10 važnih pravila za bezbednost dece na internetu koje svaki roditelj treba da zna

3min
Od trenutka kada dete počne da pokazuje interesovanje za tablet, pametni telefon, računar i internet, roditelji bi trebalo da počnu sa objašnjavanjem da se sve što je dete naučilo o...

Činjenica je da se naša deca rađaju, žive, odrastaju, sazrevaju, pa donekle i formiraju kao ličnosti u digitalnom dobu, a sve češće su njihove prve igračke tableti i telefoni, ili bar predmet njihovog interesovanja. Stoga i ne čudi što je veliki broj njih snalažljivi u upotrebi novih tehnologija od svojih roditelja. Dete svakako zna sve oko telefona, instaliranja igrica, gledanja videa, aktivnosti na društvenim mrežama jer su mu upravo roditelji i bliža porodica dali telefon u ruke. Možda je videlo od vas, a možda su dečija radoznalost i način razmišljanja doprineli lakoći sa kojom se snalaze koristeći nove tehnologije.

Ne postoji analogno i digitalno roditeljstvo – postoji samo roditeljstvo, a želja svakog roditelja je da uradi maksumum da svoje dete osposobi za svet i usmeri na pravi put. To važi i za virtuelni i za stvarni život jer se oba prepliću u velikoj meri. Od trenutka kada dete počne da pokazuje interesovanje za tablet, pametni telefon, računar i internet, roditelji bi trebalo da počnu sa objašnjavanjem da se sve što je dete naučilo o bezbednosti, takođe odnosi i na digitalni svet. Sredstva se menjaju, ali pretnje ostaju iste. Ako je deci jedno od prvih pravila o bezbednosti ,,ne pričaj sa nepoznatim ljudima na ulici’’, paralelno se mora i objasniti i pravilo ,,ne komuniciraj sa nepoznatim ljudima na internetu’’.

Evo 10 najvažnijih pravila koje svaki roditelj i dete treba da znaju:

  1. Ne deli lične podatke. Ne daj nikome tvoju lozinku, ime i prezime, adresu, ime škole ili bilo koju informaciju o tvojoj porodici. Čuvaj tvoj identitet.
  2. Ne pričaj sa nepoznatim ljudima na internetu.
  3. Nemoj da pristaješ da se viđaš sa nekim koga si sreo/la onlajn.
  4. Nemoj da popunjavaš onlajn formulare koji traže tvoje ime i adresu.
  5. Ne posećuj “chat room” ni u kakvoj igri ili sajtu bez dozvole roditelja.
  6. Nemoj da nastavljaš da gledaš nešto što misliš da se tvojim roditeljima ne bi svidelo. To je siguran znak da to niej za tebe. 
  7. Ne postuj tvoje slike bez odobrenja roditelja.
  8. Nemoj da preuzimaš sa interneta ili instaliraš na tvoj kompjuter bilo šta što roditelji nisu prethodno odobrili.
  9. Ako imaš pitanja o nečemu što si pročitao, pitaj roditelje.
  10. Ako počneš da pričaš sa nekim onlajn i osetiš se neprijatno, zapamti da ne moraš da odgovoriš.

Ovo su samo neka osnovna pravila koja treba da objasnite deci kada počnu samostalno da koriste internet, a još važnih stvari na ovu temu možete saznati od Katarine Jonev, stručnjaka za bezbednost dece na internetu i mame.

Katarina Jonev je autor knjige ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’ i ebooka ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece”. Do sada je održala više od 300 predavanja za učenike osnovnih škola širom Srbije. 

Slušajte Katarinu uživo na webinaru "Kako odgajati motivisano i uspešno dete"

 

U četvrtak 16.06.2022. u 19h na programu je njeno predavanje Neophodni sastojci za zdrav odnos prema mobilnim telefonima i društvenim mrežama gde će roditeljima govoriti o značaju kreiranja zdravog sajber identiteta, kulturi korišćenja društvenih mreža, značaju dobrog i kvalitetnog odnosa sa decom. Jer roditelji su prvi koji mogu decu da zaštite i saslušaju.

Istraživanja pokazuju da je svako treće dete u Republici Srbiji doživelo neki oblik sajber uznemiravanja. Statistika nije na našoj strani i vreme je da se zajedničkim snagama posvetimo edukaciji i podizanju svesti o ovoj temi.  

Vaše dete je na internetu. Ako nije – biće! Vreme je da mu zajedničkim snagama pokažemo pravila igre u virtuelnom prostoru i naučimo kako da (p)ostane bezbedno na interneta! Na tom putu i na našem seminaru vaš saveznik, edukator i vetar u leđa biće upravo Katarina Jonev.

 

Da li želite da saznate kako da odgajate motivisano i uspešno dete? Ovaj webinar je za vas:

 

NAZIV WEBINARA: „Naučite kako da odgajate motivisano i uspešno dete“
DATUM: 15.06.2022. i 16.06.2022. od 18 do 20h 
MESTO: Zoom platforma – dobićete link za uključenje po evidentiranju prijave 
CENA: 3.900 RSD – kupite OVDE (jedna ulaznica važi za oba dana)
 

Predavači:

SREDA, 15.06.2022. u 18h – Brzo čitanje i mudro učenje je moguće

Časlav Mančić – međunarodni master-trener i direktor kancelarije u Srbiji kompanije DOOR Training & Consulting i tata. Ima preko 30 međunarodnih sertifikacija kao trener u mnogim oblastima (komunikacija, kreativnost, glotodidaktika, upravljanje projektima itd.)

Kako deci omogućiti da ovladaju veštinom koja se na engleskom zove „learnability“ – sposobnošću od koje će današnjoj deci zavisiti karijera u budućnosti, šta je funkcionalno učenje, kako se pametno uči, šta mogu biti ometači kod dece u učenju, kako motivisati decu na učenje

SREDA, 15.06.2022. u 19h – Motivacija kod dece kroz sport

Vanja Grbić – jedan od najboljih srpskih odbojkaša svih vremena, doktor nauka, osnivač kampa Vanje Grbića, odbojkaški trener i otac četvoro dece 

Koja je osnovna funkcija sporta i šta sve deca mogu naučiti iz sporta. Kako sportista gradi motivaciju i pobednički duh? Funkcije sporta u razvoju dece i njihovih ličnosti kao i fizičkih i mentalnih sposobnosti – iz ugla trenera ali i roditelja. Osamostaljivanje i samodisciplina kroz sport ali i kod kuće.  

ČETVRTAK, 16.06.2022. u 18h – Razvoj emocionalne inteligencije kod dece

Vinka Radojković, trener za komunikaciju, emocionalnu inteligenciju i svesno roditeljstvo i mama 

Naučite kako da pomognete deci da bolje razumeju svoje emocije i iskoriste to znanje da lakše prevazilaze svakodnevne izazove u odrastanju.

ČETVRTAK, 16.06.2022. u 19h – Neophodni sastojci za zdrav odnos prema mobilnim telefonima i društvenim mrežama

Katarina Jonev, doktor političkih nauka i master prava, stručnjak za bezbednost dece na internetu i mama, autor je knjige ,,Bezbednost dece na internetu i društvenim mrežama – vodič za roditelje’’  i ebooka ,,Uticaj mobilnih telefona na razvoj dece”.

Značaj kreiranja zdravog sajber identiteta, kultura korišćenja društvenih mreža, značaj dobrog i kvalitetnog odnosa sa decom jer ste vi prvi koji mogu da ih zaštite i saslušaju. Situacije koje treba izbegavati i kako reagovati kada neko ugrozi dete.

 

PRIJAVITE SE ODMAH! ULAZNICU za WEBINAR možete nabaviti po ceni od 3.900 RSD klikom OVDE

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *