5 pravila za dobro zdravlje koja i vaša porodica OBAVEZNO treba da usvoji

3min
Svaki roditelj želi da njegovo dete ima zdrav i dug život bez mnogo mučenja. Da bi to i postiglo dete mora da stekne zdrave životne navike. Sticanje ovih navika zavisiće ponajviše od njegovih...
Slika: Ryan Polei/flickr.com

 

Osnova: Svaki dan treba da se jede “kašikom”, to jest kuvano.

Ovo pravilo nam je svima poznato još od naših baka, deka i roditelja i prenosi se sa kolena na koleno. Iako se vremena i životni stil menjaju, ovu naviku nikako ne treba izbaciti. Pravo vreme za početak jeste dok je dete sasvim malo i pod našim nadzorom. Tada se kreće sa usađivanjem navika za raznovrsnu hranu i ukuse. Ali i sticanje životnih navika.

 

Prve prepreke naićiće u predškolskom uzrastu kada dete počne da odbija hranu u predškolskoj ustanovi (jer nije kako njegova mama kuva) ili čak i kod kuće ( jer je čulo od drugara da oni to ne vole) i sl.

 

Školsko doba je vreme kada se deca “otržu” kontroli, neko dete pre, neko kasnije. Svuda gde ne postoji školska kuhinja deca su izložena uticaju pekare, kioska brze hrane i trafike. Male su šanse da će u ovom uzrastu dete za svoj džeparac kupiti zdravu školsku užinu. Naše je da im usadimo naviku da ponesu užinu u školu. U tome će vam pomoći saveti iz teksta Šta svaki roditelj treba da zna o ishrani školske dece (+JELOVNICI)

 

Od velikog značaja je i doslednost roditelja u onome što govore i rade jer oni svojim primerom pozitivno utiču na stvaranje zdravih navika kod deteta.

 

5 pravila za dobro zdravlje koja i vaša porodica treba da usvoji

Osim ovog osnovnog saveta izdvojili smo još 5 jednostavnih a jako važnih u kontrolisanju zdravih životnih navika vašeg detata. Obratite pažnju na sledeće navike:

 

1. Užina posle treninga

Uobičajena užina posle treninga je neki slatkiš. Opšte je prihvaćeno da je detetu onda potrebno nadoknaditi izgubljenu energiju. Pošto je slatkiš u velikom procentu samo šećer koji nema nikakve hranljive materije u sebi, bolje je opredeliti se za drugačiju vrstu užine. U zavisnosti od vremena kada se završava trening i sledećeg obroka, detetu treba ponuditi voće, jogurt ili sendvič. Sportski napici nisu za decu, te im uvek treba nuditi vodu ili limunadu.

 

2. Poklon-slatkiši

Tokom praznika, deca na poklon uvek dobijaju i slatkiše, kojima se možda i najviše raduju. Naročito oko novogodišnjih praznika se skupe i “džakovi” puni slatkiša. Da se deca pitaju, ona bi ih istog momenta pojela, samo kada bi to i mogla. Važno ih je naučiti da rasporede slatkiše da bi uživanje duže trajalo.

 

3. Podučavanje dece kako hrana utiče na njihovo zdravlje

U zavisnosti od uzrasta deteta, učićemo ih za šta su određene namirnice dobre. Pa tako ćemo malu decu učiti da je Popaj jak jer jede spanać koji je pun gvožđa, da je Bananamen snažan zbog banane a da zeka jede šargarepu da bi bolje video.

 

Kada su deca starija, kopiraće naše navike, najčešće samo nas posmatrajući i to kada se najmanje nadamo. Pošto deca vole da idu sa roditeljima u kupovinu, važno ih je naučiti da čitaju deklaraciju tako što ćemo im reći na šta da obrate pažnju. Isto tako im možemo pokazati kako da biraju zdravije a ukusne proizvode.

 

4. Ravnoteža između igranja na “ulici” i igranja na tabletu

Preopterećenost obavezama može da dovede do usvajanja jako nezdravih navika. Vreme je suviše kratko između školskih i vanškolskih aktivnosti, deca su umorna i najlakše im je da se “odmore” uz igranje na tabletu ili telefonu. Ipak, takav “odmor” treba ograničiti i decu usmeravati na zabavu=odmor u kojoj moraju sami da učestvuju. Tu spada igra napolju. Često deca izađu napolje pa izjave da im je dosadno i da ne znaju šta da rade. Međutim, kako kažu stručnjaci, iz dosade se stvaraju velike stvari pa pustite decu da se dosađuju.

 

Za pravilan rast i razvoj deteta je pored pravilne ishrane, veoma važna i fizička aktivnost. Zato, idite sa svojom decom u duge šetnje, vožnje biciklom, igrajte se!

 

5. Dovoljno sna

Odrasli a još više deca, moraju da se naspavaju da bi pružili maksimum tokom celodnevnih obaveza. Kod dece je dobar san važan i za pravilno razvijanje mentalnih funkcija. Nažalost, nismo uvek u mogućnosti da dete na vreme “oteramo” u krevet jer se treninzi ili neke druge aktivnosti neretko završavaju u osam ili devet sati uveče. Dok dete stigne kući, večera i istušira se, sa tim da je domaći uradilo ranije, ne ide u krevet pre pola deset ili deset. Onim danima kada nema aktivnosti, važno je dete poslati u krevet na vreme uz priču i maženje.

 

Koja od ovih pravila su na snazi u vašoj porodici?

 

DijanaAutor: Dijana Radetić, nutricionista i mama  

Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.  

 

Kontakt: zdravljenadan@gmail.com

Telefon: 061 2369 777

Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *