U svemu na šta treba da mislite tokom brige o bebi, moguće je da smetnete sa uma nekoliko stvari koje prosto morate uraditi dok beba ne napuni godinu dana. Istražili smo umesto vas i došli do spiska od 5 stvari koje su obavezne u ovom, najmlađem dobu razvoja vašeg deteta. Saznajte ih u nastavku teksta.
Sačuvajte uspomene u foto albumu – on ostaje zauvek
Od prvog dana svog života, pa do prve godine, beba će se znatno izmeniti, a te promene ćete uspeti da primetite na mesečnom nivou. U žurbi da sačuvate ove trenutke, fotografisaćete svoju bebu gotovo svaki dan, a naš predlog je da odaberete slike koje ćete uraditi.
Sledeći korak su foto albumi u modernom ruhu, koje možete izabrati kao mesto za sve fotografije koje je najbolje poređati po hronološkom redosledu. Uspomene u foto albumu će uvek ostati kao podsetnik na prvu godinu vašeg mališana, i činjenicu kako je brzo porastao.
Obezbedite sve nesigurne delove vašeg doma
Pre prve godine beba će krenuti da puzi i da istražuje dom kroz opipavanje svega što joj dođe pod ruku. To znači da će biti potrebno da obezbedite svoj dom, tako da bude siguran teren za bebino istraživanje.
Savetujemo vam da obložite sve ćoškove i ivice sigurnosnim trakama, da postavite zaštitu na utičnice kao i da sklonite sve oštre predmete koji mogu doći u domašaj deteta. Vrlo je važno da određene oštre, teške i nestabilne predmete sklonite sa polica kako beba ne bi mogla da ih dohvati.
Razlog za to je što beba može uzdrmati policu, što bi potencijalno moglo dovesti do pada navedenog predmeta i povrede deteta.
Prilagodite krevetac i okolinu
U fazi puzanja, beba će imati potrebu i da ustane, a u tome će joj u pomoć priteći ogradica. Držeći se za ogradicu beba će se uspraviti, zato je vrlo važno da dušek u krevecu bude spušten što dublje kako beba ne bi mogla da ispadne iz kreveca.
Dodatno bi trebalo da postavite jastuke, i mekanu površinu izvan kreveca, ukoliko beba ipak uspe da nađe način da izađe, što je posebno važno tokom noći ako se beba probudi dok vi još uvek spavate.
Prilagodite igračke uzrastu bebe
Tokom prve godine života beba upoznaje svet oko sebe putem čula, među kojima u jednom trenutku preovladavaju dodir i ukus. Zato će bebe svaku igračku stavljati u usta, i želeće sve da opipaju. Na samom početku, zvečke će biti odlično rešenje.
Kada krenu da im rastu zubići glodalica je odlična zanimacija, koja će im smanjiti pritisak, i neprijatnost tokom ovog perioda.
Pre nego što beba napuni godinu dana već bi trebalo “bebeće” igračke da menjate sa onim dečijim, interaktivnijim uz koje će vaš mališan početi da razvija motoriku i druge veštine.
Pustite bebu da jede sama
Verovali ili ne, osamostaljivanje vaše bebe kreće mnogo ranije nego što uopšte možete i zamisliti. Iako je divno gledati ih male i bezbrižne u našem naručju, moramo podstaći njihov prirodni razvoj koji uključuje i to da ih, onda kada krenu da hvataju predmete sa stola, pustimo da pokušaju da jedu sami.
Dajte vašoj bebi laganu kašičicu i pustite je da pokuša sama. Naravno, ukoliko je još uvek nevešta, ostatak hranjenja će biti uz vašu pomoć kako beba ne bi ostala gladna.
Razgovarajte sa bebom i upoznajte je sa okolinom
Uživajte u trenucima sa svojom bebom, i što više joj se obraćajte direktno. Oko prve godine života bebe kažu svoju prvu reč, a osećaj za jezik stiču i ranije. Zato razgovarajte sa svojom bebom, i pratite kada ona postane svesna da se njoj obraćate.
Kroz to obraćanje joj objašnjavajte različite pojmove u njenoj okolini, upoznajte je sa svetom oko nje, i obraćajte pažnju kako vas beba pažljivo sluša i pogledom prati vašu gestikulaciju. Recite bebi kako se zove predmet koji držite u rukama, kada ste u prirodi skrenite joj pažnju na drveće, klupe, travu, oblake itd. U komunikaciji izbegavajte tepanje, već sve reči izgovarajte čisto i pravilno, jer beba uči od vas.
Uživajte sa svojom bebom, posvetite joj se, pratite njen razvoj tokom prve godine. Vreme proleti i ne možete da ga zaustavite, ali zato možete da ga iskoristite na najbolji mogući način.
Autor: Dragan Antić, tata