Prvi dani bebinog života po dolasku kući iz porodilišta obično se svode na puko preživaljavanje. Roditelji se brinu da zadovolje sve bebine potrebe, a često znaju i da preteraju i rade stvari koje uopšte ne spadaju u ono što je stvarno potrebno tako maloj bebi. Tek nakon nekoliko dana ili nedelja dolazi do osvešćenja i roditelji shvate da beba ima potrebu za spavanjem, hranom, vodom, da joj je potrebno da bude suva, čista i voljena. Međutim, tokom prve godine života, kako dete raste, ipak je potrebno da mu zadovoljite i još neke potrebe. I ne brinite, uopšte nisu komplikovane.
Evo 12 takvih stvari koje možete da pružite detetu i da ga učinite srećnim, zadovoljnim a naravno i da se bolje povežete sa njim tokom prvih 12 meseci.
Umotavanje (1. mesec)
Bebe tokom prvih nedelja obožavaju umotavanje. Osećaju se sigurnije, ušuškanije, toplije i lepše spavaju. Na taj način se oponaša materica pa im na neki način to imitira mesto u kome su proveli protekle mesece. Mame prve dane sa bebom obično provedu u nedostatku sna. Ali uvijanje bebe u ćebence može da pomogne.
Slika: flickr.com
Nošenje bebe (2. mesec)
Zahvaljujući visoko razvijenom vestibularnom sistemu ili centru za ravnotežu, koje se nalazi u prednjem uhu, bebe vape za pokretima kao što su ljuljanje, koračanje i sl. Tako da, ako želite da umirite dete, nije dovoljno da samo sedite. Nosiljke i marame za bebe su zato idealno rešenje, a najviše za mame koje su imale burnije prve nedelje nakon rođenja deteta i sada im treba malo više mira. Uz ovakav način kretanja svi mogu biti zadovoljni. Beba će dobiti potrebnu količinu pokreta a vi ćete uspeti da završite svoje obaveze.
Slika: flickr.com
Vreme na stomaku (3. mesec)
Uočeno je da se postavljanjem bebe da spava na leđa smanjuje rizik od sindroma „iznenadne smrti“. I to se ne dovodi u pitanje. Ali, provođenje vremena na stomaku takođe je važno za vaše dete. Kako je spavanje na leđima postalo češće, deca kreću da se okreću i prohodavaju mnogo kasnije nego što je to ranije bio slučaj. Vreme provedeno na stomaku pomaže bebi da razvije motoričke sposobnosti. Beba će već od trećeg meseca moći da se uzdigne na svoje podlaktice tako da je tada idealno vreme da malo provodi vreme i na stomaku. Ako dete u tome ne uživa nemojte ga forsirati niti preterivati dovoljno je jako malo vremena za ovu vežbicu. Dva puta dnevno, od tri do deset minuta. Da biste sve učinili zanimljivijim možete staviti ispred deteta i neku šarenu igračku u koju će da gleda ili koju će pokušavati da dohvati.
Slika: flickr.com
Ogledalo (4. mesec)
Bebe obožavaju da gledaju u ljudska lica bilo da je to lice mamino, tatino, ili čak sopstveno. U uzrastu kada počinju da podižu glavu i gledaju okolo, postavljanje jednog običnog dečijeg ogledalca u kolica učiniće bebeći svet drugačijim i zanimljivijim. I ako neki eksperti tvrde da bebe ne mogu da prepoznaju sebe do 18 meseci, ogledalo i dalje nudi puno zabave za najmlađe. One mogu da uoče da kada se smeju, mrdaju ili vrište, to isto radi i beba u ogledaju. A to je, priznaćete, uzbudljivo otkiće sa četri meseca.
Slika: flickr.com
Pauza (5. mesec)
Detetu je nekada potrebna i pauza. Konstantna stimulacija može da umori dete i izazove nervozu. Zbog toga je nekada potrebno da se smirite, prestanete da ljuljate dete, tresete, igrate sa njim ili da mu mašete sa lutkom ispred glave. Ako se desi da mašete igračkom ispred deteta i ono se ukoči, skreće pogled, povlači ručice ka ušima ili pokušava da okrene leđa, to je siguran znak da je dosta stimulacije i da hoće pauzu. Koliko god da je detetu potrebna stimulacija isto tako mu treba i vreme provedeno u miru. Nakon malo odmora bićete ponovo spremni za zajedničku igru.
Odvajanje (6. mesec)
Ako do sada niste ostavljali vaše dete da provodi vreme sa nekim drugim osim sa vama, onda je sada pravi trenutak da to učinite. Već oko šestog meseca može da se javi anksioznost povezana sa odvajanjem deteta od majke, a između 9. i 15. meseca može da kulminira. Pre nego što se to desi potrebno je da dete naviknete na to da provodi vreme sa nekim ko nije mama. Ne odbijajte bake, deke, tetke, stričeve i prijatelje u koje imate poverenje i koji žele da vam pomognu. Opustite se na par sati i dozvolite sebi izlazak bez deteta. To je detetu potrebno isto koliko i vama.
Slika: flickr.com
Igra sakrivanja (7. mesec)
Ova jednostavna a tako bitna igra podstiče bebin kognitivni razvoj i društvene veštine, kao i strukturalni razvoj mozga. Tokom prvih meseci bebinog života sve što nestane iz njihovog vidokruga za njih više ne postoji. Upravo zato skrivanje omogućava deci da razumeju trajnost objekta, da on i dalje postoji i ako ga oni ne vide. Prvo otkriće trajnosti objekta kod bebe javlja se oko četvrtog meseca i usavršiće ovaj koncept u narednih nekoliko meseci.
Slika: flickr.com
Rutina (8. mesec)
Dete od osam meseci pružiće vam malo više fleksibilnosti nego što ste imali do sada. Ali ne trebate baš da se opustite i podlegnete toj fleksibilnosti. Pedijatri preporučuju obaveznu rutinu kod male dece. Doručak između 6h i 8h ujutru, prvu dremku između 9h i 11h i tako dalje, jer je rutina povezana sa manje oslobađanja hormona stresa. Bićete mirniji i vi i vaša beba uz dobro kontrolisanu rutinu.
Ređanje kolutova (9. mesec)
Postoji mnogo igračaka koje garantuju pozitivan uticaj na razvoj mozga vašeg deteta ali ne postoji ništa bolje od klasičnog slaganja prstenova i kocaka. Slaganje igračaka omogućava korišćenje bebinih sposobnosti da dohvati i drži, što je već naučila sa šest meseci ali sada razvija najfinije motoričke sposobnosti i koordinaciju. Između 8. i 12. meseca, ova igra je pravi izazov i dete može uočiti svoje napredovanje.
Slika: flickr.com
Tranzicioni objekat (10. mesec)
Skoro svako dete ima tranzicioni objekat. Takvi objekti čuvaju decu od svakodnevnog stresa sa kojim se oni susreću kada su gladni, žedni, umorni, nezadovoljni i sl. Ali ne žele sva deca vezivanje za neki objekat, pratite ih i lako ćete primetiti potrebu. Ako dete sisa prst, ili trlja stalno jedno mesto na nozi, verovatno će mu jedna igračkica ili nešto slično mnogo značiti. Ali pobrinite se da igračka može da se opere i osuši dok dete ne krene na spavanje inače će biti problema.
Druge bebe (11. mesec)
Gledanje druge dece i igranje sa njima je jako važno jer se deca socializuju, uče da komuniciraju, dele, sarađuju i sl. Deca će u igri sa drugom decom biti više motivisana da pričaju, objašnjavaju, da se kreću, istražuju i još mnogo toga što im kada su sama neće biti zanimljivo.
Slika: flickr.com
Rođendanska torta (12. mesec)
Jednogodišnjaci otkrivaju i razumeju svet dodirom i degustacijom svega i svačega. Zbog toga će torta biti odlična za istraživanje. Roditelji uglavnom ne žele hranu po celoj kući i stopiraju decu u istraživanju. A za njih nema ništa lepše od pasulja koji mogu da stisnu, iscede i pojedu. Nešto će verovatno završiti i na podu ali ne želite da zaustavite prirodni razvoj vašeg deteta zbog malo uprljane kuće. Tako će isto biti i sa tortom. Sigurno će poželeti da ugura ruku u nju i zagrabi neki deo koji će probati. Zašto da ne, neka istražuje!
Slika: flickr.com