7 NAUČNO DOKAZANIH razloga zašto stalno treba da GRLITE svoje dete

3min
Zagrljaji su odlični za naše raspoloženje i posle njih se, bez sumnje, osećamo odlično. Kada smo tužni ili razočarani zbog nečega, jedan topao zagrljaj može da ublaži bol. Kada smo srećni,...

Zagrljaji su odlični za naše raspoloženje i posle njih se, bez sumnje, osećamo odlično. Kada smo tužni ili razočarani zbog nečega, jedan topao zagrljaj može da ublaži bol. Kada smo srećni, želimo to da podelimo grleći druge. Znači, mi intuitivno znamo da su zagrljaji dobra stvar.

 

Ali, osim što pružaju osećaj ušuškanosti i topline, zagrljaji imaju i mnoge druge korisne strane. Postoje važni naučni razlozi zašto su zagrljaji dobri za vas i vaše dete. Zagrljaj od svega 20 sekundi dnevno možete vašem detetu da pomogne da izraste u pametniju, zdraviju, srećniju osobu i uz to razvije blizak odnos sa roditeljima.  

 

Evo koji su to naučno dokazani benefiti zagrljaja:

 

Zagrljaji pomažu deci da budu pametnija.

Za pravilan razvoj malog deteta su potrebne različite senzorne stimulacije. Dodir kože ili fizički dodir, gde spada i zagrljaj, je jedna od najvažnijih vrsta stimulacije potrebnih za razvoj zdravog mozga i jakog tela.

 

Izučavajući ponašanje u domovima za napuštenu decu u Istočnoj Evropi, naučnici su došli do zaključka da čak i napuštena deca koja su dobijala dodatnu taktilnu stimulaciju (dodir) dnevno tokom 10 nedelja, imala bolje rezultate na razvojnim testovima od dece koja su u domovima tretirana na standardni način uz minimalnu interakciju.

 

Istraživanja su pokazala i da nisu sve vrste dodira podjednako dobre i korisne. Samo dodiri koji neguju poput nežnih zagrljaja pružaju pozitivnu stimulaciju koja je mladom mozgu potrebna za zdrav razvoj.

 

 

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *