Živimo brzim životima i u konstantnoj smo žurbi koju osećaju i deca. Tako ona često dobiju u ruke tablet kako bi se smirila i naučila su da se nagrada i zadovoljstvo ne čekaju. Iako tablet deluje, postoje bolji načini da dete naučite da se opusti i izgradi samokontrolu. Najbolje od svega je što se ove tehnike relaksacije uče uz pomoć zabavnih igara koje će detetu pomoći da razvije veštine korisne za ceo život.
Evo koje sve igre možete da koristite za opuštanje čak i sa jako malom decom:
Duvanje sveće
Ova igra pomaže detetu da nauči kako da diše duboko i to tako što će da udahne na nos, oseti kako se povećava stomak i zatim polako izdahne dok duva u sveću koju želi da ugasi.
Kada date detetu uputstvo šta treba da radi, postavite ga da sedne na stolicu koja je udaljena dva metra od upaljene sveće na stolu. Dete ne sme da ustaje niti da se naginje ka napred, što znači da je skoro nemoguće da će je ugasiti. Nakon te prve probe približite dete pola metra i zatim nastavite da ga približavate malo po malo do daljine sa koje uspe da ugasi sveću.
Igra traje oko 5 minuta tokom kojih dete uči tehniku dubokog disanja.
Slika: Mikael Wiman/flickr.com
Gužvanje papira, stezanje, žvrljanje
Žvrljanje ili gužvanje papira, zatim stezanje mekanih gumenih lopti (postoje posebne lopte portiv stresa) i pucketanje vazdužne folije su sve aktivnosti koje mogu da pomognu detetu da kanališe negativne emocije. U isto vreme sve ove aktivnosti pomažu detetu da poboljša finu motoriku jer jačaju mišiće ruke.
Slika: Jessica Lucia/flickr.com
Mandala bojanke
Bojenje mandala ne samo da opušta i stimuliše na razmipljanje već pozitivno utiče na koncentraciju i kreativne sposobnosti deteta. Lako ih je naći u knjižarama ili na internetu. Vaše dete će ih obožavati.
Igra sa balonom
Ova igra pospešuje opuštanje zahvaljujući pravilnom disanju a sve što vam treba za nju jeste malo prostora i šareni boloni.
Naduvajte balon dok ne pukne a zatim i drugi iz koga ćete polako ispuštati vazduh. Recite detetu nakon toga da zatvori oči i duboko udahne zamišljajući da je balon. Recite mu zatim da polako izdahne, kao drugi balon koji ste držali.
Tada pričajte sa detetom o tome u kojim situacijama se oseća kao balon, situacijama u kojima ne može da podnese ili toleriše neku osobu. Pitajte ga da vam objasni kako rešava te situacije i ponudite mu alternative ako je to potrebno. Objasnite mu razliku između reakcija i kako izgleda kada osoba “pukne” kao balon a kako kada polako rešava probleme.
Slika: jblndl/flickr.com
Igra sa lulom i lopticom
Duboko disanje je osnovna i najvažnija tehnika smirivanja pa evo još jedne ideje koja će vam pomoći da vežbate duboko disanje sa vašim detetom.
Cilj je da dete duva kroz ovu uradi sam lulu kako bi loptica ostala u vazduhu što duže. Zabavno i korisno! Deca obožavaju ovu igru koja im pomaže da se opuste.
Progresivno opuštanje
Tehnike laganog opuštanja odlično deluju ali dete mora da ih proba i uvežba da bi ih primenilo. To možete uraditi zajedno uz opuštajuću muziku u pozadini. Cilj je da dete oseti da se nalazi na sigurnom i mirnom mestu.
Da biste mu pomogli da prenese opuštanje u svakodnevne situacije i ambijente, npr. školu, objasnite mu tačno šta da radi. Može, na primer, kada oseti nervozu da sedne i čvrsto uhvati stolicu. Ruke i trup treba da su zategnuti dok, istovremeno, nogama čvrsto pritiska pod.
Slika: papermoons/flickr.com
Drvo raste
Cilj ove igre je da, uz pomoć opuštajuće muzike u pozadini, predstavite kako raste drvo (to može biti i cvet ili neka druga biljka).
Počnite tako što ćete čučnuti na pod, sagnuti glavu i istegnuti ruke unapred. Vaše telo predstavlja seme koje raste po ritmu muzike i postaje veliki cvet ili drvo sa bujnim granama (visoko podignute ruke kada ustanete).
Ova vežba je savršena za večernje sate, pre spavanja.
Slika: Chickpea./flickr.com
Flaša za smirenje
Napunite flaš vodom, dodajte sjaj i boju za hranu. Promešajte i dobro zatvorite. Možete zgusnuti vodu uz pomoć glicerina ili tečnoh silikona ako želite dodatno da usporite sjaj.
U trenucima tenzije ova flaša je odlična za posmatranje i stvara prave “zen” momente. Igra se sastoji u tome da je dete protrese i posmatra pokrete sjaja koji se spušta. Objasnite detetu da sjaj koji vide predstavlja njegova osećanja i da se i ono tako potrese i uzbudi, ali da će se nakon toga smiriti.
Posmatranje sjaja će detetu pomoći da razmisli jer će se skoncentrisati i tako opustiti mozak nakon nailaska nervoze.