11 načina da pomognete detetu da se navikne na školu

3min
Nije neuobičajeno da deci bude potrebno više vremena kako bi se prilagodila početku škole. Evo deset saveta koji mogu pomoći i vama i vašem...

Dakle, došlo je vreme da vaše dete ide u školu svakog jutra. Međutim, umesto pozitivnog uzbuđenja koje ste očekivali, dani – pogotovo ponedeljak – započinju suzama ili bolom u stomaku.

 

Pre svega, znajte da dete ne izmišlja. Nervoza utiče na ceo organizam i kao rezultat stresa može se pojaviti bol u stomaku, pogotovo kod dece. Ali ne brinite, nije neuobičajeno da deci bude potrebno više vremena kako bi se prilagodila početku škole. Evo deset saveta koji mogu pomoći i vama i vašem detetu.

 

Slika: Wonder Woman/flickr.com

Posredujte u povezivanju učiteljice i vašeg deteta

Potrebno je da se deca povežu sa odraslom osobom uz koju će se osećati sigurno. Dakle, kada nisu sa roditeljima, bitno je da prisnost usmere ka učitelju, jer će u suprotnom biti suviše nervozna da se smire i nešto nauče. Ako ste primetili da se vaše dete ne oseća dobro pred polazak u školu, obavezno kontaktirajte sa učiteljem/učiteljicom. Samo objasnite da se dete još uvek nije priviklo i izrazite nadu da će učiteljica moći više da se potrudi oko deteta kako bi se ono osećalo kao kod kuće. Svaki iskusan učitelj će razumeti i odvojiti više vremena za vaše dete. Mnogi učitelji dodele specijalan zadatak detetu koje se tako oseća, kako bi se osećalo povezano i kako bi imalo određenu ulogu svakog dana.

 

Slika: Ilmicrofono Oggiono/flickr.com

<===End of Page===>

Posredujte u povezivanju vašeg deteta sa drugom decom

Deca bi trebalo da se povežu sa makar jednim detetom. Pitajte učitelja da li je primetio sa kim se vaše dete najviše druži. Pitajte vaše dete kog druga/drugaricu bi želelo da pozove na igru. Ako dete nije sigurno kako će drugo dete da odreaguje na poziv, uvek vi možete pozvati roditelja i dete na sladoled posle škole ili čak organizovati porodično okupljanje na večeri. Neće vam biti potrebno ništa naročito, ništa više od, na primer, pice, i do kraja obroka deca će se juriti po kući kao dugogodišnji drugari, a ko zna, možda će se i roditelji uklopiti.

 

Slika: zerotolerenc/flickr.com

<===End of Page===>

Dajte detetu nešto što će ga podsećati na vas čitavog dana

Za većinu dece, najveći problem predstavlja rastanak sa roditeljem. Utvrdite ritual rastajanja, kao što je zagrljaj i ponavljajte detetu: „Volim te, a mene ti, vidimo se oko tri!” Većina dece voli da nosi plastificiranu sliku svoje porodice u svom rancu. Mnoga deca nose sa sobom predmet u džepu kao što je papirno srce sa porukom volim te ili kamenčić koji ste pronašli zajedno na plaži, tako da uvek imaju nešto što ih podseća na vas uz sebe, u slučaju da im zatreba kada se osete sami.

 

Slika: Niall Patterson/flickr.com

<===End of Page===>

Umirite strahove vašeg deteta

Većina strahova kod dece uzrokovana je brigama koje odrasli smatraju luckastim, kao na primer da će iznenada umreti ili nestati dok su u školi. Naglasite da ljudi koji vole jedni druge ne vole da se rastaju, ali da će detetu biti zabavno, da će sve biti u redu i da škola može da vas pozove u bilo kom trenutku, da ga vaša ljubav uvek prati, čak i kada niste pored njega. Pobrinite se da završite svaki razgovor uveravajući dete da ćete UVEK doći po njega, kako bi ono uvek moglo da računa na vas.

<===End of Page===>

Pomozite svom detetu da nervozu istera smehom, a ne plačem

Smeh je način da se vaše dete oslobodi nervoze; svako dete koje ima problema sa prilagođavanjem na školu oseća se nervozno i uplašeno – iznutra. Dajte detetu što više prilika da se smeje. Ako ujutro budete imali vremena da se sa detetom igrate vije po kući, ili nečega što ga tera na smeh, primetićete da će rastanak sa vama proteći mnogo lakše. Izuzetak je golicanje, jer se ono vezuje za drugi centar mozga, a ponekad čak može dovesti i do nagomilavanja hormona stresa. Umesto toga, jurite se sa detetom po kući ili krenute u bitku jastucima. Evo nekoliko igara koje mogu pomoći detetu da se bolje izbore sa rastankom:

 

„Molim te, ne ostavljaj me” je igra koja može da pomogne detetu da se bolje izbori sa rastankom. radite sledeće: Kada mu čitate i kada počne da vam silazi sa krila, povucite ga nazad i recite mu da ga volite mnogo i da ne želite da IKADA ode od vas i da hoćete da uvek bude tu. Neka vam glas bude lagan i raspoložen za igru, tako da se dete oseti slobodnim da ode, ali vi nastavite da ga privlačite sebi moleći ga da ostane, takoreći dramatično. Poenta ovoga je da da se zaleči taj strah iznutra o tome koliko i kako ste mu potrebni, tako što ćete pustiti da ono bude to koje će „otići”. Uvek na kraju prebacite sve na šalu i smejte se s njim.

 

Slika: dawnzy58/flickr.com

<===End of Page===>

Ostanite povezani

Započnite dan sa svojim detetom petominutnim maženjem u krevetu i potpuno mu posvetite 100% pažnje i ljubavi. Potrudite se da svakog dana, nakon škole, kada se ponovo sastanete, odvojite specijalno vreme za svako dete kako biste saslušali šta im se tog dana desilo. Potrudite se i da organizujete dugačka maženja posle gašenja svetla, kako bi dete imalo veći osećaj sigurnosti.

 

Slika: Mateus Lunardi Dutra/flickr.com

<===End of Page===>

Obratite pažnju na znake zabrinutosti kod vašeg deteta

Uglavnom se deca lepo snađu nakon nekoliko nedelja provedenih u školi. Međutim, povremeno, kada je dete nesrećno, to ukazuje na ozbiljniji problem: neko ga maltretira, ne vidi tablu, ne razume nešto i plaši se da se izrazi. Na miran način, postavite detetu pitanja o proteklom danu, saslušajte pažljivo odgovore i razmislite o tome što vam je reklo, kako bi nastavilo da priča. Započnite razgovor tako što ćete zajedno  čitati knjige o školi, u čemu vam od koristi može biti školski bibliotekar.

 

Ispričajte detetu svoje priče iz školskih dana (npr. „Ja sam bila toliko nervozna, da nisam smela da odem u toalet, ali sam onda upoznala Mariju koja mi je postala najbolja drugarica i prosto sam zavolela prvi razred.”) i uverite ga da će se tamo osećati kao kod kuće. Igrajte se uloga sa lutkama, gde jedna od lutaka ne želi da ide u školu, a onda zapitajte dete: „Šta ti misliš, zbog čega je ta lutka toliko uplašena? Šta da joj kažemo?” Ako osetite da je posredi nešto mnogo dublje do čega ne možete lako dopreti, vreme je da pozovete učitelja.

 

Slika: photos.de.tibo/flickr.com

<===End of Page===>

Umirite tenziju

Ako detetu krenu suze prilikom rastanka sa vama, iskoristite utvrđenu rutinu rastajanja i uverite ga da će biti na sigurnom, kao i da ćete ga sačekati pred kraj dana. Ako je detetu i dalje teško pri rastajanju, proverite sa učiteljem da li bi mu bio potreban specijalni pomoćnik, te da vašem detetu poveri neki poseban zadatak koji će obavljati svakog jutra i na taj način smanjiti nervozu.

 

Slika: anthony kelly/flickr.com

<===End of Page===>

Na kraju dana, potrudite se da budete ispred škole par minuta pre zvona

Ovo je jako važno. Ukoliko vas dete ne bude odmah ugledalo, u njemu će to okinuti nervozu i anksioznost.

 

Slika: Peter Darch/flickr.com

<===End of Page===>

Obezvredite vreme koje mlađa deca provode sa vama kod kuće

Ako mlađa sestra/brat ostaje sa vama kod kuće, obavezno recite starijem detetu koliko je vama kod kuće dosadno i koliko bi mlađe dete želelo da može i ono da ide u školu za veliku decu.

 

Slika: Valentina Yachichurova/flickr.com

<===End of Page===>

Organizujte umirujuću dnevnu rutinu sa ranijim odlascima na spavanje i mirnim jutrima

Ako je potrebno da decu budite ujutro, to znači da nisu dovoljno spavala. Deca koja nisu odmorna ni ne mogu u sebi da pronađu snagu da se sa vama rastanu, a još manje da se uhvate u koštac sa zahtevnim školskim danom. Otiđite i vi ranije u krevet, kako biste i vi bili u stanju da se nosite sa jutarnjom žurbom, kao i da svima obezbedite lep početak dana.

 

Slike: madaise/flickr.com

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *