10 životnih veština koje dete treba da nauči do desete godine

3min
Živimo u svetu gde brz tehnološki napredak ne ide srazmerno sa linijom praktičnih znanja koje deca treba da nauče za svakodnevni život. Najjednostavnije stvari kao što su odlaganje veša za...

Živimo u svetu gde brz tehnološki napredak ne ide srazmerno sa linijom praktičnih znanja koje deca treba da nauče za svakodnevni život. Najjednostavnije stvari kao što su odlaganje veša za pranja, čitanje mape ili prosto da rukom napišu poruku, prećutno se podrazumevaju, a opet nisu stečene. Kompanija pod nazivom AVG, koja se bavi zaštitom dece na internetu, napravila je istraživanje koje je pokazalo da 58% dece u uzrastu od 3 do 5 godina, zna da koristi pametni telefon i njegove napredne funkcije, dok samo 15% dece zna da napravi sebi doručak. U tom modernom razvoju sveta, izgubila se nezavisnost dece, koju su nekadašnje generacije imale.

 

Sledeće životne veštine je važno da svako dete nauči do desete godine: 

Sređivanje veša

Mnogi tinejdžeri napuštaju roditeljsko gnezdo bez praktičnog znanja kako da srede veš – na koliko stepeni se pere koja boja veša, kako da napune veš mašinu, gde ide omekšivač, a gde prašak. Ovo su veoma prosta praktična znanja koja može i šestogodišnje dete da nauči, pa čak i primeni. Nemojte da dopustite da vaše dete ostane bez tih veština. Može da vam deluje da su takve stvari komplikovane za dete mlađeg uzrasta, ali vi možete da provedete dete kroz ceo proces i da ga pustite da radi određene stvari korak po korak. Kako bi detetu približili kućne zadatke, možete za svaki zadatak da osmislite akciju koja će da podseća na igru. Recimo, napuni veš mašinu dok se ne oglasi alarm, ili uposli gospođu Krpu da obriše tanjire. Nemojte da očekujete savršenstvo, deca će napredovati u zadacima shodno svojim mogućnostima.

 

<===End of Page===>

Sađenje biljke

Mnoga deca predškolskog uzrasta uče u školi da zasade seme. To je sjajna zajednička aktivnost koju možete da probate i kod kuće.

  •  Nabavite manju saksiju, i zamolite dete da je napuni zemljom, pa da posadi seme i lepo ga ušuška zemljom.
  • Ako imate struk biljke koji treba da posadi, naučite dete da lepo namesti koren biljke i utapka zemljom.
  • Neka dete lepo zalije biljku. Nabavite simpatičnu kanticu za zalivanje.
  • Sa 6 ili 7 godina, dete je savršeno spremno da nauči da se brine o živom biću, pa bila to i biljka.

 

Via Stew and Vee Carrington/flickr.com

<===End of Page===>

Pakovanje poklona

Vaše dete već voli da poklanja, a zavoleće još više umetnost davanja kada samo upakuje poklon. Ne samo što može poklonu da da svoj lični pečat time što će izabrati ukrasni papir, već može i da se zabavi seckanjem papira i ukrašavanjem.

 

<===End of Page===>

Zakucavanje eksera

Zvuči strašno, ali nije. Vaš sedmogodišnjak, osmogodišnjak ili devetogodišnjak može da se posluži manjim čekićem i da zakuca esker, uz vaše nadgledanje.

 

  • Uzmite parče nekog mekog drveta, i uz instrukcije usmerite dete kako se postavlja ekser te kako se zakucava.
  • Koristite eksere koji si širi i lakši za upotrebu. Oni su svakako bezbedniji po dečije ručice.
  • Kasnije možete da pustite dete da samo zakuca ekser, ali uvek pod vašim budnim okom, da se ne bi povredili prstići.
  • Na kraju možete da ga pustite da proba da drži ekser jednom rukom, a zatim i da ga zakuca samostalno.

 

Via Chris Davies/flickr.com

<===End of Page===>

Pisanje pisma

Deca nižeg uzrasta mogu da diktiraju roditeljima sadržaj svog pisma. Njihov doprinos može da bude crtež koji će dati njihov lični pečat pismu. Zatim, mogu da spakuju pismo u kovertu, stave markicu i ubace u sanduče.  

 

Stariju decu koja znaju da pišu naučite kako se počinje pismo a kako završava i naravno kako se adresira.

 

Via picklebums.com

<===End of Page===>

Priprema jednostavnog obroka

Kada pripremate obrok, pozovite dete da vam asistira u jednostavnim zadacima – da vam izvadi neku namirnicu iz frižidera, da vam doda određeni začin, da sipa ulje i tome slično. Predškolci mogu da naprave sebi musli. Pokažite im kako se pravi sendvič. Njima će samostalnost biti neizmerno interesantna. Deca uzrasta od 7 do 8 godina, mogu da naprave tost, istostiraju vafel, naprave salatu, iseckaju paradajz, šargarepu i krastavac. Naravno, bezbednost je na prvom mestu, te se uvek postarajte da vašem detetu dajete zadatke koji su bezbedni.

 

Via Yoshiyasu Nishikawa/flickr.com

<===End of Page===>

Upotreba mape i orijentacija

Koliko god da nam tehnika pomaže, toliko ume i da bude nepouzdana, jer ume da zakaže. Kako ne biste dozvolili da vas GPS sistem izneveri, naučite decu da čitaju mape kroz igru:

 

  • Lov na blago. Mape mogu da deluju neizmerno dosadno i nevažno, ali pokažite detetu kako objekti na mapi izgledaju uživo, i krenite od jednostavnih igrica potrage za blagom u dvorištu.
  • Neka dete bude vaš GPS. Predložite da vas dete odvede do neke lokacije za koju sigurno znate da poznaje. Nebitno da li je to zoo vrt, park ili lokalni muzej. Neka vas dete odvede od tačke A do tačke B.
  • Geokešing. Povedite dete u potragu za skrivenim porukama koje ljudi ostavljaju svuda po gradu u okviru geokešinga. Posetite geocaching.com i saznajte sve o ovoj interesantnoj avanturi.

 

Via Take a Hike Arizona/flickr.com

<===End of Page===>

Kako se tretira rana?

Dete treba od malena naučiti da se ne boji krvi. Naučite ga kako da se smiri u par jednostavnih koraka. Tako ćete biti sigurni da će se uvek  snaći kada se povredi. Naučite ga na koji način se rana pritiska kako bi krv stala, kako se čisti, te kako se stavlja hanzaplast.

 

Via Marco Verch/flickr.com

<===End of Page===>

Spremanje kupatila

Pored lavaboa u kupatilu, na dohvat ruke, uvek imajte krpice kako bi se mrlje od paste za zube lako obrisale. Pokažite detetu kako se čisti kupatilo i na šta treba da obrati pažnju. Naravno, postarajte se i da dobro i temeljno opere ruke posle čišćenja. Takođe, koristite netoksične supstance za čišćenje.

 

Via Abraxas3d/flickr.com

<===End of Page===>

Šoping

Biti odgovaran kupac je veština koju ni odrasli ne savladaju baš kako treba. Treba uložiti strpljenje i provesti decu kroz umetnost trošenja novca.

 

  • Objasnite dok kupujete. Ne libite se da naglas govorite cene dok kupujete, i objasnite vaš rezon zašto kupujete određeni artikal. Objasnite detetu zašto nešto kupujete jeftinije, a nešto skuplje.
  • Neka vaše dete kupi nešto samo. Dajte detetu džeparac i spisak stvari koje treba sebi da kupi od džeparca. To će ga naučiti da pametno raspolaže novcem.
  • Igra u prodavnici: pronađi najjeftinije. Kada se nađete u supermarketu, izazovite dete da pronađe najjeftiniju marku ubrusa ili paradajz sosa, na primer.

 

Via Jarno Larnos/flickr.com

 

Koje od ovih veština je savladalo vaše dete?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *