5 koraka do savršenog čaja

3min
Čaj je ukusno i zdravo piće koje osim što osvežava, podstiče pozitivne misli, krepi duh i volju. Svi znamo da može da pomogne kod prehlada ali dobar je i kada želimo da poboljšamo i...

Čaj je ukusno i zdravo piće koje osim što osvežava, podstiče pozitivne misli, krepi duh i volju. Svi znamo da može da pomogne kod prehlada ali dobar je i kada želimo da poboljšamo i podstaknemo imunitet ili se jednostavno opustimo. Stručnjaci iz Fructusa vam otkrivaju kako da pripremite savršen čaj i u njemu istinski uživate. Tu su i predlozi nekoliko ukusa koji okrepljuju.


[shortslider ids=’ 12972, 12978, 12974, 12975, 12976′ titles=’ Pazite na temperaturu, Poboljšajte vodu, Poslužite dušu, Zasladite prirodno, Čuvajte čaj na pravom mestu ‘ descs=’

Ne morate uvek da čekate da voda proključa jer u stvari samo najjači čajevi, kao što je na primer crni čaj, mogu da podnesu ovako visoku temperaturu. Nežnijim listovima belog i zelenog čaja potrebna je malo niža temperatura (85°C). Ključala voda može da uništi neke karakteristike ovih vrsta i čak da izazove gorki ukus napitka. Zbog ovoga pažljivo pročitajte uputstvo za pripremu i pridržavajte se preporuke proizvođača.

|Iako je obična voda sasvim odgovarajuća za pripremanje čaja bolja voda će doprineti i boljoj šolji čaja. Poboljšajte vodu i poboljšaćete ukus. Ako ne želite da baš svaki put koristite mineralnu vodu za čaj rezervišite je za posebne prilike. Odmah nakon mineralne ide filtrirana voda koja je takođe odlično rešenje. Probajte da biste se uverili.

|Za potpuno uživanje je važno da obratite pažnju i na vizuelni užitak. To može biti ona predivna šolja koju ste dobili iz Egipta ili ona koja ima veliku sentimentalnu vrednost a stoji u vitrini. Možete se odlučiti i na prijatnu šetnju sa prijateljicama u potrazi za šoljom koja će vas osvojiti. Šta god izabrali važno je da na pravi način poslužite sebi čaj kako biste opustili i dušu. Uostalom, nikada ne biste gostima poslužili šta prvo dohvatite. Mislite na taj način i o sebi.

|Ako vam je potrebno da zasladite ukus vašeg čaja najbolje je da zaobiđete šećer. Tu je naravno med ali za drugačiji ukus čaju možete dodati i vaš omiljeni džem ili marmeladu. Jedan od omiljenih džemova koji se dodaju čajevima je onaj pripremljen od latica ruže. Njega možete naći u specijalizovanim prodavnicama ili sami napraviti sledećeg proleća od latica nekalemljenih ruža po receptu sa sajta Moj kuvar ili Coolinarika.

|Svetlost, vlaga, visoke temperatute i kiseonik mogu lako da utiču na smanjenje kvaliteta čaja. Držite vaše kutije sa čajem na suvom, hladnom i tamnom mestu kako bi sačuvali sve osobine i obratite pažnju na rok trajanja. Uputstva za pravljenje ove kutije možete pogledati na You Tube snimku – link.


Ove male izmene u pripremi čaja imaće veoma ukusne rezultate a odgovarajuća temperatura vode će vam pomoći da u svakom gutljaju iskoristite sve dobre karakteristike ovog pića. ‘]



Kopriva

Droga koprive se dobija najčešće iz lišća, koje sadrži hlorofil (karakterističan za sve zelene biljke), proizvode njegove razgradnje, karoteniode, gvožđe, vitamine C, E, kao i neke vitamine iz grupe B, mineralne soli, tanine…


Zbog visokog sadržaja gvožđa narodna medicina koristi koprivu za lečenje malokrvnosti, za snižavanje povećane količine šećera u krvi i poboljšanje cirkulacije. Koristi se i za pročišćavanje krvi, pojačavanje izlučivanja tečnosti iz organizma, pa je našla primenu kod svih oboljenja izazvanih akumuliranjem toksina (ekcemi, glavobolje, reumatizam, giht, artritis) i oboljenja koja nastaju kao posledica preteranog opterećenja jetre, žuči, slezine i bubrega toksičnim materijama. Zahvaljujući svojstvima da pročišćava krv i vraća snagu, kopriva se koristi radi jačanja organizma i pripreme za zimu (u jesen), odnosno oporavka (u proleće). U ovim periodima čaj od koprive čini da se čovek relativno brzo mnogo bolje oseća, vraća mu se energija i snaga.


Kantarion

Drogu kantariona čine osušeni, vršni delovi biljke u cvetu. Ova droga sadrži flavonoide, etarsko ulje, smesu proantocijanidina, antranolne sastojke među kojima je najvažniji hipericin…

Čaj od kantariona je poznat još od doba Grka i Rimljana, kao sredstvo za umirenje, lečenje upale bronhija i urogenitalnog trakta. Danas se koristi još i kod čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu (pospešuje zarastanje), za poremećaje i olakšanje varenja, stimulaciju lučenja želudačnih sokova. Etarsko ulje kantriona sprečava grčeve i nadimanje. Nemačka komisija E odobrila je kantarion za lečenje blagih do umerenih depresivnih stanja i anksioznosti. Koristi se najčešće kao napitak za opuštanje, protiv stresa i nervoze.


Majčina dušica

Drogu majčine dušice čine osušene zeljaste grančice, sabrane u vreme cvetanja biljke. Sadrži etarsko ulje, tanine, gorke materije i dr.


Čaj od majčine dušice se preporučuje svakodnevno, za zaštitu organizma, naročito u vreme epidemije jer majčina dušica ima svojstvo da zaustavlja razvoj mnogih patogenih klica, a neke i uništava. U slučaju kada se čaj koristi kao tretman prlikom bolesti, na 2 dl ključale vode idu dve kesice čaja. Čaj se prelije, poklopi i konzumira nakon pola sata. Sladi se medom i piju se 4 šolje čaja dnevno. Majčina dušica se koristi i za inhalaciju jer uspešno razgrađuje sekret u bronhijama. U narodnoj medicini se, pored nabrojanih svojstava, koristi još i za tretman kod bolesti organa za varenje i protiv crevnih parazita (naročito dečijih glista).


Šipak

Najbolju drogu šipka daje plod koji se bere nedozreo, tvrd, krajem leta ili početkom jeseni jer u to vreme ima najviše vitamina C. Pored vitamina C, sadrži vitamine A i E, tanine, voćne kiseline, šećere, pektine, mineralne sastojke…


Čaj od šipka se koristi od davnina. Vitamin C se ne proizvodi u ljudskom organizmu, i zbog toga je veoma važan pravilan i svakodnevni unos, jer se pomoću njega gvožđe redukuje do oblika u kome se ugrađuje u hemoglobin. Pored pozitivnog uticaja na krvnu sliku, vitamin C ima antioksidativno delovanje koje je naročito bitno jer antioksidanti štite organizam od uzročnika bolesti i na taj način doprinose očuvanju i stabilizaciji imuniteta.


Pozivamo vas da otkrijete i druge biljne Fructus čajeve prateći link Biljni čajevi.


Koji je vaš omiljeni biljni čaj? Da li imate neki poseban način pripreme? Šta je za vas savršen čaj?



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *