16 zabluda o prolećnim alergijama koje morate da znate

3min
Poslednjih nekoliko decenija je došlo prave mini-revolucije alergija među decom, a prolećne alergije su jedan od najneprijatnijih “kvaritelja” prolećnih radosti. O njima se mnogo zna, ali i...

Poslednjih nekoliko decenija je došlo prave mini-revolucije alergija među decom, a prolećne alergije su jedan od najneprijatnijih “kvaritelja” prolećnih radosti.

 

O njima se mnogo zna, ali i dalje je mnogo zabluda, pa je jedan od načina da se upoznamo za prolećnim alergijama upravo taj – da “razbijemo” najčešće zablude.

Rano je još! Neće alergija još.

Nije rano, sada je pravo vreme da se priča o prolećnim alergijama!

 

Znamo svi kada počinje kalendarsko proleće, ali biljni svet ne priznaje ljudske vremenske podele. Za trave je proleće onda kada ogreje sunce. Ova zima i nije bila naročito oštra, pa i vegetacija kreće ranije.

 

“Iskusni alergičari” su već mogli da osete prve simptome!

 

Slika: AJ Delos Santos/flickr.com

<===End of Page===>

Mama ima polensku alergiju što znači da moraju i deca da je “zakače”.

Ne mora baš tako da bude!

 

Sklonost ka alergijama se naziva atopijska konstitucija. Prevedeno na običan jezik to znači da postoji genetski zapis koji je zaslužan za alergijske bolesti, to je tačno! Ipak treba znati da se ne nasleđuju alergijske bolesti već sklonost ka alergijama! To znači da deca verovatno nose “gen za alergiju” koji su dobila od roditelja, ali uopšte ne moraju da dobiju i polensku alergiju!

 

I dalje je tajna kako se alergijske bolesti počinju – šta ih tačno “probudi” i zašto neko ima simptome od sedme godine, a neko oboli u 30. godini. Takođe nije potpuno jasno zašto od troje dece iz familije gde su i otac i majka “alergičari” dvoje nema smetnji, a samo jedno dobije neku alergijsku bolest.

 

Slika: Laura Taylor/flickr.com

<===End of Page===>

Dete koje ima polensku kijavicu može da zarazi drugu decu. Treba ga se kloniti!

Ma kakvi, ovo nije tačno!

 

Obična, virusna kijavica se lako prenosi sa deteta na dete, ali to su virusne bolesti! Alergija nije infekcija (iako liči na klasičnu kijavicu), pa se ne može preneti kontaktom bolesnog deteta sa zdravim!

 

To što nosevi cure, a oči crvene, NIJE dakle od infekcije, pa NEMA opasnosti od zaraze.

 

Slika: Mike Baird/flickr.com

<===End of Page===>

Glavni uzrok prolećnih alergija su

“Mace”  nisu uzrok polenske alergije!

 

Pa kako onda veliki broj dece baš tada ima sve manifestacije polenske kijavice?  To je čista koincidencija! U vreme kada se mace lete svuda oko nas onda cveta i najveći broj trava! Polen je golim okom nevidljiv!

 

Nažalost, kod alergičnih njega jasno “vide” ćelije koje stvaraju posebnu vrstu antitela koja su odgovorna za alergijsku reakciju, pa se alergijska kijavica brzo razvija. “Mace” su prevelike da bi nesmetano stigle u nos i gornje disajne puteve, pa je i tako jasno razumeti zašto one nisu uzrok prolećnih alergija.

 

Slika: Jim Lukach/flickr.com

<===End of Page===>

Dete ima crvene oči koje stalno svrbe. Sigurno je neka infekcija!

Nije infekcija jedini uzrok “crvenog oka”.

 

Alergijska reakcija na polen se odigrava često i u oku, tačnje u konjuktivi. Kao što je nos crven i curi, tako je i konjuktiva (fina sluznica koja oblaže očnu jabučicu) napadnuta alergijskom reakcijom.

 

I za to ima leka, odgovarajuće kapi za oči (koje naravno prepisuje lekar) već za par dana dovode do olakšanja tegoba.

 

Slika: oddharmonic/flickr.com

<===End of Page===>

Polenska kijavica je bezazlena bolest – to će samo proći. Ne treba terapija osim fiziološkog rastvora u nos.

Nažalost to NIJE tako, i ovo je zabluda!

 

Svakako, ne radi se o nekoj opasnoj boleštini, ali svako ko je “osetio” polensku alergiju zna da to nije baš tako bezazleno.

 

Savremena medicina dobro razume mehanizme nastanka alergija pa su razvijeni zaista korisni i efikasni lekovi za borbu sa prolećnim alergijama. Fiziološki rastvor i slični preparati su korisni za “pročišćavanje” nosa alinisu lek protiv alergije!

 

Zato su neophodni antihistaminici, ponekad i drugi lekovi koji uspešno eliminišu simptome i znake polenske alergije. Zato ih treba koristiti prema savetu pedijatra.

 

Slika: mbeo/flickr.com

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *