Fizičke aktivnosti
Joga – Potrebni su sam prostirka za jogu i nekoliko primera vežbi. Za primere pogledajte sajt cosmickids.com
Balansiranje – Kupite gumene ili napravite sami stazu po kojoj dete može da hoda i vežba održavanje ravnoteže. Za ovo se u parkovima obično koriste panjevi ili balvani a u kući možete da koristite manje gumene igračke na koje dete može da stane i koje se neklizaju.
Preskakanje konopca – Veoma jednostavna aktivnost iako ćete ako živite u stanu sigurno morati da napravite malo slobodnog prostora da bi igra bila bezbedna.
Balans tabla – Odličan izazov za vežbanje detetovih fizičkih sposobnosti. Postoje različiti oblici. Kod nas može da se nađe twist balans tabla.
Slaganje puzli – Ali ne obično slaganje. Puzle istresite na tepih u jednoj prostoriji a dete treba da ih složi u drugoj. Ovo se često praktikuje u Montesori učionici. Dete mora stalno da se kreće, fizički je aktivno a mora i da upamti koja mu je puzla potrebna.
Ubacivanje u koš – Uzmite dve korpe i male mekane loptice ili ih napravite od pasulja i stare čarape. Dete treba da ubacuje loptu iz jedne korpe u drugu.
Praktične svakodnevne aktivnosti
Karanfilić i jabuke ili pomorandže – Ponudite detetu činiju sa celim karanfilićima, jabukom ili pomorandžom u koje mogu da ih ubodu. Maleni karanfilići su dobri za razvoj fine motorike i vaše dete će napraviti nešto što divno miriše i dekorativno je.
Sortiranje dugmića (nije za decu ispod 3 godine) – Dajte detetu mnogo dugmića različitih veličina, oblika i boja i male činije u koje će ih sortirati. Na primer ako mu date crvene, zelene i plave dugmiće dajte mu 3 male činije gde će ih rasporediti. Ovo sortiranje može da se primeni na bilo šta za šta je vaše dete zainteresovano.
Seckanje šargarepe – Čak i deca koja ne vole šargarepu mogu da je iseku za nekog drugog. Postavite detetu sve što mu treba: kecelju, činiju sa vodom, sunđer, ljuštilicu, mali nož, dasku za sečenje i kesu gde će oguliti koru. Pokažite mu kako da opere, oljušti i isecka šaragerpu i pustite ga sam proba. Za manju decu su bolje manje šaragerepe jer se lakše seku. Obratite posebnu pažnju da nož nije previše oštar kako se dete ne bi poseklo.
Seckanje jabuke – Za ovo su detetu potrebni kecelja, činija sa vodom, sunđer, daska za seckanje i nožić. Za mlađu decu je lakše prvo iseći jabuku na pola pa zatim na čamčiće. Možete da koristite bilo koje voće koje volite ali i kuvana jaja, na primer.
Napravite miks grickalica – Uzmite veliku praznu činiju, nekoliko različitih grickalica (suvo voće, lešnike, bademe, kornfleks..sve što volite) i veliku kašiku. Dete neka samo izmeri svaku grickalicu, ubaci u činiju i promeša. Možete to da stavite negde njemu na dohvat ruke da sam može da uzme mix za užinu.
Pranje prozora – Ovo je popularna aktivnost u Montesori učionicama. Treba vam boca sa raspršivačem (napunjena vodom ili mešavinom vode i belog sirćeta), mali brisač prozora i sunđer.
Ribanje – Mala deca vole ribanje jer su rezultati odmah vidljivi! Ribanje često podrazumeva prosipanje vode i haos, ali donosi toliko benefita tako da je nered dobrodošao. Treba naučiti i kako očistiti ono što je proliveno. Obezbedite mu četku za ribanje, suvu krpu, sapun ili nešto drugo za čišćenje. Deca vole da ribaju stolice, stolove, svoje čizmice ili vodootporne igračke!
Pranje lutaka – Pored ribanja dete može da opere i lutku i njenu odeću. Ovo je posebno dobro za dete koje će uskoro dobiti brata ili sestru.
Poliranje lišća – Čak i mala deca mogu da brinu o kućnim biljkama. Sve što im treba su činija sa vodom i sunđer (ili krpa) s kojim će obrisati prašinu sa lišća.
Aranžiranje cveća – Kupite neki pristupačan buket ili naberite malo cveća u bašti ako je imate, i dajte detetu da iseče stabljike, napuni vaze vodom i rasporedi cveće u vaze kako želi.
Zalivanje cveća – Pokažite detetu kako da zalije sobno cveće sa koficom vode.
Slaganje čarapa – Deca mogu da slože svoje čarape nakon pranja. Dobro je da razviju sposobnost raspoznavanja, sklapanja parova i odgovornost.
Mlevenje ljuski jajeta – Ljuske jajeta su odlično đubrivo. Pokažite detetu kako da ih samelje tučkom u avanu i pospe ih u saksije biljaka.
Čišćenje/Brisanje – Brisanje podova metlom i đubravnikom je jedan od prvih načina kako se mala deca uče da brinu o kući. Ako su nemirni, uposlite ih da vam pomažu u sređivanju kuće.
Pravljenje balončića – Sve što vam treba su široka činija, bokal vode, mutilica i tečni sapun. Dete će se zabaviti dodajući sapun u vodu i mešajući dok ne dobije balončiće. Važno je i da očisti sve posle toga jer tako uči važnu životnu veštinu sređivanja za sobom.
Senzorijalne aktivnosti
Misteriozna torba – U jedan džak ili kesu koji se vezuju na vrhu ubacite razne sitnice koje imate u kući (npr. male igračke, nešto od kuhinjskih pomagala..). Dete treba zatvorenih očiju da izvuče neki predmet iz džaka i samo pipanjem pogodi o kom predmetu je reč.
Mirišljave flaše – Napunite nekoliko flašica ili teglica raznim začinima ili vatom natopljenom nekim uljem (mora da bude pogodno za decu) i dajte detetu da ih pomiriše i pogađa šta je unutra. Za stariju decu možete da napunite više flašica sa zadatkom da uporedi mirise.
Slaganje zvukova – U male flašice ili teglice (neprovidne ili ih obmotajte nečim tamnim) sipajte različite stvari kao na primer pirinač, pasulj, žir, malecka zvona itd. Trebaće vam još dve flaše različitih boja ili sa nalepnicama različitih boja (jedna sa plavom druga sa crvenom) za svako punjenje. Neka dete po sluhu složi zvukove.
Likovne aktivnosti
Lepljenje – Dovoljni su tubica lepka i četkica. Pokažite detetu kako da koristi samo malo lepka. Što su manji predmeti koje lepi veći je izazov.
Slikanje – Čak i 3-godišnjaci mogu da slikaju. Ključ je da započnete sa dve ili tri boje dok ne nauče da peru četkice. Pokažite im i kako da očiste ono što zaprljaju.
Rad sa glinom – Većina dece voli plastelin, ali da li ste znali da je glina bolja za jačanje njihovih ruku i pripremu za pisanje? Ako ste u mogućnosti8 nabavite glinu za dete i zabavite se zajedno.
Mešanje boja – Napunite male posude vodom obojenom crvenom, plavom i žutom bojom. Dete može da meša te boje na paleti ili poklopcu i tako istraži različite kombinacije boja.
Slaganje slika – Sakupite po kući razglednice ili čestitke koje nađete, ukoliko ih nemate isecite slike iz nekog časopisa i zalepite ih na karton ili jednostavno odštampajte neke slike koje nađete na internetu. Pokažite detetu kako da pravi parove od slika. Starijem detetu možete objasniti kako da razvrsta razglednice po nečemu određenom (predeo, portret, neživa priroda) ili po stilu.
Kutak za kreativnost – Odvojite neki deo kuće za kreativni kutak vašeg deteta. Pustite ga da tu poređa sve što mu treba da bi napravilo šta god poželi (kutije, dugmiće, šarene papire, klupka). Pomoćiće vam saveti iz teksta Kako da detetu napravite savršen kreativni kutak
Aktivnosti za razvoj fine motorike
Nizanje perli – Dopustite detetu da poređa pastu, perlice ili šta god želi na tanak kanap ili pertlu.
Šabloni za vezenje – Oni pomažu da deca vežbaju ušivanje gore-dole pre nego što uzmu iglu. Možete da ih kupite ili da napravite svoje. Duž ivice slike (neke životinje na primer) napravite rupe u određenim razmacima i dajte detetu da vežba provlačenje sa pertlama.
Pravljenje ogrlice – Ovo je obično prva aktivnost u kojoj deca koriste iglu, ali iglu za pletenje (mora da ima rupu na gornjem kraju gde će se vezati konac). Takođe će im biti potrebne razne perlice. Vi morate da napravite čvor ali ostalo treba da uradi dete.
Ušivanje dugmića – Za ovo su vam potrebni malo tkanine, igla i konac. Pokažite detetu kako da uvuče konac u iglu, veže čvor i ušije dugme. Uz nadzor, većina dece ovo može da uradi sa 3 i po, 4 godine.
Pravljenje jastuka – Kada je dete savladalo ušivanje dugmića spremno je za pravljenje jastuka. Pokažite mu kako da ušije dve tkanine zajedno u džak i napuni punjenjem za jastuke. Zabavno je i pravljenje kesica sa lavandom.
Jezičke aktivnosti
Slaganje malih i velikih slika – Isecite male slike koje se nalaze na pozadini nekog starog kalendara i velike sa prednje strane. Pokažite detetu kako da spoji odgovarajuću malu sliku sa velikom.
Kutija sa pričom – U malu kutiju stavite stvari vezane za neko godišnje doba (na primer rukavice, snežnu kuglu i ukras za jelku) i objasnite detetu kako da od toga napravi priču. Ako zna da piše može da je zapiše ili vi pišite dok ono priča. Ako još ne piše može i da je nacrta.
„Moje oči vide“ – Igra počinje rečima „Moje oči vide nešto što počinje na slovo…“, izaberite bilo koje slovo i dete treba da pronađe odgovarajući predmet na to slovo.
Igra rimovanja – Sakupite neke sitnice koje imate u kući ili igračke i pokažite detetu kako da rimuje njihova imena (tanjir-lenjir, stolica-kolica). Druga opcija je da kažete neku reč a dete smisli reč koja se rimuje sa vašom.
Obeležavanje stvari – Ukoliko je vaše dete počelo da čita, napišite imena stvari u kući na papirićima i dete treba da ih zalepi na odgovarajuće predmete. Počnite sa lakšim rečima kao što su „kutija“ ili „čaša“.
Smišljanje priča – Ako dete zna da piše podstaknite ga napiše neku svoju priču. Kao inspiracija mogu da mu posluže isečci iz časopisa ili mu nacrtajte nešto na osnovu čega treba da smisli priču.
Šarade – Ovo je zabavno jer kombinuje fizičku aktivnost i čitanje! Na listićima papira napišite reči koje označavaju neku radnju (na primer skači, hodaj, vrti se u krug, puži) i svako treba da izabere neki papirić. Ko god je na redu treba da pročita reč u sebi i pokaže tu radnju drugima a oni da pogode o čemu se radi.
Zabavna matematika
Šabloni od sličica – Pomažu deci da razviju matematičku sposobnost. Napravite nekoliko redova traka od kartona na kojima su zalepljenje sličice i pitajte dete da ponovi vaš raspored sličica ili smisli svoj.
„Donesi mi“ igra – Matematika za decu u Montesori učionici se uči kroz igru. Ova igra je za decu koja uče da broje. Kažite detetu na primer: „Donesi mi 8 crvenih Lego kocki“ ili „Donesi mi 3 bojice“. Dete mora da razmišlja o broju koji ste rekli dok traži te stvari.
Naučne aktivnosti
Tone ili pluta – Ovo je najbolje izvesti u kadi da bi se izbegao nered. Dajte detetu različite predmete za koje treba da kaže da li će potonuti ili plutati a zatim da isproba svoju tvrdnju.
Magneti – Potrebni su vam različiti predmeti, neki koji mogu da se namagnetišu a neki ne a na detetu je da to isproba.
Živo/Neživo – Objasnite detetu razliku između živih i neživih stvari, na primer biljka je „živa“ a saksija je „neživa“. Napravite male nalepnice (zelena za „živo“ a bela za „neživo“) i pustite dete da zalepi na neke stvari kako ih on vidi.
Vaduh, zemlja, voda – Sakupite neke male predmete ili slike predmeta koji mogu da se nađu u vazduhu, vodi i na zemlji i dete treba da ih tačno rasporedi.
Posmatranje ptica – Odredite neki deo pored prozora gde ćete postaviti stolicu ili jastuk, nekoliko slika uobičajenih ptica kod nas i dvogled (ako ga imate). Možete i da postavite hranilicu ispred prozora da privučete ptice.