Bilo da je u kući neko alergičan na grinje ili ne, sigurno vam dosadi prašina koja se vraća čim je obrišete. Ona se uvlači u kuću krišom i nečujno i to u najmanje dostupna mesta. Lako je izboriti se sa vidljivom prašinom ali ona koja je nedostupna i teško vidljiva pravi najviše problema.
Postoje neki rituali koji omogućavaju da se lakše izborimo sa prašinom i smanjimo je na podnošljivu količinu baš zbog toga što je se nikada ne možemo u potpunosti rešiti. Evo čega treba da se pridržavate da biste to uspeli:
Primenjujte pravilo „obavezno izuvanje“
Nemojte se ustručavati da gostima i ukućanima skrenete pažnju na obavezno izuvanje. Na taj način smanjujete unos prašine i olakšavate čišćenje.
Stavite male predmete u plastičnu kesu i zamrznite ih
Ovo je dobro za stvari kao što su dečije igračke. Možete ih zamrznuti na oko dva dana i zatim pustiti da se prirodno otope. To je odličan način da uništite grinje.
Držite kućne ljubimce dalje od spavaće sobe
Kućni ljubimci unose mnogo prašine i grinja sa sobom. Zbog toga je najbolje da kućni ljubimci ne prilaze spavaćoj sobi, a naručito ne krevetu. Održavajte redovno higijenu vašeg ljubimca i sprečićete dalje širenje prljavštine npr. kuče redovno četkajte i usisavajte.
Slika: bankdis/flickr.com
Redovno perite jastuke
Ljudi često zaboravljaju da operu jastuke. Redovno peremo jastučnice ali jastuke nekako uvek zaboravljamo. Preporuke su da se peru na svakih 6 do 12 meseci ili da se zamene.
Slika: Lars Plougmann/Flickr.com
Provetravajte posteljinu
Na svakih par dana najbolje je da pre nego što namestite krevet ostavite malo da se posteljina provetri ili da je skinete i provetrite na terasi. Na taj način sprečavate skupljanje grinja.
Čistite dušek
Trudite se redovno da usisavate dušek, a ako je neko alergičan na grinje preporučljivo je da koristi zaštitnu navlaku. Prilikom odabira zaštitne navlake obratite pažnju na kvalitet i sistem zakopčavanja koji treba da bude isključivo sa rajsferšlusom.
Slika: wikihow.com
Očistite teško dostupna mesta
Obratite pažnju na mesta koja nisu lako dostupna kao npr. ispod kreveta, na policama, ćoškovima, iza stvari koje se nalaze na podu i sl. To su mesta na kojima se zadržava prašina a koja obično zaobilazimo.
Slika: Beatrice Murch/flickr.com
Usisavajte i brišite prašinu jednom ili dva puta nedeljno
Ne zaboravite da često brišete prašinu i usisavate jer na taj način sprečavate dalje širenje prašine.
Slika: Helpling Communication/Flickr.com