Mnoge prekretnice u životu bebe dočekujemo uzbuđeni, sa osmehom na licu. Prođu nas radosni žmarci od same pomisli na uvođenje čvrste hranu detetu ili na prve korake. Druge velike prekretnice, međutim, dočekujemo sa strahom i zebnjom. Tu spada odvikavanje od pelena i navikavanje na nošu. Pomoć dolazi od Montesori metode.
Cilj roditelja je da osposobi dete da pređe na nošu uzimajući u obzir njegovu rastuću želju za nezavisnošću. Taođe, bez izazivanja osećanja srama i stida. Zato Montesori metoda koristi specifičan rečnik za obraćanje detetu tokom ovog procesa. Sve zarad uspešnog odvikavanja od pelena. Dete ne prolazi kroz obuku ili trening, već uči jednu veštinu koja važi za ceo život. Ta veština mu daje samopouzdanje i određenu dozu nezavisnosti i kontrole. Dete se oseća sposobnim, zna da je aktivan učesnik celog procesa, a ne objekat koji se pasivno trenira da dođe od tačke “A” do tačke “B”.
Prilažemo vam 8 Montesori rečenica koje će i vašem detetu pomoći da uspešno i temeljno, bez stida, savlada odvikavanje od pelena.
Vidi, pelena ti je mokra. Hajde da je promenimo.
Svest o telu i rečenice koje se koriste kada dođe do menjanja pelena počinje još od najranijih dana. U prvih par meseci, naše aktivnosti sa bebom uključuju mnogo menjanja pelena. To je sjajna prilika da vaše dete, korak po korak, postane svesno toga kada mu je pelena mokra ili puna i da je vi menjate kako bi mu bilo prijatno i čisto.
Iz perspektive Montesori učenja, negativne fraze treba izbegavati. Svaki oblik negativnog jezika treba otkloniti, čak i kada je u pitanju menjanje pelena, bez obzira na detetov uzrast. Ako kažete da je pelena grozna ili smrdljiva, rizikujete da se vaše dete oseti loše u vezi svog tela, što daje dugoročne posledice za kasnije odvikavanje od pelena.
Menjanje pelena u Montesori-stilu je timski rad. Za bebe najmlađeg uzrasta to znači da vi objašnjavate i pričate bebi šta radite u svakom momentu. Za malo starije bebe, to može biti nalik igri – kažete im da podignu nogice, dok još starije hodajuće bebe mogu da vam donesu čistu pelenu.
Vrsta pelena koju korisitite nije strogo određena već je birate sami, ali mnogi roditelji koji podržavaju Montesori metodu, biraju platnene pelene jer one pomažu detetu da oseti kada je mokro. Što povećava svesnost kada treba da se promeni pelena.
Slika: Evan Long/flickr.com
Sada si tako stabilan/na. Hajde da probamo da promenimo pelenu dok stojiš.
Čim vaša beba bude stabilna toliko da može da stoji uz pridržavanje, odmah probajte da joj u stojećem položaju zamenite pelenu. Dete može da se pridržava za ivicu kade ili lavaboa.
Ako ste do sada praktikovali menjanje pelene u dečijoj sobi, sada je savrešeno vreme da tu aktivnost prebacite u kupatilo. Tako će dete polako početi da povezuje odlazak u toalet sa toaletom.
Slika: Samantha/flickr.com
Skini sam/a pantolonice, molim te.
Kada dete stabilno stoji, vreme je da počne samo da se skida. Ohrabrite ga, jer je ovo veština od suštinskog značaja. Kada nauči da se brzo skida, sve je lakše za odlazak u toalet.
Postarajte se da u tom periodu dete nosi rastegljive pantalonice ili helankice koje se lako skidaju. Imajte na umu da je ovo proces koji zahteva mnogo strpljenja i vežbe, te nije loše početi što ranije. Savršeno vreme je onda kada dete već stabilno stoji, bez pridržavanja.
Slika: Jessica Merz/flickr.com
Da li bi voleo/la da sedneš na nošu?
Montesori metoda nalaže da pitate dete da li bi volelo da sedne i proba nošu, onda kada znate da može samostalno da sedne i ustane.
Čak i kada kaže “ne”, dobro je da nastavite da ga pitate to svaki put pre nego što ga presvučete. Možda će vaše dete pristati i sedeti čitave dve sekunde, ali će se tako polako navikavati na ideju da će u jednom momentu početi da koristi nošu i svaki put će sedeti duže.
Iako ne postoji univerzalna odrednica u godinama kada dete treba da počne da koristi toalet/nošu, primećeno je da interesovanje za samostalno obavljanje nužde počinje u periodu od 12-18 meseci. Ne vršite pritisak na dete, primetićete i sami kada bude spremno.
Slika: Manish Bansal/flickr.com
Vreme je za nošu.
Kada primetite da je dete voljno da koristi nošu, počnite da koristite rečenicu “Vreme je za nošu”. Mnoga deca će se u prvi mah opirati i reći “ne”, jer se začudo obe razvojne faze, faza “ne” i faza “noša”, odvijaju u isto vreme.
Iako ne treba da forsirate dete da sedi na noši, ipak upotrebite frazu “vreme je za nošu” jer će ona suptilno dati detetu do znanja da se to od njega očekuje jer je dovoljno poraslo. Natempirajte ovo obraćanje u ono vreme kada znate da obično obavljaju nuždu, kada ustanu ujutru ili posle doručka.
Ako se desi da i dalje odbija, pokušajte sa ograničenim izborom: “Možeš da odeš u toalet sada ili nakon što završiš slaganje slagalice.”
Takođe, možete da probate i sledeće: “U redu, kažeš ne, vidim da nisi spreman. Vratiću se za tri minuta, da vidimo hoćeš li probati tada.”
Slika: eren/flickr.com
Piškio/la si u toaletu kako mama i tata!
Montesori pristup nikada ne upotrebljava kažnjavanje, već nagrade i pohvale. Međutim, previše pohvala, hvaljenja i uzdizanja deteta na pijedastal, može detetu da stvori pritisak da će morati u svemu da uspe, što posledično može da stvori averziju prema noši i toaletu.
Iznesite samo pozitivna posmatranja, utemeljena na činjenicama koje imate pred sobom. Nemojte dozvoliti da dete pomisli da ste se emotivno vezali za činjenicu hoće ili uspeti ili ne. To je previše pritiska za jedno maleno biće.
Slika: Kris Krüg/flickr.com
Spreman/na si za svoje prve gaćice.
“Pratite svoje dete” je jedna od krilatica Montesori metode, koja uključuje i znak za spremnost za odvikavanje od pelena. Uvek pokušajte da pratite svoje dete i njegovo odrastanje kao znak zelenog svetla za bilo koju novu aktivnost.
Pratite sledeće znake:
- Pelena im je suva većinu vremena
- Mogu da skinu i obuku pantalonice
- Pokazuju interesovanje za samostalni odlazak u toalet
- Kažu vam da im treba promeniti pelenu
- Svaki put uspešno obave nuždu na noši
Kada vidite da je vaše dete spremno za nošu, potpuno se preorijentišite da nuždu obavlja na noši i da gaćice nosi i u kući i van kuće. Zbunićete dete ako gaćice nosi kod kuće, a van kuće pelenice. Noćnu pelenu možete ostaviti još neko vreme dok ne primetite da je i ona suva duži vremenski period.
U prvom naletu odvikavanja od pelena, pokušajte da budete kod kuće, i podsećajte dete na nošu svako malo. Recimo, na svakih 30-45 minuta. Postoje pelene koje podsećaju na gaćice koje su veoma zgodne za ovaj period.
Slika: Abigail Batchelder/flickr.com
Čini mi se da su ti gaćice mokre. Vreme je da ih presvučemo.
Čak i kada vaše dete uspešno pređe na donji veš i zameni pelene, desiće se da se upiški u gaće. Ne dajte da vas to iznervira, niti da delujete iritirano. Samo recite “Čini mi se da su ti gaćice mokre. Vreme je da ih presvučemo.”
Postarajte se da je dete sve vreme aktivno uključeno u odvikavanje od pelena. Ako se upiški na parketu, dajte mu krpu da obriše, tako će napraviti vezu između onoga što radi i kada je vreme za presvlačenje.
Proces odvikavanja od pelena i navikavanja na nošu može da deluje strašno, ali sve je lakše kada prihvatite činjenicu da deca nad nuždom nemaju, još uvek, potpunu kontrolu. Sve što možete da uradite jeste da ohrabrite svoje dete, da pokažete empatiju, da imate strpljenja i da mu se obraćate pozitivno i sa poštovanjem.
Slika: all in green/flickr.com
Izvor: www.mother.ly