19 odličnih načina da motivišete dete da uči

3min
Motivacija je faktor koji najviše utiče na to kako će dete učiti tokom celog života. Ona učenje čini lakim, zabavnim i vrednim. Sa druge strane, ako motivacije nema, vaše dete može...

Motivacija je faktor koji najviše utiče na to kako će dete učiti tokom celog života. Ona učenje čini lakim, zabavnim i vrednim. Sa druge strane, ako motivacije nema, vaše dete može protraćiti mnoge prilike za rast i razvoj.

 

Najviše ćete učiniti za svoje dete ako mu od malena pomažete da otkrije šta ga motiviše da istražuje i razvija svoje vijuge. Evo 19 odličnih načina da to postignete:

Šta god da radite neka bude zabavno

Prvo i osnovno pravilo je da se zabavljate! To je ono što deca vole. Kod njih je jednostavno – dobro raspoloženje i smeh pomažu u bilo kakvom učenju!

 

Slika: anoldent/flickr.com

<===End of Page===>

Neka učenje bude deo vaših svakodnevnih priča

Dok šetate pričajte o tome kako mravi prave kućicu i kako se cveće sadi, zaliva i raste i sl. Iskoristite prilike za slične priče u svakom trenutku – dok se vozite kolima, kada ste kući itd. Samo tražite zanimljive načine da decu učite raznim činjenicama i videćete kako će ubrzo ona sam atražiti više i više…

 

Slika: Sean Dreilinger/flickr.com

<===End of Page===>

Pravite stvari sa decom

Kada deci dozvoljavate da izraze svoju kreativnost od srca, vi im ulivate samopouzdanje jer im prepuštate situaciju. Zato, dajte detetu slobodan pristup alatima koji su mu potrebni i pravite i vi umetnost i razne stvarčice sa njima. Imajte na umu da vaše zajedničko stvaranje može biti toliko jednostavno kao na primer sakupljanje kamenčića i grančica do toga da ih zatim kući ređate kako se detetu sviđa.

 

Potražite ideje za zajedničku zabavu ovde: Ideje za igre sa decom

 

Slika: William Nordmann/flickr.com

<===End of Page===>

Vodite se dečijim interesovanjima kada planirate aktivnosti

Šta vaše dete najviše voli? Šta ga zanima? Pomozite mu da nauči nešto o stvarima koje ga zanimaju i pomozite mu da postane „stručnjak“. Na primer, ako vašu devojčicu zanima odeća, nabavite joj blokčić i olovku sa kojom može da crta svoje modele i uči o bojama, linijama, oblicima. A zatim pretvorite nešto u odeću za lutku.

 

Slika: Cyrill Vallee/flickr.com

<===End of Page===>

Uvedite muziku u život

Da li vaše dete može da svira neki instrument? Ili da kroz stihove ispriča kakav je bio dan? Da li može da otpeva domaći? Raspored? Koristite muziku u razne svrhe, ona je veoma moćan motivator.

 

Slika: davitydave/flickr.com

<===End of Page===>

Omogućite detetu da eksperimentiše i istražuje

Napravite kutak sa mnogo različitih materijala gde dete može da istražuje i stvara. Tu može da bude svašta – razne boje i alatke za slikanje, razne dašćice i tračice, kolaži i sl. Pored toga, posećujete i muzeje gde dete može iz prve ruke da gleda umetnost i uči o svim stvarima vezanim za nju.

 

Slika: Jeff Rhines/flickr.com

<===End of Page===>

Fokusirajte se na intrinzičnu motivaciju

Neka vam dete priča kako se oseća kada završi neki zadatak ili napravi nešto. Fokusirajte se na pozitivna osećanja koja to izaziva a ne na spoljašnje nagrade poput slatkiša ili igračaka.

 

Slika: horizontal.integration/flickr.com

<===End of Page===>

Postavljajte prava pitanja i nemojte davati deci direktne odgovore

Prava pitanja su ona koja podstiču rešavanje problema i bude interesovanje. Deci ne treba davati direktne odgovore već im treba postavljati pitanja poput „Šta ti misliš? Gde možemo da nađemo odgovor? Ajde da probamo… Pitam se zašto?“ Na taj način se otvara mnoštvo mogućnosti za učenje.

 

Slika: Indi Samarajiva/flickr.com

<===End of Page===>

Pokazujte i sami želju za učenjem

Pokažite deci ličnim primerom kako istražujete još više o stvarima koje vas zanimaju i zašto volite to što radite. Uključite i njih u stvari koje radite i pravite.

 

Slika: Kate Hiscock/flickr.com

<===End of Page===>

Održavajte dobre odnose sa detetovim učiteljima i nastavnicima

Nemojte ogovarati nastavnike sa drugim roditeljima ili pričati ružno o njima u blizini deteta. Neka vaše dete zna da oni radi sa vama na tome da se detetu obezbedi što bolje obrazovanje. Čak i ako imate loše mišljenje o detetovom nastavniku, bolje je da dete to ne zna jer to može doživeti kao odobrenje da se ne trudi dovoljno.

 

Slika: Ivan T./flickr.com

<===End of Page===>

Čitajte sa detetom

Čitajte, čitajte i čitajte. Birajte zabavne knjige koje dete voli. Pričajte o likovima, temama i porukama knjiga. Delite sa decom sopstvene uspomene i razmišljanja koja su povezana sa pričom. Čitanje je divno vreme za povezivanje sa decom koje će poboljšati i njihove veštine čitanja.

 

Slika: Sean Dreilinger/flickr.com

<===End of Page===>

Napravite detetu mesto za učenje

Neka dete ima svoje sigurno i veselo mesto gde može da čita, uči, pravi stvarčice koje voli ali radi i domaći. Neka to bude samo njegov kutak.

 

Slika: Randen Pederson/flickr.com

<===End of Page===>

Dozvolite detetu da samo donosi odluke u učenju

Ohrabrujte i podstičite decu da sama doprinose predlozima za porodične aktivnosti i da određuju pravila igre. Tako uče razne stvari koje su mnogo više od samih činjenica.

 

Slika: kajsa/flickr.com

<===End of Page===>

Igrajte se zajedno

Igre su jedan od najboljih načina da deca uče a da ni ne shvataju da uče. Nađite igre koje će vam to omogućiti!

 

Slika: Mike Renlund/flickr.com

<===End of Page===>

Pustite decu da vam pomognu da kuvate

To je odlična prilika da merite sastojke i dodajete ih zajedno. Pričajte o tome kako se pravi torta i kako je recept i proces i stretegija u jednom. Stalna upotreba svakodnevnih aktivnosti kao primera za učenje će ohrabriti vaše dete da i samo istražuje gde god da pođe.

 

Slika: Rachel Tayse/flickr.com

<===End of Page===>

Posećujte zajedno biblioteku

Istražujte zajedno knjige i učestvujte u aktivnostima biblioteke. Učite dete da vodi računa o knjigama i da ih vrati na vreme.

 

Slika: MissMessie/flickr.com

<===End of Page===>

Provodite vreme napolju

Deca obožavaju da su napolju, da istražuju prirodu i igraju se sa njom. Da ne govorimo kako je svež vazduh dobar i za male moždane vijuge.

 

Slika: Suzette Pauwels/flickr.com

<===End of Page===>

Neka TV uključuje dokumentarne filmove

Malo veća deca vole da gledaju kako se stvari prave, emisije o životinjama i prirodi! Njih fascinira otkrivanje sveta. Zato, kada trošite vreme na gledanje televizije, neka tu budu i dokumentarci.

 

Slika: Lars Plougmann/flickr.com

<===End of Page===>

Pitajte decu kako uče u školi

Nemojte ih pitati samo o ocenama već i o tome šta im se dopada a šta ne, sa čim se muče i koje lekcije su najzanimljivije. A onda i kod kuće tražite načine da proširujete ta znanja, i iz oblasti koje im se dopadaju ali i iz onih koje manje vole.

 

Slika: Kristina/flickr.com

 

Kako vi podstičete motivaciju za učenje kod vašeg deteta?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *