno, da bi se vratio mir u kuću, je podsećanje da jedini način da se dete bolje ponaša jeste da se bolje i oseća. Naučite da opraštate, nastavite dalje i počnete ispočetka.
Idemo dalje…
10. „Neće zauvek biti ovako.“
Kada ste loše raspoloženi, osećate se kao da ta borba nikad neće prestati. Ali ipak jedna stvar je sigurna – izlivi besa će prestati, kuća neće zauvek biti bučna i neuredna i ponovo ćete spavati celu noć.
Koliko je umirujuće ali i tužno znati… da neće zauvek biti ovako.