Često posedujemo navike, načine razmišljanja, ponašanja i stavove koji u stvari rade protiv nas. To su pravi lopovi naše energije. Kradu nam snagu koju imamo, kako mentalnu tako i fizičku, usmeravajući je na brige i mentalna stanja koja su potpuno bespotrebna i zbog kojih se osećamo loše i iscrpljeno. Osnovni problem je što ovi lopovi energije postaju nešto toliko uobičajeno da ni ne primećujemo njihovo postojanje.
Sledeće navike utiču negativno na naše zdravlje, ravnotežu i sreću:
Neodlučnost
Kada treba da donesemo važne odluke sasvim je normalno da sumnjamo i da želimo više vremena za razmišljanje. Ali, stalno odlaganje donošenja neke odluke može da nam oduzme značajnu količinu energije i dovede nas u stanje nesigurnosti i malaksalosti.
Zbog toga se preporučuje da se oslobodimo naših unutrašnjih bitki. Treba da prihvatimo činjenicu da nećemo uvek doneti najbolju odluku, možda ćemo pogrešiti. Ali te greške će nas naučiti nešto. Bolje je pogrešiti i pronaći način da se greška reši nego ostati nepokretan i patiti zbog neodlučnosti.
Žalbe
Ima ljudi koji se konstantno žale na nešto, izgleda kao da žive samo da bi se žalili i uvek nalaze razlog da budu nezadovoljni. Problem je što se ove osobe ne žale da bi rešili probleme, već samo da bi o nečemu pričali. Posledica toga je da su konstantno radoznali da pronađu negativne stvari kako bi imali na šta da se žale. Na ovaj način troše svoju energiju na potpuno beskorisan način.
Konstantno odlaganje svega
Odlaganje zadataka koje pre ili kasnije moramo da uradimo je najbolji način da ubacimo nepotreban stres u naše živote. Često je napornije da se na vreme setimo šta treba da uradimo nego da odmah privedemo kraju ono što je pred nama.
Neorganizovanost
Mesta na kojima vlada neorganizovanost isisavaju svu energiju iz nas. Zbog haosa gubimo dragoceno vreme u traženju stvari, naš mozak nam prenosi osećanje nesigurnosti i neorganizovanosti, umarajući nas još više.
S vremena na vreme posvetite vreme čišćenju i sređivanju. Sređena kuća i uredan radni sto će učiniti da se osećate mnogo bolje i preneće vam pozitivnu energiju.
Slika: Tyler Karaszewski/flickr.com
Neprihvatanje činjenica
Prihvatanje ne znači odustajanje. Prihvatiti nešto znači shvatiti koje stvari ne možemo da promenimo a koje da, i da zatim damo sve od sebe da preuzmemo kontrolu tu gde možemo.
Kada odbijamo da prihvatimo neku situaciju ona se pretvara u prepreku i teret koji nosimo sa sobom. Usporava nas i otežava nam životni put.
Vezivanje za stvari ili osobe
Nekada je teško odvojite se od nekoga ili nečega, ali je važno ako ne želimo da patimo više nego što je potrebno. Odvajanje ne znači da nekoga ne volimo, već da ga volimo toliko da mu dajemo slobodu, potpuno svesni toga da ta osoba u jednom trenutku može da nas napusti. Ipak, preterano vezivanje za stvari ili osobe stvara zavisnost i slabost. Pored toga, oduzima nam dragocenu energiju koju možemo da upotrebimo na druge načine koji nas čine srećnim.
Bespotrebna briga
Obično ne reagujemo na situacije već na slike koje one stvaraju u našem umu. U stvaranju tih slika, međutim, nismo objektivni već uključujemo sve brige o tome šta bi moglo da se desi. Ova naklonost negativnom pridodaje stres i anksioznost koji nemaju nikakvu svrhu jer se obično negativna predskazanja ne prevode u akcione planove već samo smetaju da trezveno razmišljamo.
Tako je, u teškoj situaciji, bolje skoncentrisati se na ono što se dešava ovde i sada, ići napred korak po korak a ne razmišljati o negativnim posledicama koje se najverovatnije neće desiti.
Ne znati reći ne
Osobe koje ne znaju da kažu “ne” imaju tendenciju da se preopterete obavezama koje im nanose štetu i fizički i psihički. Puno puta ovakve osobe ne izgovore “ne” jer se stide ili se plaše kako će drugi reagovati. Ipak, vreme je najvrednija stvar koju imamo i treba mudro da ga koristimo.
Nemojte zato trošiti vreme na projekte koji vas ne motivišu ili za koje niste odgovorni. Za vaše zdravlje je mnogo bolje da imate vremena za sebe, za vašu porodicu i uživanje u onome što volite.
Osećanje mržnje
Mržnja i zloba su osećanja koja nas polako ali sigurno izjedaju iznutra. Ova osećanja, ako ih podstičemo tokom dužeg perioda, imaju veoma negativan uticaj na naše zdravlje jer mogu da izazovu različite bolesti.
Zbog toga je veoma važno da naučimo kako da gubimo. Naravno, svim ranama je potrebno vreme da zarastu, ali je potrebno da damo sve od sebe da to vreme ne bude predugo.
Slika: CarlosMDSilva/flickr.com
Nedovoljno odmora
Svakodnevica zahteva puno od nas, ali ne možemo baš uvek da održimo ritam. Realnost je da će nam konstantna jurnjava u jednom trenutku sigurno doći glave i ispaštaćemo kako fizički tako i psihički.
Poželjno je da ne čekamo da dostignemo limit kako bismo odvojili vreme za odmor već da nam odmaranje postane svakodnevna navika.
Šta od ovoga vi radite?