Svaki roditelj se u jednom trenutku nađe pred dilemom kada može dete da ostavi samo u kući. Dok je pre samo par decenija bilo normalno da jako rano ostane samo u kući, danas je potpuno drugačije i na taj korak se duže čeka. Međutim, ova odluka zavisi mnogo i od samog deteta. Ako je dete odgovorno i dosta zrelije za svoje godine verovatno da ćete se lakše odlučiti da ga ostavite samog kući dok će brat ili sestra, ako ne pokažu isti nivo zrelosti u tim godinama, morati da sačekaju i godinu dana duže da bi zaslužili takvo poverenje.
Da biste lakše doneli odluku možete sebi postaviti neka od sledećih pitanja:
Koliko je odgovorno moje dete? Da li može da završe domaći i ostale obaveze bez nadzora? Da li se pridržava pravila? Da li obično bira sigurnije opcije ili rađe preuzima rizik?
Kako dete reaguje u neočekivanim situacijama? Da li paniči ili se ponaša razumno? Da li lako odustaje i oslanja se na vas? Da li zna šta da radi u kriznim situacijama?
Bilo da se odlučite da vaše dete može ili ne može da ostane samo, evo koje stvari svakako treba da ima na umu:
Slika: Betta Living/flickr.com
Prva pomoć
Znanje je najbolje oružje protiv panike. Obučite zato dete o načinu ponašanja u kriznim situacijama. Svaka dodatna aktivnost kao što su izviđači, upotreba električnih uređaja, protivpožarna obuka i slično, može da bude od velike koristi vašem detetu jednog dana.
Takođe je neophodan razgovor o tome šta je hitan slučaj a šta ne. I naravno, dete mora da zna sve brojeve koji se koriste u hitnim slučajevima. Takođe, morate i naglasiti da se brojevi 192, 193 ili 194 ne koriste u šali. Uverite se u njihovo znanje tako što ćete im tražiti da vam daju i primere kada se koriste ti brojevi.
Slika: Jeffrey/flickr.com
Koga treba da zove za pomoć
Podrazumeva se da sve vanredne situacije ne podrazumevaju da se zove policija, hitna ili vatrogasci, već da nekada i prvi komšija može da nam bude od pomoći. Dete treba da ima spisak telefona rođaka i komšija kojima može da se obrati kada vas ne može da dobije. Predlažemo da listu stavite na lako dostupno mesto ili da kontakte memorišete u detetov telefon.
Plan za ponašanje u slučaju požara
Svaka porodica bi trebalo da ima plan za ponašanje u slučaju požara i da taj plan bude lako pamtljiv. Pobrinite se da deca znaju kako da reaguju u slučaju da je požar u vašoj kući, u susednim stanovima ili kućamo kod komšija. Proverite sa detetom da li zna pravac kretanja u slučaju požara i prođite sa njim tom trasom. Uverite se da znaju šta je ugljen monoksid i zašto je opasan.
Upotreba alarma
Ako imate alarm u kući i deca treba da znaju kako da ga koriste. Za bilo koji dodatni vid zaštite koji stavite u kuću dete bi trebalo da dobije neku vrstu obuke.
Slika: sam sherwood/flickr.com
Kako da zatvori dovod vode
Dobro je da deca znaju gde se nalaze ventili u kući i kako se zatvaraju. To važi kako za kupatilo tako i za kuhinju ali i za glavni ventil u kući. Ovo čak i neki roditelji ne znaju, ako ste među njima vreme je da to odmah naučite.
Slika: Heinrock/flickr.com
Šta da radi ako nestane struja
U slučaju nestanka struje važno je da deca znaju gde držite baterijske lampe. Uvek moraju da misle unapred, jer kada dođe do nekog nevremna trebalo bi lampu spremiti i pre nego što nestane struja. I obavezno naučite dete da je lampa uvek bolji izbor od sveće.