Sviđalo vam se ili ne da planirate obroke, ova veština vam stvarno može olakšati život. Pomoćiće vam da uštedite, uvek imate spremljene obroke i sačuvati vam glavu. Cilj planiranja obroka je da vam uštedi novac i poštedi vas frustracije u kuhinji. Evo koji su prvi koraci koje treba da napravite:
[shortslider ids=’35899, 35900, 35901, 35902, 35903, 35904, 35905, 35906, 35907, 35908′ titles=’Napravite popis frižidera, Znajte kojim budžetom raspolažete, Počnite sa kraćim vremenskim periodima, Uzmite u obzir svoje kulinarske sposobnosti, Znajte gde je šta najbolje kupovati, Napravite mesto za recepte, Ne zaboravite užine, Odredite i vreme za planiranje i kupovinu, Redovno pišite svoj plan, Nemojte se nervirati kada baš sve ne uspe’ descs=’Za početak, sigurno već imate nešto u frižideru i zamrzivaču. Iskoristite to! Napravite popis onoga što imate i prvih nekoliko jela isplanirajte sa tim sastojcima. To je dobar način da uštedite novac i iskoristite hranu najbolje što možete.
Slika: Kiwifraiz/flickr.com
|Ne možete obaviti pametnu kupovinu ukoliko ne znate kojim budžetom raspolažete. Ako volite da baratate kešom, podelite novac na sume koje možete da potrošite u prodavnici i držite se toga. Ovo je naročito dobro kako biste sebe sprečili da sve potrošite odmah čim dobijete platu.
Slika: Salfalko/flickr.com
|Ako do sada niste planirali obroke, počnite sa nedeljnim planovima ili barem isplanirajte nekoliko dana a onda, kada se malo ispraksujete, pređite na mesečne planove. Nedeljni su najrealniji i najpraktičniji. Pogledajte zatim koje vas sve obaveze čekaju u tom vremenskom periodu i isplanirajte i jela u skladu sa njima tj. time da li ćete biti više u kući ili manje.
Slika: LizMarie_AK/flickr.com
|Planiranje obroka služi da pomogne i olakša, ne da vas natera da pravite gurmanska jela i provodite sate kod šporeta svaki dan. U plan slobodno možete da uključite i zamrznuti žu-žu po želji. Važno je da isplanirate unapred kako ne biste razbijali glavu i trčali u (najskuplju) prodavnicu u zadnjem trenutku.
Slika: cszar/flickr.com
|U većini gradova postoji obiman izbor supermarketa. Istražujte ih malo, testirajte i upoređujte. Probajte i njihove robne marke i tako odredite gde ćete šta kupovati. Može vam se desiti da u jednoj prodavnici kupujete određene zalihe a tamo idete jednom mesečno. Ukalkulišite taj jednokratni veći trošak u budžet za tu nedelju. Tu je i pijaca koju uvek valja istraživati za svežu, kvalitetnu i povoljniju ponudu.
Slika: google.com
|Kada imate organizovane recepte to stvarno olakšava planiranje. Ako volite da isprobavate nove recepte onda ih prvo izdvojite i po njima kupujte sastojke. Lako ih možete čuvati u kompjuteru (da li već koristite Pinterest?) ili u fizičkom obliku, u jednoj svesci ako vam je to lakše. Uglavnom, imajte svoje mesto za recepte jer tako nećete morati da ih tražite i smišljate pred svako veće kuvanje.
|Pretpostavljamo da ćete u plan prvo uneti doručak, ručak i večeru. Ali, tu je i užina i to i školska i kućna. Planirajte i to i birajte zdrave stvarčice ali imajte i ponešto „slatko“ da ne biste skakali na trafiku kad zafali.
Slika: angelocesare/flickr.com
|Ako znate da ne možete da se bavite planiranjem na miru kada su deca tu, isplanirajte posebno vreme za to. Možda jednom nedeljno kada deca spavaju uz čašu vina?
Slika: pomomama/flickr.com
|Kako biste sebe naterali da redovno pišete plan najbolje je da odaberete neki koji slatko izgleda i kada biste ga okačili na vidno mesto. Tako ćete biti ponosni na njega i redovno ga popunjavati.
Slika: via Tara Leighd on Pinterest.com
|Opustite se! Potrebno je malo vremena i prakse za uspešno planiranje obroka. Nekada će biti lako a nekada i neizvodljivo. Nemojte se nervirati ako imate probleme, samo pokušavajte ponovo čim pre. Jednom kad uđete u rutinu, videćete kako je to super navika.’]
Da li i kako vi uspevate da isplanirate obroke?