8 načina da dete više priča sa vama

3min
Koliko stvari vam vaše dete priča? Ako ste kao većina roditelja to sigurno nije dovoljno i smanjuje se sa godinama. Neke stvari postaju poverljive i dete i treba da ima svoje tajne ali roditelji...

Koliko stvari vam vaše dete priča? Ako ste kao većina roditelja to sigurno nije dovoljno i smanjuje se sa godinama. Neke stvari postaju poverljive i dete i treba da ima svoje tajne ali roditelji žele da što više budu deo sveta svog deteta.

 

Evo nekoliko taktika koje će vam pomoći da podstaknete dete da što više svojih priča i razmišljanja deli sa vama.

 

Budite dostupni za razgovor kada dete želi da priča

Ovo možda zvuči kao sitnica ali nije lako biti dostupan baš u pravom trenutku. Dobro razmislite koliko puta je dete možda i htelo nešto da vam kaže a vi ste imali preča posla.

 

Sledeći put, ako ikako možete, prekinite sve što radite i saslušajte dete. Deca ne žele uvek da se otvore tako da je važno da iskoristimo priliku kada to žele.

 

Slika: Tim Griffin/flickr.com

 

<===End of Page===>

Uhvatite dete čim uđe u kuću

Vreme odmah popovratku iz škole, sa ekskurzije ili bilo kog događaja je odlično vreme da podstaknete dete da se otvori. Većina dece uđu u kuću spremna da podeli događaje od tog dana.

 

Detetu je tada još uvek sve sveže i emocije su tu tako da će hteti sve da ispriča te je zato ovo najbolje vreme za priču. Iskoristite to.

 

Slika: Kris Krug/flickr.com

 

<===End of Page===>

Služite se humorom kako biste podstakli dete da se otvori

Humor može biti super taktika za decu, naročito ako se približavaju tinejdžerskom uzrastu. I jednostavna šala može motivisati dete da se otvori. Probajte i sa vašim detetom.

 

Našalite se, na primer, sa stvarima koje ne poznajete tako dobro (tehnika recimo) kako biste otvorili vrata razgovoru. Deca se slatko nasmeju i završite ćaskajući ili čak pređete i na ozbiljnije teme.

 

Slika: Eugenio WIlman/flickr.com

 

<===End of Page===>

Postavljajte otvorena pitanja

Ako želite da znate šta se dešava u životu vašeg deteta, pitajte. Nemojte se plašiti da mu priđete sa pitanjima. Pitajte ih više od toga kako je prošao njihov dan.

 

Pokušajte da postavljate pitanja otvorenog tipa i možda će vas iznenaditi šta će vam sve reći.

 

Slika: sandramoscosomills/flickr.com

 

<===End of Page===>

Ne osuđujte dete unapred – samo slušajte

Da bi vam se poveravalo dete mora da ima poverenje u vas. To znači da mora da bude sigurno da je sve što vam kaže bezbedno – da ga nećete osuđivati, grditi, besneti na njega itd.

 

To ne znači da morate da se složite sa svime što vam ispriča već da ga razumno i dobronamerno posavetujete ili ga naterate pitanjima da shvati da li je nešto dobro ili loše.

 

Slika: J.K. Califf/flickr.com

 

<===End of Page===>

Iskoristite zajedničko vreme u kolima

Kola mogu biti super mesto za razgovor sa decom naročito ako često razvozite decu. Iskoristite to vreme u svoju korist i započnite razgovor.

 

Deca imaju tendenciju da se otvaraju u tako neformalnim sredinama.

 

Slika: Thomas Widmann/flickr.com

 

<===End of Page===>

Pričajte detetu o svom životu

Razgovori uvek treba da budu dvosmerni. Da bi vam dete pričalo o svom životu, počnite tako što ćete vi pričati o vašem. Pričajte o knjizi koju čitate, šta ste ručali i gde ste bili sa drugaricama.

 

Važno je da vas dete vidi i doživi kao osobu a ne samo mamu. Uostalom, ovako ćete imati još više tema za razgovor.

 

Slika: AnneCN/flickr.com

 

<===End of Page===>

Razgovarajte sa detetovim drugarima

Još jedan način da malo podstaknete razgovor između vas i deteta je da vas ono vidi  kako pričate sa njegovim drugarima.

 

Možda tako dete vidi da je sasvim „cool“ pričati sa mamom kada to neki njegov drugar radi. To ne mora da bude nikakva velika stvar, dovoljan je neki svakodnevni razgovor u prolazu. Videćete da će te tako podstaći i dete da priča.

 

Slika: Savio Sebastian/flickr.com

 

Šta kod vas funkiconiše da bi vam dete pričalo o sebi?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *