Kažu da se novac nalazi na prvom mestu uzročnika bračnih problema. Svi smo svesni toga, ali zašto je tako i gde nastaju nesporazumi? Problem nije novac kao novac već činjenica da ne umemo da komuniciramo o novcu. Novac je oduvek bio osetljiva tema za mnoge. Nije novac kao novac kriv, već mi kojima je novac sredstvo.
Priznajemo, nije lako izbeći rasprave koje se tiču finansija. Doduše, naučiti da se s poštovanjem i ljubaznošću razmatra problem koji je novac izazvao, ne samo da može da spasi vaš dom, već i budućnost i vašu vezu.
Prilažemo vam 8 načina koji će vam provereno pomoći da prestanete sa svađama o novcu u braku:
Odredite budžet
Kažu „đavolja rabota je u detaljima“. Mali broj ljudi se raspravlja oko fiksnog računa za infostan ili struju. Svađa nastaje kada se potroši 200 dinara na kafu. Kada se ručak pojede u restoranu. Kada se da hiljadu dinara na manikir. Sve to navodi da bi najbolje bilo da odredite budžet i da ga se pridržavate koliko možete.
Zajedno donosite odluke
Mnogi problemi sa novcem nastaju iz neznanja. Sedite i otvoreno razgovarajte o novcu i vašim potrošačkim navikama. Tako ćete jedno drugo mnogo bolje razumeti. Nemojte se stideti svojih potrošačkih navika. One su podložne promeni. Važno je da ih budete svesni i već ste na pola puta do rešenja.
Preuzmite odgovornost za svoje novčane gafove
Postarajte se da preuzmete odgovornost kada napravite grešku u računici ili potrošite više novca nego što treba. Budite primer, jer svi grešimo. I jedina osoba koju možete i smete da menjate ste vi. Jednom kada promenite svoje navike, balans i u životu i na računu biće lakše dostižan.
Nikada ne upirite prstom
Ako upirete prstom, i neprestano tražite krivca za novčane probleme, pravite neprijateljsku atmosferu, te vaš partner može u startu da bude u gardu. Ova igra se igra tako što se traži rešenje, a ne krivac.
Bez tajni
Pravilo glasi: ukoliko ne želite da kažete partneru šta ste kupili, to znači da vam kupljeni predmet nije bio potreban. Isto treba da važi i obrnuto. Zato proces treba da bude otvoren i iskren. Tačka.
Budite na istoj talasnoj dužini
Svaka porodica bi trebalo da ima porodičnu viziju ili plan koji se tiče finansija. Kada odgovorite na pitanja: 1. Koji je vaš glavni finansijski cilj? i 2. Kako možemo da ga ostvarimo? Sami sebi dajete korake koje treba da ispunite kako biste došli do svog finansijskog plana.
Uvedite pravilo da svaku kupovinu preko X dinara treba da razmotrite zajedno
Pokažite poštovanje prema vašem budžetu tako što ćete se dogovarati i odobriti jedno drugom trošak ili ohladiti glavu ukoliko se kupovina pokaže kao impulsivna. Da biste u tome uspeli, potrebno je da dogovorite određenu sumu (npr. 2000 dinara) i da oboje budete odlučni da svaki trošak iznad te sume morate da razmotrite zajedno.
Dajte novac u dobrotvorne svrhe
Kada ste velikodušni svet se vidi iz druge perspektive. „Hajde da damo više novca u dobrotvorne svrhe!“ je otvoreni poziv da novac usmerite na dobro mesto umesto da rasipate.
Izvor: www.imom.com