Nije lako suočavati se skoro svakodnevno sa tinejdžerima, njihovim hirovima, promenama raspoloženja. U svakom trenutku može da dođe do burne rekacije i svađe ni oko čega.
Cela ova situacija je zbunjujuća i za vas i za dete. Adolescencija je komplikovana. Ali, ako savladate ovih pet koraka moćićete da živite u harmoniji.
Prepoznajte kada vas dete izaziva
Jako je teško ostati smiren kada ispred sebe imate dete sa facom “ja sve znam” a iz usta mu izlaze gluposti. Neizbežno će se desiti da nekad “puknete” i odreagujete kako ne treba.
Nažalost, ljutnja i vikanje samo dodaju ulje na vatru i uvećavaju njihov unutrašnji gnev. Tako roditelji neželjeno postaju loši uzori i pokazuju isto ponašanje koje ne žele kod dece. Obratite pažnju na tok razgovora sa detetom i počećete lako da prepoznajete situacije u kojima vas ono izaziva.
Ostanite smireni
Najbolja taktika je upotreba normalnog tona i visine glasa, iako je za to nekada potrebna ogromna samokontrola. Postavite pravila interakcije sa detetom. Objasnite da ćete ga rado saslušati ili pričati sa njim o nekom problemu ako je razumno. Zapamtite da vi treba da upravljate situacijom.
Ukoliko ipak dete ne može da se upristoji, dajte mu malo prostora i vremena da se sredi. Pozabavite se problemom kasnije kada situacija nije toliko napeta. Ali mu jasno stavite do znanja da niste popustili. Možete zakazati razgovor i za određeno vreme, ili za sledeći vikend. U svakom slučaju uspeli ste da borbu za moć pretvorite u nešto smirenije i produktivnije.
Ne shvatajte ništa lično
Predtinejdžeri i tinejdžeri tačno znaju kako da upotrebe reči kao oružje. Znaju kako da nanesu najviše štete najjednostavniim rečenicama.
Roditelji su glavna meta ove borbe sa svetom. Ta borba može biti bolna ali, kao roditelj, morate da znate da u njoj nema ničeg ličnog. Mladi ovog uzrasta su jednostavno u vrtlogu hormona i promena na telu dok njihovi mozgovi još nisu potpuno razvijeni da bi im pomogli da se izbore sa svim ovim. I svi smo bili u toj situaciji.
I vi ste sigurno svašta rekli vašim roditeljima i zažalili nakon toga. Ali, ako dolazite iz iole zdrave porodice, preživeli ste i vi i vaši roditelji. Sigurno imate i dobar odnos sa njima danas. Zato, opustite se, žustre reakcije su jednostavan odbrambeni mehanizam. Mladi su nesigurni i uplašeni, testiraju roditelje i traže potvrdu da su voljeni bez obzira na sve. Zato, i kada su najbezobrazniji, potrebno je da im se obraćamo s ljubavlju.
Insistirajte na pravilima i poštovanju
Ljubav prema detetu ne znači da morate da prihvatite bezobrazno ponašanje bez ikakvih granica. Iako je važno nekada biti blag, važno je i postaviti jasna pravila i granice. Tako će dete znati šta da očekuje od vas i šta vi očekujete od njega.
Može biti loše raspoloženo i ljuto na vas. Dajte mu prostora za takva osećanja. Ipak, budite vodilja i pokažite kako se ta osećanja ispoljavaju. Na primer, naglasite mu da koristi nežne reči čak i kada je ljuto i sl. Pokažite mu kada se osećate uvređenim i povređenim. Dajte mu priliku da razmisli kako ono što govori utiče na druge, tako razvija empatiju.
Takođe, ako želi da se prema njemu ponašate kao prema zreloj osobi, potrebno je da se tako i ponaša. Vi ste onaj ko definiše šta znači nepoštovanje i kada je dete prešlo granicu.
Izbegavajte pridike
Pridike jednostavno ne pomažu. Tinejdžeri su obično ubeđeni da su najpametnije osobe na svetu. Ironija je što to misle zato što njihov mozak nije još uvek potpuno razvijen. Oni su u periodu impulsivnog ponašanja i teško im je da shvate dugoročne posledice njihovih odluka.
Zato, iako ćete poželeti da prodrmate dete kada vam sledeći put odgovori da ga baš briga, znajte da nikada nećete moći da ga ubedite da se složi sa vašim pogledom na stvari. Iako je očigledno to pravi pogled.
Tajna uspeha je da nije potrebno da se upuštate u sukobe. Jednostavno postavite pravila i primenite posledice. Na primer, ako ne rade ništa po kući – kažite im da im smanjujete džeparac i odredite cenu posla koji morate da uradite (neka bude skupo jer je to vaš prekovremeni rad), ako ne rade domaći ili popuštaju u školi – informišite ih da će im biti oduzet telefon, neće moći da gledaju televiziju, da se bave sportom, izlaze sa prijateljima (sve što se zarađuje dobrim ocenama).
BONUS: Ne zaboravite na moć pohvale
Pohvale su jako moćne. Kada dete pokaže zrelost, dobro reaguje ili prepozna kada mu je potrebno vreme da se smiri, važno je da mu stavite do znanja koliko ste ponosni na njega.
To je vaše dete, potrebni ste mu i sada, možda više nego ikada, čak iako vam ono to neće reći. Izdržite sve te uzdahe, prevrtanje očima i sarkazme. Jednog dana će vam stići veliko hvala i biće vredno svega.