Dobro je i treba koristiti nove mogućnosti, imati pristup kvalitetnim resursima, obrazovanju, kulturi i zabavi, ali treba i ograničiti štetne uticaje. Sadržaj koji dete kozumira ponekad usmerava njegovu svest u pravcu gordosti, strepnje, zavisti, na novi vid komunikacije koji nije podoban sistemu vrednosti porodice. Slično se dešava i sa video igricama u stvarnom životu, mogu da se pretvore u košmarni san.
Kakve su posledice ovih igara? Zavisnost od igre, koja se brzo formira, otuđuje dete od sebe, od okruženja. Pametni telefon i tablet isključuje igru sa vršnjacima, neophodnu za psihički razvoj i formiranje ličnosti. Realni svet postaje nezanimljiv.
Pomak je već svest o postojanju problema. U odnosu na uzrast, ograničite vreme video – igre. Igre su zasnovane na brzini i tačnosti, ne na dugotrajnosti. Mogu biti štetne za nervni sistem i vid.
O lavirintu odrastanja iz romana za tinejdžere:
"Ne znam jer nisam lekar, ali mislim da, da su roditelji više vremena provodili sa nama ne bismo morali da buljimo u ekrane. Gledamo crtane filmove otkad se rodimo. Uskoro će tako umirivati i bebe. Zaokupiš ih šarenim bojama i kretanjem da bi ti kao roditelj mogao malo da se odmoriš. Od sopstvene dece!
Ima nekoliko načina za izlazak iz lavirinta. Možeš nasumice izaći iz lavirinta. Probaš levo, pa desno pa ispočetka. To je srećni slučaj. I veoma spor. A možeš koristiti i neke matematičke formule. Ima savršenih lavirinata iz kojih ja nikada ne bih uspela da izađem. Malo ko bi uspeo. Za jednostavne lavirinte postoji sistem praćenja zida. Jednostavno, ako si unutra, samo se rukom držiš zida i taj put te mora voditi do izlaza. Ako lavirint ima izlaza. Ako nema, napravićeš tako ceo krug, opet ćeš se vratiti na ulaz, koji je u tom slučaju i izlaz."
Šta roditelj može da uradi?
Cilj roditelja treba da bude da malim koracima naprave veliki pomak do svakodnevice bez ekrana. U tome pomažu jasna pravila i ideje za igru koje će zameniti zabavu ispred ekrana. Primenite sledeće:
- Uvedite pravilno rastojanje od ekrana i vreme koje dete može ispred njega da provede.
- Unesite sobne biljke, često provetravajte prostoriju!
- Kontrolišite sadržaje, isključite nasilje, ritualne obrede!
- Igrajte se sa detetom, organizujte druženja sa vršnjacima, spremite im omiljene slatkiše!
- Obnovite tradiciju grupnih slobodnih igara, rukotvorine starih zanata od prirodnih materijala.
- Budite kreativni, izmislite i razradite nove igračke i igre.