Ukoliko vam je najvažniji cilj topljenje masnih naslaga, fokusiraćete se na povećano sagorevanje kalorija. Najlogičnije izgleda u tome momentu obuti patike i poći na trčanje. Međutim, puno trenera ipak smatra da trčanje ne mora da bude najefikasniji način sagorevanja kalorija. Stoga, u službi bržeg mršavljenja, predlažu sledeće aktivnosti:
PRESKAKANJE KONOPCA
Ova aktivnost nije samo rezervisana za decu na igralištu. Fitnes stručnjaci tvrde da se u zavisnosti od brzine kojom preskačete i vaše telesne mase (teže osobe sagorevaju više kalorija) može sagoreti i do 1000 kalorija na sat. Pošto je veoma teško ostvariti pun sat preskakanja konopca, čak i nekoliko minuta će biti dovoljno da se ubrza rad srca. Uputno je preskakati konopac u intervalima na sledeći način: naizmenično preskakati konopac dok ne dođe do zamora i 30 do 60 sekundi hodati, te ove cikluse ponavljati koliko god puta želite i možete.
PLIVANJE
Plivanje ima i fizičke i psihološke koristi po čoveka. Ovim putem se ne radi samo na “spaljivanju” kalorija, već i na uvećanju izdržljivosti i gipkosti. Plivanje je odličan izbor za one koji ne mogu da trče, posto ne vrši pritisak na zglobove. Energičnim plivanjem moguće je sagoreti skoro 1000 kalorija na sat.
VOŽNJA BICIKLA
Ova fizička aktivnost ima izvanredne efekte na srce, pluća i krvne sudove a opterećuje zglobove mnogo manje od trčanja. “Lagana” vožnja sagoreva oko 364 kalorije po satu, ali se povećanjem intenziteta vožnje i sagorevanje drastično uvećava.
@karenhartman via Twenty20
SKAKANJE NA TRAMPOLINI
Možda zvuči šašavo, ali sem toga sto je zabavno, skakanje na trampolini izuzetno je fizički zahtevno i zato efikasno kada je sagorevanje kalorija u pitanju. Skakanjem na trampolini moguće je sagoreti oko 300kalorija za 30 minuta, uz višestruko pozitivan efekat na srce i tonus mišića.
VESLANJE
Veslanje dovodi do sagorevanja oko 700 kalorija na sat, a uključuje devet glavnih grupa mišića, kao što su zadnja loža, kvadriceps, gluteus, latisimus, ramena, leđa, tricepsi i bicepsi.
Svakako da je sagorevanje kalorija jedno od važnijih merila efikasnosti samog vežbanja, ali ono ima i druge efekte. Vežbanje dovodi do lučenja endorfina, hormona koji utiče na dobro raspoloženje, a u isto vreme je i dobar način za upoznavanje novih ljudi.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan