Mamama koje se vode kao „domaćice“ često se ne pridaje dovoljno pažnje i zasluga koje im pripadaju. Mnogi će mamu domaćicu zamisliti kao onu koja je stalno kod kuće, čisti, pere, pegla itd. A istina je da nijedna od njih ne radi samo kućne poslove što naziv insinuira. Mnoge sebi nađu hobi, povremeni posao, prave nešto svojim rukama, pokreću poslove, brinu se o deci i slično. Zato, razbijamo neke od najčešćih predrasuda i zabluda o mamama domaćicama:
Mame domaćice su kući jer su tako same izabrale.
U većini slučajeva, mame postaju domaćice jer je tako „ispalo“. Da li zbog toga što ne mogu da nađu posao ili je tako bolje za decu i porodicu. Sama činjenica da je neko domaćica ne mora da znači da je u pitanju samo želja i volja te osobe i nije uvek odluka koja dolazi samo iz srca.
Slika: Daniel Olnes/flickr.com
Samo određeni tip žena može da bude mama domaćica.
Jednostavno netačno! Ne postoji nijedan tip žene (ili muškarca) koji poseduje posebne karakteristike zbog kojih bi ta osoba bila savršena za domaćicu. Mnogo je različitih vrsta porodica i roditeljskih stilova koji mogu, iz različitih razloga, odlučiti da je ostanak mame kod kuće dobro rešenje za njih.
Slika: Richa Yadev/flickr.com
Mamama domaćicama je uvek sređena kuća i skuvan ručak.
Ha, ha, ha! Možda onima koje baš obožavaju da sređuju i kuvaju (ili imaju kućnu pomoćnicu). Mnoge domaćice će vam reći da su im deca u fokusu. A kuća, pa ona može da čeka. Jednostavno, domaćica ne znači samo čistačica i kuvarica.
Slika: Alessandro Valli/flickr.com
Ako je neko mama domaćica to znači da je stalno kod kuće.
Obično ljudi misle da ako je mama domaćica to znači da sedi kod kuće i čeka njih da je posete ili zatraže neku uslugu. I onda se iznenade da je odvela decu na sport, otišla na neki kurs ili da prošeta itd. Dakle, to što mame domaćice provode više vremena kod kuće ne znači da su po ceo dan tu. Može se desiti da ih sretnete na ulici.
Slika: Aurimas Mikalauskas/flickr.com
Mame domaćice su lenje i ne zanima ih
Ovo „pravi posao“ je namerno pod navodnicima jer je vrlo diskutabilno šta to znači. Ako će mama raditi negde gde će biti potpuno nezadovoljna i stalno iscrpljena, bolje je da barem neko vreme bude domaćica. Ali, i to podrazumeva određene obaveze, praćenje rasporeda i rad kao i onaj na poslu. Teško da su lenje, samo imaju malo fleksibilnije šefove.
Slika: Ryan/flickr.com
Mame domaćice samo troše muževljeve pare.
Ovo je pomalo tužna izjava, naročito ako dolazi od druge žene i majke. Nijedna mama pa ni ona koje je domaćica ne troši muževljeve pare već upravlja kućnim budžetom tj. zajedničkim novcem. Naravno da ne bi trebalo da isti koristi samo kao sredstvo za ispunjavanje svojih hirova već da mudro koristi ono što je na raspolaganju za podmirivanje potreba svih ukućana. Za to su potrebne i te kako dobre veštine.
Slika: Lars Plougmann/flickr.com
Mame domaćice su kod kuće da bi provodile više vremena sa decom.
To što je neko domaćica ne znači da svaki minut provodi bdeći nad decom. Kada su deca mala, normalno je provoditi više vremena sa njima, ali kasnije, kako rastu, to što je mama kući znači da je dostupnija svojoj porodici. To može da podrazumeva i odvođenje i dovođenje dece sa raznih aktivnosti, završavanje administrativnih poslova za porodicu, odlazak na poneki kurs i sl. Svakako ne znači da je mama stalno nad i sa decom.
Slika: liz west/flickr.com
Mame domaćice se igraju sa decom po ceo dan.
Ovo bi moralo da podrazumeva da svaka mama domaćica voli da se igra sa decom a što niko ne može da tvrdi. Ima onih koje veruju da deca treba da budu deca i da se igraju sama sa sobom ili drugom decom. I naravno, mama domaćica možda radije obavlja kućne poslove ili surfuje po internetu a možda piše i svoj blog.
Slika: Alessandro Valli/flickr.com
Mame domaćice uopšte ne zanima šta se dešava u spoljnom svetu.
Suprotno ovom verovanju, mama domaćica može biti najbogatiji izvor novih informacija, što iz zemlje i sveta, što iz komšiluka. Ona će znati šta se danas važno dogodilo i uvek je znatiželjna da čuje još. Može se desiti da je neki dan obuzet samo detetovim plačem, pelenama i nicanjem zuba ali to ne znači da ne brine o svojoj glavi i interesovanjima.
Slika: Becky Wetherington/flickr.com
Sve mame domaćice su potpuno zavisne od svojih partnera.
Kao prvo, onog momenta kada počnete da živite sa svojim partnerom, počinjete da radite kao tim. Kao drugo, ovo je 21.vek i mnoge mame domaćice su obrazovane, nadograđuju svoje sposobnosti i veštine, pa možda i rade povremeno te doprinose porodici i finansijski. To su žene koje ne traže sponzore već partnere koji ih vrednuju podjednako i kao domaćice i kao zaposlene žene.
Slika: Aurimas Mikalauskas/flickr.com
Sve mame domaćice vole to što rade.
Istina je da ne morate da volite svaki delić činjenice da ste domaćica da biste to dobro radili. Biti domaćica je kao i svaki drugi posao – ima dobrih i loših dana, prelepih momenata i onih malo ružnijih, ali sve to dolazi sa zanimanjem.
Slika: Donnie Ray Jones/flickr.com
Mame domaćice su mahom nedovoljno obrazovane.
A istina je da mnoge mame domaćice imaju i univerzitetsku diplomu. Jednostavno, nema pravila. Može se desiti da je neko domaćica igrom slučaja, a nekome je to svestan izbor. Kako god bilo, mame domaćice nisu neobrazovane.
Slika: Eduardo Merille/flickr.com
Porodice gde je mama domaćica mora da su bogate.
Mnogi misle da „čim je žena kod kuće to znači da imaju mnogo para“. Apsolutno netačno. Biti domaćica nema mnogo veze sa parama. Većina njih bi sigurno volela da je to istina, ali imajući u vidu poslovne prilike u zemlji, to jednostavno nije tačno. Ne mora da znači ni da su te porodice siromašnije jer se odluka da mama bude kod kuće donosi najviše zbog što boljeg doprinosa odgoju i vaspitanju dece.
Slika: Dan Queiroz/flickr.com
Sve mame domaćice vole da popiju po neku.
Rekli bismo da ovo uverenje dolazi iz filmova i sa onih slika gde je mama uvek sa čašom vina u ruci. Kako god bilo, mame domaćice se ne mogu identifikovati sa napijanjem.
Kakva su vaša iskustva i razmišljanja na ovu temu? Sa kojim predrasudama i zabludama vezanim za mame domaćice ste se vi sreli?
Slika: James Manners/flickr.com