8 saveta za negu beba koje nećete čuti od vaše mame

3min
Iako je vaša mama sigurno prošla i kroz lepe i kroz teške trenutke dok ste vi odrastali, iskusila i suze i neizmernu sreću, čak ni ona ne zna sve (bez obzira koliko je mališana držala u...

Iako je vaša mama sigurno prošla i kroz lepe i kroz teške trenutke dok ste vi odrastali, iskusila i suze i neizmernu sreću, čak ni ona ne zna sve (bez obzira koliko je mališana držala u rukama). Baš zato smo poželeli da skupimo male mudrosti iz „bebeće svakodnevice“ uz pomoć kojih ćete se osećati kao sjajna mama, i to iz prve!


[shortslider ids=’  11721, 11712, 11725, 11714, 11715, 11716, 11717, 11727 ‘ titles=’ Držanje bebe u naručju je dobro, Izbegavajte vlažne maramice za bebe, Plač ne znači uvek da beba ima grčeve, Maksi upijajuće pelene su super stvar, Pripremite se na mogućnost da budete “poprskani”, Muzika umiruje, Preskočite cipelice, Naviknite bebu da spava duže’ descs=’  Nasuprot onome što ste verovatno čuli nebrojeno puta, ne možete da razmazite bebu time što je držite u naručju. Ne samo da taj fizički kontakt prija roditeljima, već mnogo znači i za psihološki razvoj bebe. Naime, bebe koje roditelji često nose u naručju i čije se potrebe podmiruju odmah imaju mnogo više šansi za više samopoštovanje, bolju sliku o sebi i osećaj da su cenjenje i vredne kao odrasle osobe, kako tvrde psiholozi. Zato, ne oklevajte da to zadovoljstvo pružite i sebi i ovom malenom biću.


Više u našim tekstovima Nošenje bebe: da ili ne? i Da li je moguće razmaziti bebu?


|Ne samo da su vlažne maramice za bebe skupe, već bebama sa osetljivom kožom na guzi i ne odgovaraju. Dobra vest u toj priči je da ne morate da trošite pare na njih! Bar ne toliko  koliko mislite jer su vam dovoljne samo napolju.


Iako to zvuči neverovatno većini ljudi, mame beba koje sisaju uopšte nemaju potrebu da koriste vlažne maramice jer bebina kaka ima jako nizak nivo kiseline i bakterija, vodenkasta je i lako se briše, a urin im je veoma blag. Dovoljno je da kada ste u kući pripremite malo tople vode i bebinu guzu prebrišete vlažnom pelenom ili malim frotirskim peškirčetom, stavite novu čistu pelenu i gotovo. Većina mama koje doje bebe kažu da na taj način nikad nisu imale problem sa osipom. Čak i što se tiče beba koje konzumiraju veštačko mleko, možete slobodno vlažne maramice zameniti pranjem vodom i blagim sapunom.


|Nekada su naše mame ali i lekari nekontrolisano plakanje automatski prevodili u grčeve u stomačiću. Danas, međutim, znamo da postoji još jedan mogući uzročnik – refluks, odnosno vraćanje želudačne kiseline i sadržaja želudca u jednjak koje izaziva bljuckanje, čak i povraćanje posle obroka, a praćeno je i lošim snom i plakanjem bebe. Na sreću, pedijatri danas imaju na raspolaganju tehnologiju uz pomoć koje je lako postaviti dijagnozu refluksa. Osnova za njegovo lečenje su adekvatna hrana i tehnika hranjenja bebe, dok u slučajevima kada je to potrebno pedijatar može da prepiše i lekove.


O drugim razlozima plakanja čitajte u tekstu Upomoć, moja beba plače! a o tome kako i tata može lako da smiri bebu u tekstu Vodič za tate: kako smiriti uplakanu bebu.


|Odlično je kad imate neku stvar koja obavlja dve fuknkcije istovremeno, zar ne? Baš takve su pelene sa maksi sposobnošću upijanja koje će pomoći da vaša beba tokom dugog i dubokog sna ne skvasi odeću, ćebe i dušek. Možda će vas obeshrabriti cena ali treba da znate da miran i dug san zlata vredi.

|Ako do sada niste primetili – čim svežiji vazduh dođe do bebinih genitalija, ona prosto prirodno ima tendenciju da piški. Zato, oprezno i polako otvarajte pelenu i budite spremni da reagujete pre nego što mlaz stigne do vas i iscuri na sto za presvlačenje ako ne i dalje.


|Kažu da muzika može da umiri i najopasniju zver, a kako ne bi delovala na ljude. Lagana muzika može da umiri dete, ili ga čak i uspava, u kombinaciji sa ljuljuškanjem u kolima recimo.  Ubacite neki CD sa opuštajućom muzikom u CD plejer i primetićete kako su svi nekako opušteniji i smireniji.


|Sve dok beba ne prohoda, cipelice joj zaista nisu potrebne. Ako baš insistirate da ih ima, barem budite dovoljno iskreni da priznate da to radite zbog sebe, ne bebe. To je još jedan od faktora na kojima možete da uštedite novac, dok ne budu zaista potrebne.


Više na ovu temu u tekstu Prve cipelice.


|Mamama sa bebama koje se rano bude sigurno nije lako. Posebno ako su male i još nisu usvojile rituale spavanja i vreme za spavanje. Poslužite se zato trikom i učinite rano buđenje malo težim. Nije potrebna nikakva posebna veština, za početak je dovoljno da u sobu u kojoj beba spava okačite tamnije zavese koje propuštaju malo svetla i navučete ih kad bebu stavite na spavanje. Ujutro ih otvorite po malo kasnije svakog jutra da polako navikavate mališana na duži san.


Još saveta za bolji san iz prve ruke u tekstu Kako naučiti dete da spava. ‘]



Koji mudar savet ste vi čuli ili naučili od neke druge mame? Da li vi imate neku vašu  „tajnu veštinu“ koja vam olakšava svakodnevicu?



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *