5 saveta da sagorite kilograme viška

3min
Iako deluje kao da smo sve savete o gubljenju viška kilograma već čuli i probali, često je taj višak uporniji od svih nastojanja i kratkotrajnih ili nešto dužih dijeta. Za sve dame koje...

Iako deluje kao da smo sve savete o gubljenju viška kilograma već čuli i probali, često je taj višak uporniji od svih nastojanja i kratkotrajnih ili nešto dužih dijeta. Za sve dame koje razmišljaju na vreme i ne žele da im zima ostavi višak na kukovima i stomaku, predlažemo 5 jednostavnih saveta za ishranu koji se lako primenjuju.


1.Počnite dan zdravom i svežom hranom – jaje za doručak


Još nije ni podne, a vi ste već gladni, i to po ko zna koji put! Ako brojite minute do ručka svakog dana, verovatno ne doručkujete dobre namirnice. Počnite dan obrokom koji uključuje kvalitetne proteine, kao što su jaja i smanjićete osećaj gladi i umanjiti broj kalorija koje unosite za do 18 posto. Ukoliko pazite na nivo holesterola, umesto dva jajeta uzmite samo jedno, ili napravite omlet u kome će biti više belanaca nego žumanaca.


2.Unosite dovoljno tečnosti – popijte čašu vode pre obroka da obuzdate apetit

Naravno da nema ništa pogrešno što jedete kada ste jako gladni, ali ponekad je teško videti granicu do koje izgladnela osoba jede zato što je stvarno gladna. Osim toga, naš organizam ponekad šalje signale koji se pobrkaju, pa glad možemo da pomešamo sa žeđi. Zato, ako ne možete da utvrdite zbog čega ste odjednom opet gladni, prvo popijte veliku čašu vode. Čaša vode više vam neće škoditi, a možda baš ona ugasi žeđ i pomogne vam da prepoznate da je osećaj gladi u stvari bio pogrešan signal koji je slao žedan organizam.


3.Stvorite nove navike – gledajte manje televiziju

Skorašnja istraživanja su pokazala ono što i sami znamo – da gledanje manje TV programa povećava produktivnost, ali i dodatni bonus – trošenje više kalorija. Ako želite precizne brojeve, evo i računice: tokom istraživanja na Univerzitetu u Vermontu istraživači su pratili dve grupe ispitanika, od kojih je jedna gledala TV program duplo manje.  Ispostavilo se da grupa koja manje gleda TV troši po 120 kalorija dnevno više i to ne zato što su vežbali za to vreme, već prosto zato što su se kretali za razliku od ispitanika koji su to vreme proveli sedeći na kauču. Samo ova razlika je dovoljna da na kraju meseca napravi razliku od pola kilograma manje ili više. Pored gubitka kilograma, vreme koje provedete ne gledajući TV program možete iskoristiti za druženje sa prijateljima, hobi, pomaganje deci sa domaćim zadacima ili šta god zaželite.


Poslednja istraživanja kompanije „AGB Nilsen“ pokazala su da prosečan stanovnik Srbije provede u proseku više od pet sati dnevno pred televizorom, što je čak nešto više od „zurenja“ u ekran po tome čuvenih Amerikanaca. Ova informacija deluje zaista neverovatno i svakako je odlična za oglašivače, ali ne i za naše zdravlje i dobru formu. Donesite odluku da smanjite vreme ispred televizora za početak za 20 odsto, pa polako pomerajte granicu dok ne dođete do optimalnog vremena kada svakodnevno informisanje i zabava uz TV neće odnositi najveći deo slobodnog vremena. Nekoliko korisnih ideja za “odvikavanje” od televizije naćićete u članku Isključite televizor i uključite se u život svoje porodice.


4.Povećajte zapreminu obroka – ali dodavanjem vlaknastih namirnica

Povećavanjem zapremine obroka možete da smanjite zapreminu svog tela! Nutricionisti nas savetuju da kod svakog držanja dijete (dijeta pritom nije samo režim ishrane za mršavljenje, već svaki specijalno osmišljeni program ishrane) damo prednost vlaknastim namirnicama. Tu spadaju voće, povrće i integralne žitarice, pre svega. Unos vlaknastih namirnica je u obrnutoj proporciji sa gojaznošću, što znači da mnogo vlakana u ishrani podrazumeva manje kilograma i masti u organizmu. Dodavanjem vlaknastih materija u ishranu usporavate brzinu jedenja jer vlakna zahtevaju više žvakanja, a pomažete i organizmu da apsorbuje manje kalorija jer vlakna ubrzavaju protok hrane kroz probavni sistem. Preporučena doza vlaknastih namirnica dnevno je 30 grama, ali u proseku dnevno unesemo tek polovinu ove doze. Kako biste izbegli stomačne probleme, dodajte vlakna u ishranu postepeno i unosite dosta vode.


5.Zapisujte unos hrane – vodite dnevnik ishrane

Iako na prvi pogled deluje kao neverovatna informacija, istraživanja su pokazala da zapisivanje svega što je neka osoba pojela u toku dana pomaže smanjenju kilograma. Ipak, kad razmislite, ima mnogo smisla u tome: imate li tačnu predstavu koliko hrane u stvari unesete tokom dana? Bilo da nekad nesvesno grickate, jedete po navici, ili u prolazu, verovatno unesete više hrane nego što registrujete. Vođenje dnevnka ishrane, u koji zapisujete apsolutno sve što stavite u usta, može da vam pomogne da shvatite  koje su tačno vaše navike ishrane. Kada imate objektivne činjenice o svom načinu ishrane, lakše ćete uočiti loše navike i lakše ćete napraviti razliku između jela zbog gladi i jela iz dosade. Ovaj dnevnik može da bude običan Word ili Excel dokument u koji unosite  vreme, količinu jela i kako se osećate dok jedete (tipa umorno, u žurbi ili gladna kao vuk). Istraživanje Kajzerovog centra za zdravlje je pokazalo da ćete na ovaj način izgubiti dva puta više kilograma nego bez vođenja računa (i zapisnika) o ishrani.


Koji je vaš savet za vraćanje u formu posle duge zime?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *