7 rečenica koje će povećati samopouzdanje vašeg deteta

3min
Imati samopouzdanje znači voleti sebe i misliti da smo “ok”. Visok nivo samopouzdanja se povezuje sa uspehom u životu i deca koja koja ga poseduju su zadovoljnija životom, imaju bolje odnose...

Imati samopouzdanje znači voleti sebe i misliti da smo “ok”. Visok nivo samopouzdanja se povezuje sa uspehom u životu i deca koja koja ga poseduju su zadovoljnija životom, imaju bolje odnose sa drugima, bolji uspeh u školi i fizički i emotivno su zdravija. 

Nisko samopouzdanje negativno utiče na život dece i različita istraživanja pokazuju da će takva deca zbog lošeg mišljenja o sebi odustati od mnogobrojnih aktivnosti – upisivanja u tim ili klub, uključivanje u diskusiju, izlaske sa porodicom i prijateljima… sve zbog toga što nisu zadovoljni svojim izgledom.

 

________________________________

Hajde zajedno da naučimo kako da deci pomognemo da izgrade samopouzdanje!

Saznajte više i pridružite se našem webinaru – Razvoj samopouzdanja – kako da naučite vaše dete da veruje u sebe 

 

 

Šta ćete naučiti tokom dva i po sata vebinara:

  • Razumevanje psihologije samopouzdanja: Steći ćete uvide u osnovne principe izgradnje samopouzdanja i naučiti kako da razvijete pozitivnu sliku o sebi kod vašeg deteta.

  • Efikasne komunikacione strategije: Otkrićete moćne tehnike komunikacije koje osnažuju vaše dete, ojačavaju pozitivno ponašanje i neguju zdravo samopoštovanje.

  • Prevazilaženje prepreka i strahova: Opremićete vaše dete praktičnim alatima za prevazilaženje sumnje u sebe, straha od neuspeha i pritiska vršnjaka, omogućavajući mu da prihvati izazove sa samopouzdanjem.

  • Izgradnja razvojnog načina razmišljanja tj. razvojnog mentalnog sklopa: Nauči ćete kako da usađujete “growth mindset” u vaše dete, negujući otpornost, prilagodljivost i spremnost da uči iz neuspeha.

  • Podsticanje nezavisnosti i liderskih veština: Razvićete nezavisnost i liderske veštine kod vašeg deteta, podstičući inicijativu, odgovornost i hrabrost da ostvari svoje želje.

 

Prijavite se na webinar OVDE.

________________________________

 

Kada želimo da pomognemo našem detetu da se oseća bolje u svojoj koži ono što mu govorimo ima isti uticaj kao i ono što radimo. Evo 7 stvari koje treba da ponavljate detetu da biste na opušten način podstakli njegov rast i razvoj, i tako ga ohrabrili da daje sve od sebe:

Tu sam za tebe

Iskustvo i istraživanja potvrđuju uvek istu stvar – kada dete zna da roditelji brinu o njemu i da će ga uvek saslušati, ono se oseća jako i vredno. A to gradi njegovo samopouzdanje. Jednostavna činjenica da smo tu za njega i da ono to zna može značajno da ojača njegovo osećanje vrednosti.

Slika: Elisabeth Pfaff/flickr.com

 

Slušam te

Postoji velika razlika u slušanju i držanju predavanja. Kada prestanemo da slušamo i počnemo da držimo detetu predavanje mi ga, u stvari, onesposobljavamo i ostavljamo sa lošim osećanjem i mišljenjem o sebi. Govoreći mu “slušam te” pokazujemo da nam je stalo, da cenimo naše dete i ono što ono želi da nam kaže, kao i da ga podržavamo.

 

Slika: abhijit chendvankar/flickr.com

 

Verujem ti

Kada damo naše poverenje detetu, pokazujemo mu da ga smatramo vrednim i da cenimo njegovo mišljenje i način rasuđivanja. Ono se tada oseća kao osoba vredna poverenja i sposobna da donese prave odluke.

 

Slika: Gatanass/flickr.com

 

Ne možeš to JOŠ UVEK da uradiš

Kad vam vaše dete kaže da ne može nešto da uradi podsetite ga da niko nije dobar u svemu odmah. Naučite dete važnosti reči “još uvek”. Ako počne da plače i nervira se, kažite mu da ništa nije lako. Ispričajte detetu i kako je izgledalo kad je učilo da hoda –  padalo je bezbroj puta, ali je bilo istrajno i nije odustalo. Upravo je to cilj i upotrebe reči “još uvek” – da da detetu snagu i nadu da, ako istraje, može da uspe u svemu što želi.

 

Slika: Allan Foster/flickr.com

Izgledaš jako zadovoljno

Jako je lako ući u naviku i svakodnevno govoriti deci koliko smo ponosni na njih, ali ovo ih samo uči da se oslanjaju na nas kada žele da procene svoju vrednost. Bolje rezultate daju rečenice koje dete podstiču da samo sebe proceni. Prava stvar koju roditelj treba da naglasi je detetovo osećanje koje ono iskazuje kada je ponosno na sebe i svoja postignuća. Na primer: “Izgledaš potpuno oduševljeno.”, “Izgleda da si jako zadovoljan/na zbog toga.” ili “Sigurno se osećaš super nakon ove pobede, ili zato što si dobio 5 i sl.”. Kad vam kaže kako se oseća, zagrlite dete i pokažite i vaše uzbuđenje i zadovoljstvo.

 

Na ovaj način dete odlučuje kada je ponosno na sebe.

 

Slika: Allan Foster/flickr.com

Šta možeš da uradiš po tom pitanju?

Kad nešto postane teško i dete odustane to je udarac za njegovo samopouzdanje. Umesto da pokušate da ga spasete pokušajte da se malo distancirate i pitate ga šta misli da ono može da uradi po tom pitanju ili šta bi dalje da radi i sl. Ove rečenice će detetu pokazati da verujete u njega i znate da ono može samo da donese odluku. A to je velika stvar za njegovo samopouzdanje.

 

Slika: elisabeth pfaff/flickr.com

 

Volim te

Jedna od najvažnijih stvari koju možete da kažete vašem detetu a koja će mu pomoći da se oseća vredno jeste “Volim te”. I najbolje je da to često govorite ali i pokažete.

 

Slika: Gatanass/flickr.com

 

Koju od ovih rečenica vi koristite?

 

 

Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *