16 stvari koje nikada ne bi trebalo da govorite deci

3min
U svim obavezama i svakodnevnoj žurbi, teško je uvek izgovoriti prave reči. Ali, za detetovo vaspitanje i normalan razvoj, neophodno je da ono često čuje dobre stvari a da što ređe ono što...

 

U svim obavezama i svakodnevnoj žurbi, teško je uvek izgovoriti prave reči. Ali, za detetovo vaspitanje i normalan razvoj, neophodno je da ono često čuje dobre stvari a da što ređe čuje ono što ima negativan uticaj na njega.

 

Zato, evo 16 stvari koje ne bi trebalo nikada da govorimo:

Budi muško!

Decu treba učiti da prepoznaju i iskažu svoja osećanja a ne stereotipima koja će od njih napraviti emotivno nepristupačne osobe.

 

Pročitajte: Šta svaki dečak treba da zna o muškosti

 

Slika: Robbie Grubs/flickr.com

<===End of Page===>

Devojčice/dečaci to ne rade!

Ova izjava je bazirana na predrasudama o dečacima i devojčicama. Sigurno ne želite da uskratite detetu želju da istraži nešto što ga zanima i u čemu može biti odličan. Ko kaže da devojčica ne može da bude inženjer a dečak učitelj, na primer?

 

Slika: Grant/flickr.com

<===End of Page===>

Nadam se da ćeš jednog dana imati dete kao što si ti!

Ako ovo detetu kažete kada dođe sa peticom iz škole ili uradi nešto jako lepo, mirnim tonom, onda ovo može da ima smisla. Međutim, u praksi, ovu rečenicu izgovaramo u ironičnom smislu čime detetu samo poručujemo da je toliko grozno odgajati ga da se nadamo da će i ono tako patiti sutra. To nema nikakvu poentu, neće uticati na poboljšanje detetovog ponašanja i neće ga ničemu naučiti.

 

Slika: Ashley Campbell/flickr.com

<===End of Page===>

Tvoj tata/mama je kreten!

Nebitno je da li ste zajedno ili ste razvedeni i što možda vaš partner u nekim situacijama i jeste kreten, to ne treba da izgovarate pred decom. Zašto? Prvo, zato što pričate o roditelju svog deteta a drugo, kada tako pričate o članovima porodice, nemojte da se iznenadite ako sutra i dete isto kaže za vas.

<===End of Page===>

Ti si ovo a tvoja sestra/brat ono!

Umesto ovo ili ono ubacite šta god želite. Poenta je da decu ne treba da klasifikujete i dodeljujete im etikete koje im mogu ostati za ceo život.

 

Slika: Roland Lakis/flickr.com

<===End of Page===>

Umukni! ili Ućuti!

Ovo nije lepo reći nikome jer niko to neće dobro prihvatiti naročito kada želi da iskaže svoje mišljenje. Ako ovo govorite deci, samo imajte na umu da će uskoro ona ućutkivati vas.

 

Slika: Quinn Dombrowski/flickr.com

<===End of Page===>

Zašto ne možeš da budeš kao tvoj brat/sestra?

Ili kao Marko, Janko itd. Upoređivanja su loša za dete, ona samo izazivaju osećaj neadekvatnosti, neprilagođenosti i umanjuju samopouzdanje. Pored toga, tako možete izazvati i sukobe među decom.

 

Slika: Mikael Mlettinen/flickr.com

<===End of Page===>

Prestani da plačeš da ti ja ne dam razlog za plakanje!

Ovo ste verovatno i vi čuli od vaših roditelja, ali šta ste iz toga naučili? Ova rečenica zapravo predstavlja pretnju detetu, ako bolje razmislite.

 

Slika: Misko/flickr.com

<===End of Page===>

Zašto ništa ne možeš da uradiš kako treba?

Kada i pomislite ovo da kažete, bolje se ugrizite za jezik. Pa deca uče kroz greške kao i svi mi. Ako im branite da uopšte pokušaju nešto i time ih uplašite, nikada neće naučiti nešto novo.

 

Slika: google.com

<===End of Page===>

Ma nema šta da se plašiš. Samo uradi to!

Možda vam ovo ne zvuči pogrešno na prvu loptu, ali ako detetu kažete da nema razloga da se plaši, to neće promeniti činjenicu da se ono plaši. Bolje je za dete da se potrudite da ga saslušate i razumete zašto ono kaže da se plaši. Vaš posao je da rešite uzrok straha.

 

Slika: Sherif Salama/flickr.com

<===End of Page===>

Eto to ti je zato što me nisi slušao/la!

Ovo je ona rečenica koju izgovaramo kada osećamo malu slast osvete kada, na primer, dete padne pošto smo mu rekli da ne trči po kući i slično. Ali, naglašavanje ove činjenice i ruganje detetu samo loše utiče na njega i gubite priliku da ga nečemu naučite.

 

Slika: Nathan Jones/flickr.com

<===End of Page===>

Ti si bezobrazan/na dečak/devojčica!

Cilj ove rečenice bi trebalo da bude da dete prestane sa trenutnim ponašanjem i da pristane na ono što hoćemo, ali ono što ona stvarno radi je da samo naglašava ideju da je dete bezobrazno. Bolje je reći, na primer: „Sad se ne ponašaš kao onaj dobar/a dečak/devojčica što znam da inače jesi.“

 

Slika: Tony Alter/flickr.com

<===End of Page===>

Mrzim svoje telo.

Ako vi kritikujete svoje telo i vaša deca će naučiti da kritikuju svoje. Ako im prenosite pozitivnu sliku i ona će verovatnije odrasti zadovoljna izgledom svog tela.

<===End of Page===>

Ni ja nisam znala matematiku. To si nasledio/la od mene!

Roditelji često imaju tu potrebu da se upoređuju sa decom i da ih gledaju kao svoje nastavke. Ali, istina je da vaše dete ne mora da ne zna matematiku samo zato što vi niste i obrnuto, da zna matematiku zato što ste je vi znali. Učite dete kako da uči.

 

Slika: Jin/flickr.com

<===End of Page===>

Daj ja ću to uraditi umesto tebe.

Ako vi budete uvek češljali dete, prali mu zube, vezivali pertle ili radili domaći za njega, ono nikada neće naučiti da to radi samo. Toliko je jednostavno. Zato prestanite. Možda mu ponekad treba malo više vremena ali će naučiti.

 

Pročitajte i: Stvari koje dete može i treba samo da radi

 

Slika: Graham Richardson/flickr.com

<===End of Page===>

Izgledaš mnogo bolje kad….

Ako i pomislite da na ovaj način nudite konstruktivnu kritiku, varate se. Ovim detetu samo poručujete da ne izgleda dobro nikako a to utiče na njegovo samopouzdanje. Bolje recite: „Nije lepo da radiš…. Ti si inače dobro dete i znam da znaš da treba da radiš…“

 

Slika: Nathan Jones/flickr.com

 

Da li vi, možda i nesvesno, izgovarate ove rečenice?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *