Ukoliko želite da vaše dete bude samouvereno i sposobno da samostalno odlučuje, potrebno je da mu za to pružite dovoljno slobode. Ključ je u pronalaženju ravnoteže. Potrebno je da budete strpljivi i ne preterano popustljivi ako želite da postane nezavisno.
Roditelji često znaju da preteraju i pokušavaju da usmeravaju dete na svakom koraku. Ovo direktno utiče na detetovu sposobnost donošenja odluka. Ako ono kontstantno zavisi od vas može postati ogorčeno i buntovno.
Kako onda pronaći pravu ravnotežu u podizanju samostalnog deteta? Sledeći saveti će vam pomoći:
Učite dete veštinama rešavanja problema
Ako vaše dete ima neki problem, umesto da odmah trčite da ga spasete, dozvolite mu da ga samo reši.
Na primer, sukobi sa braćom ili sestrama su uobičajeni za decu, neka ih rešavaju sama. Efikasan način za razvijanje ovih veština je gluma.
Uspostavite rutinu
Deci je potrebna ravnoteža između strukturisane svakodnevice i slobode koje zajednički podstiču nezavisnost. Što više dozvolite detetu da misli na sebe, nezavisnije će postati.
Na primer, dajte zadatak detetu da samo složi svoje čiste stvari i da se samo oblači ujutru, neka samo bira užinu i sklanja svoj tanjir nakon jela. Pomozite mu tako što ćete njegove stvari i pribor stavljati niže gde može da ga dohvati.
Neuspeh nikada nije konačan
Nema ništa loše u tome da dete doživi neuspeh. Vama će možda biti teško, ali dozvilite detetu da nekada pogreši. Iz grešaka će ipak nešto naučiti.
Na primer, može da zaboravi domaći i suoči se sa kaznom u školi. To je deo procesa učenja i pomoćiće mu da se seti da ga uradi sledeći put. Još jedna lekcija je i kada nešto prospe. Umesto da se derete i čistite, recite mu kako da očisti samo i podsetite ga da bude pažljivo.
Slika: Jessica Lucia/flickr.com
Dozvolite detetu da iskaže samopouzdanje
U ovome vam mogu pomoći svakodnevne situacije koje detetu daju mogućnost da se zauzme za svoja prava.
Na primer, kada naručujute hranu u restoranu, dozvolite mu da samo naruči šta želi (bez vaših komentara kako ga ne biste pokolebali). Ili, kada treba svečano da se obučete, pustite dete da samo izabere odelo/haljinu. Takođe, pomažu i pitanja. Na primer, pitajte dete šta bi volelo za večernju užinu ili kada bi želelo da radi domaći.
Slika: Elf Sternberg/flickr.com
Dajte razumne predloge za izbor
Kako biste pomogli detetu da razmišlja nezavisno, potrebno je da mu date razumne predloge između kojih treba da bira.
Na primer, dozvolite mu da izabere da li ćete jesti picu ili pastu; da li će prvo da zalije cveće ili da uradi domaći i sl. Takođe, postavite granice. Dete mora da bude svesno svojih granica i da zna šta se tačno očekuje od njega.
Iskažite empatiju
Nemojte da zaboravite da i kada želite da vaše dete samo rešava svoje probleme ono ipak treba i mora da zna koliko je vama stalo do njega. Pokažite detetu da ste uvek tu za njega, bez obzira na sve.
Na primer, budite nežni kada detetu saopštavate da želite da samo reši konflikt sa drugarima umesto da traži pomoć treće osobe. I naravno, budite u blizini da preuzmete kontrolu jer, iako želite da dete postane samostalno, sigurno ne želite da se povredi u tom procesu.
Slika: lee/flickr.com
Ponudite predloge a ne intervenciju
Ako vaše dete muči neki problem nemojte žuriti da ga vi rešite. Umesto toga, dobra ideja je da ponudite vaše vođstvo, ne gotova rešenja. Dozvolite detetu da smisli načine da reši situaciju.
Može vas prijatno iznenaditi.
Pustite da dete preuzme odgovornost
Na primer, ako se pakujete za put, pustite dete da se samo spakuje. Naravno, vi ćete biti tu da ga naučite u početku. Uključite dete u planiranje putovanja da bi razumelo da se radi o avanturi i samostalnosti. U toku putovanja, pustite dete da samo vuče svoj prtljag i donese ga kući po povratku.
Ceo ovaj put ka nezavisnosti može da bude spor, ali je važno da budete vodič vašem detetu pri svakom koraku koji pravi. Ponudite mu potrebne alatke za odrastanje u uspešnu odraslu osobu.
Slika: Carissa Rogers/flickr.com
Kakvo je vaše iskustvo? Na koji način stimulišete samostalnost vašeg deteta?