13 lakih načina da razvijate ljubav prema čitanju kod dece

3min
Mnogi roditelji deci počnu da čitaju jako rano, dok su još bebe, ni ne znajući kakvu korist mogu da imaju od svega toga. Ali, i kod beba može biti primetna pozitivna reakcija na čitanje. To...

Mnogi roditelji deci počnu da čitaju jako rano, dok su još bebe, ni ne znajući kakvu korist mogu da imaju od svega toga. Ali, i kod beba može biti primetna pozitivna reakcija na čitanje. To vreme tako postaje omiljeni porodični deo dana. I dok učenje deteta da čita dolazi mnogo kasnije, postoji mnogo načina da povećate šanse da vaše dete zavoli čitanje i u njemu uživa i samo. Ključ je u tome da vreme za čitanje bude zabavna svakodnevna aktivnost. Evo kako:

Čitajte svakodnevno

Isto kao i doručak, pranje zuba ili nameštanje kreveta, čitanje je aktivnost koju treba da radimo svakodnevno, rutinski i bez mnogo razmišljanja. Svako doba dana je pogodno za čitanje i zavisi od vas (ujutru uz doručak, posle podne kao mali predah ili uveče pred spavanje), ali konzistentnost tj. čitanje svakoga dana, je ono što će imati najviše efekta. Ako se radi u žurbi ili na silu, nije zabavno, tako da imajte na umu da dete treba da uhvatite u pravom trenutku.

 

Slika: Andrew Griffith/flickr.com

<===End of Page===>

Napravite mesto za čitanje

Neke ideje možete pogledati i u postu „Uredite sami prostor za čitanje“ ali imajte na umu da uopšte nema potrebe za preterivanjem i komplikovanjem, dovoljno je par udobnih jastuka, svetlo, polica za knjige i to je to. Ako želite da potpuno izdvojite i ušuškate prostor, probajte sa najobičnijom zavesom.

 

Slika: ooh_food/flickr.com

<===End of Page===>

Nikada ne možete imati previše knjiga

Ponudite detetu raznovrsnu literaturu. Dosadne knjige ne pomažu razvijanju ljubavi prema čitanju već one zabavne, prema detetovom ukusu. Što dete više izlažete takvim sadržajima, veća verovatnoća da će hteti da čita. Idite zajedno u knjižare i biblioteke i pustite dete da bira knjige koje mu privlače pažnju. Možda su u pitanju dinosaurusi, ajkule, možda cipele ili avioni, ali dete nikada neće otkriti šta voli ako ga ne pustite da slobodno luta među policama.

 

Slika: Sharon Drummond/flickr.com

<===End of Page===>

Čitajte u skladu sa onim što vam se dešava

Čitanje stalno istih knjiga može biti monotono. Probajte da unesete zabavu čitajući u skladu sa onim što je trenutno aktuelno u vašim životima. Na primer, ako idete u zološki vrt, čitajte neke knjige o životinjama. Idete na more? Uzmite knjige koje pričaju o putovanjima, doživljajima na moru i sl. Za praznike čitajte priče koje se dešavaju i to vreme ili priče o tim praznicima. U proleće uključite knjige o cveću, insektima i/ili pravljenju skloništa napolju itd.

 

Slika: Alexandria.ann/flickr.com

<===End of Page===>

Recitujte zajedno

Čak i najjednostavnije dečije pesmice mogu obogatiti rečnik vašeg deteta. Recitujte zato u kolima, u prodavnici, u šetnji i sl. Sve su to dobre prilike za recitacije pesama.

 

Slika: Nicole Mays/flickr.com

<===End of Page===>

Posećujte često biblioteku

Napravite od toga događaj. Neka dete samo čuva svoju karticu, uvedite redovne odlaske u biblioteku npr. jednom u deset dana, odredite broj knjiga koji se pozajmljuje svaki put. Videćete kako će dete zavoleti biblioteku.

 

Slika: Keith Davenport/flickr.com

<===End of Page===>

Napravite svoju biblioteku kod kuće

Nove knjige su ponekad jako skupe i možda rezervisane samo za rođendane i praznike, ali i polovne knjige ili dobiti u razmeni sa prijateljima vam mogu pomoći da počnete da sastavljate i svoju malu biblioteku. Posećujte prodavnice i kupujte na popustima, sajmovima, trgovima itd. Iznenadićete se šta sve možete da nađete.

 

Slika: LoeMaegan/flickr.com

<===End of Page===>

Proširite priču i van stranica knjige

Priče mogu i da ožive ako im dozvolite. Možete da pravite kostime iz knjiga, tematske poslastice itd. Uzimajući knjigu tj. priču iz nje kao polaznu tačku, možete pokrenuti detetovu maštu kroz igru uloga, presvlačenje, pravljenje raznih stvari itd.

 

Slika: Kate Hiscock/flickr.com

<===End of Page===>

Neka knjige budu dostupne deci

Ako ostavite i voćku na vidljivom i pristupačnom mestu za dete, veća verovatnoća da će je uzeti i pojesti. Radite to i sa knjigama. Izložite knjige tako da deca mogu da im vide korice i ona će ih pre uzeti. Primere potražite u postu „Uredite sami prostor za čitanje“. Zagolicajte im maštu.

 

Slika: Keith Davenport/flickr.com

<===End of Page===>

Knjige kao izvori informacija

Pokažite detetu moć i znanje koje dolazi iz knjiga. Kad god navali sa nekim pitanjima vi ga usmerite na knjige da tamo nađe odgovor. Ako je dete malo da samo istražuje, radite to zajedno. Zašto su oblaci beli? Gde je Sunce? Možda neke odgovore možete pronaći i i na internetu. To je još jedan način da dete učite istraživačkim veštinama.

 

Slika: Holtsman/flickr.com

<===End of Page===>

Nemojte ograničiti pismenost na knjige – ona je i na mnogim drugim mestima

Podstaknite dete da gleda znake na putu, magazine, kataloge i iznenadićete se koliko može da „čita“ i samo uz pomoć slika. Na ovaj način podstičete kreativnost, maštu i izražavanje.

 

Slika: Sean Dreilinge/flickr.com

<===End of Page===>

Radite i kod kuće na osnovama čitanja – učite slova

Ako vaše dete pokazuje interesovanje za slova ili reči, pokušajte da radite još više na njima postavljajući jednostavna pitanja. Na primer, pitajte dete:“Koje je ovo slovo? Da li prepoznaješ ovo ime? Ova reč ima neka slova iz tvog imena. Da li možeš da pokažeš koja?“ Izgovarajte slova i razgovarajte o njihovim oblicima i glasovima.

 

Slika: Abbey Hendrickson/flickr.com

<===End of Page===>

Uvek odvojite vreme za čitanje

Čitajte barem 10-ak minuta dnevno, po mogućnosti svaki dan. Pronađite odgovarajuće vreme makar to bilo dok šetate, za doručkom ili u autobusu na primer. Desetak minuta je dovoljno da vašem detetu pomognete da razvije veštinu čitanja za ceo život. I zabavno je ako nađete pravi način i meru.

 

Slika: Christchurc City Libraries/flickr.com

 

Kako vi podstičete ljubav prema čitanju kod vašeg deteta?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *