Deca osećaju naše strahove i nesigurnosti i veoma lako ih usvajaju. Šta da uradimo da oni ne pređu na njih? Moramo da im budemo pravi uzor i pre svega razvijemo samokontrolu kod nas samih. Zatim, da bismo razvili njihovo samopouzdanje moramo da pazimo kako se prema njima ophodimo, kako reagujemo, koje vrednosti im prenosimo…
Nije cilj da odgajimo savršenu decu, već decu koja vole sebe i veruju u sebe i svoj potencijal. Evo konkretnih saveta koji će vam u tome pomoći:
Posvetite detetu dovoljno pažnje i vreme jedan na jedan
Kao roditelji moramo da budemo tu za dete i da stvarno čujemo šta je to što želi. Da mu posvetimo pažnju. Tako, na primer, ako šetate sa detetom nemojte gledati u telefon jer ćete tako propustiti važe poglede i momente.
Ispravljajte nežno detetove greške
Nemojte se drati i iskoristite svo strpljenje koje imate za ophođenje prema detetu. Imajte u vidu da deca upijaju kao sunđeri i ono što je dobro i ono što je loše. Pokažite im da učite zajedno i jedni od drugih.
Nemojte detetu govoriti da je bezobrazno, smotano ili glupo (i sl.)
Ove reči uopšte neće pomoći detetu da razvije zdravo samopouzdanje. Kada se dete loše ponaša postoje različiti načini na koje to možete da mu saopštite: “nije lepo da udaraš brata”, “nemoj da bacaš igračke” ili “ponašaj se lepo prema tvojim drugarima”.
Nemojte mu govoriti ni kako je lukavo, pametno ili dobro
Dete ne može da razume na osnovu čega ga hvalite na osnovu ovih reči. Ono što treba da kažete jeste “dobro si uradio domaći”, “super si sredio sobu” ili “mnogo volim da te gledam kad crtaš”. Komentarišite detetovo ponašanje, ne dete.
Postavite granice i budite odlučni u odlukama koje donosite
Kada kažete detetu da nećete otići u park ako ne skupi igračke ono će se najverovatnije buniti, ali nemojte mu popustiti. Ako ste postavili razuman uslov morate insistirati da ga dete ispoštuje. U suprotnom, dete vas neće shvatati ozbiljno. Potrebni su odlučnost i čvrstina.
Podstaknite razvoj njihove autonomije davajući im obaveze
Pustite dete da samostalno donosi manje odluke koje se tiču svakodnevice. Na primer, neka samo odluči šta će da obuče, može da kuva zajedno sa vama ili da sami pripreme ručak i sl.
Izbegavajte poređenja
Nemojte dete upoređivati sa braćom ili sestrama niti sa drugarima. Nemojte dete porediti ni sa kim, čak ni sa odraslima. Niko nije bolji ili gori od drugog, svi smo različiti. Imajte to na umu u odnosima sa detetom.
Naglasite trud a ne postignute rezultate
Nemojte reagovati samo na ocene, koja god bila, najbolja ili najgora. Ono što želite je da dete uloži trud i pokaže kontinuitet. Pokažite mu da to cenite.
Nemojte mu preterano laskati i budite konkretni
Budite jasni kada se obraćate detetu i kada mu govorite zašto ste zadovoljni da bi ono znalo šta je to dobro uradilo. Na primer, “odlično si sredio tvoje igračke i poređao automobiliće” je potpuno drugačije od “baš si uredan”.
Važno je da delite komplimente vašem detetu u prisustvu drugih ljudi kako bi se osetili korisno i važno.
Razumite detetova osećanja
Ako dete plače sigurno mu se nešto desilo, možda se malo udarilo, možda je tužno. Pokažite mu da ste tu i da ima vašu pažnju. Nemojte govoriti “ma to nije ništa”, naravno da jeste nešto! I to nešto čini da se vaše dete oseća loše. Važno je da mu se posvetite.
Nemojte previše da štitite dete
Nemojte da u svakom momentu kontrolišete dete jer ćete ga pretvoriti u zavisnu osobu koja je puna nesigurnosti. Preduzmite sve predostrožnosti što se sigurnosti deteta tiče i dozvolite mu da se razvija normalno.
Posvetite vaše vreme svakom detetu
Ako imate više dece, potrudite se da nađete vreme za svako dete posebno jer činjenica da se dete oseća važno i u centru pažnje neko vreme je pozitivno za njega. Na ovaj način mu pokazujete koliko je ono važno za vas, da imate vremena za njega i za njegova osećanja.