8 strategija za borbu protiv tinejdžerskih drama

3min
Svaki roditelj zna da tinejdžerske obaveze umeju da prodrmaju čitavu porodicu do korena, jer slabo šta može da se uradi iz prve a da tome ne prethodi performans negodovanja, nagađanja i...

Da ne o govorimo o prijateljskim dramama i okršajima. Svaki događaj unutar njihovog prijateljskog univerzuma je katastrofa epskih razmera. I sam Tolkin bi im pozavideo na previranjima kojima su skloni.

Kako se izboriti sa tinejdžerskom društvenom dramom, pitate. Nudimo vam osam proverenih i učinkovitih strategija za mirne roditeljske živce:

Strategija 1: Budite smireni

Roditeljski instinkt se u raznim prilikama jednači sa životinjskim, te bi skakali u zaštitu deteta čim nanjušimo nevolju. Dok god je nas, naša deca ne treba da pate.

Teško je posmatrati sa strane naše tinejdžere koji prolaze kroz dramu, tipičnu za njihove godine. Doći će period kada će na vaše oči da se odigrava situacija koja apsolutno nije fer za vaše dete, ali ćete morati da se pritajite i ostanete mirni. Moraćete da čekate da vam se vaš tinejdžer sam obrati za pomoć. Doduše, obratite pažnju na svoju reakciju. Nemojte se hvatati u kolo tugovanja, jer to samo doliva ulje na vatru. Vašem tinejdžeru, u tom trenutku, treba pozitivna pažnja, razgovor, razumevanje i konstruktivno rešenje.

 

Strategija 2: Aktivno slušajte

Neko će se zapitati kako mogu drugačije da slušam ako ne aktivno? Aktivno slušanje je slušanje, zar ne? Iskustvo pokazuje da nije. Postoji aktivno i pasivno slušanje. Pasivno slušanje je saslušavanje sagovornika, gde ne obraćate pažnju na ono što vam priča već samo čekate da se razgovor završi. Aktivno slušanje, sa druge strane, je pravo slušanje koje se odlikuje pažnjom koju posvetite sagovorniku i učestvujete u konstruktivnim idejama za rešenje izazova koje iznosi u razgovoru.

Aktivno slušanje tinejdžera znači razumevanje, iskrenost, poverenje i sigurnost. To podrazumeva da ste spremni da prihvatite osećanja svog deteta, bez potrebe da ih ispravite. Uverite ih da je prihvatanje emocija deo procesa tugovanja. Ukoliko je neko vašem detetu rekao da ne želi da se druži sa njim/njom, nemojte reći: „Naći ćeš ti bolje društvo”, već detetu stavite do znanja da ste uz njega i da je sasvim u redu da oseća tugu.

 

<===End of Page===>

 

Strategija 3: Istaknite važnost širokog kruga prijatelja

Jedan od najprostijih, a najučinkovitijih načina da umanjite stepen drame vašeg tinejdžera, jeste da ga podstaknete da ima širok krug prijatelja – da se druži sa decom iz komšiluka, sa treninga i/ili sa decom vaših kolega itd.

Tinejdžeri su skloni testiranju prijateljstva. Skočili bi u jednu grupu prijatelja, kako bi testirali drugu grupu, da vide hoće li biti ljubomore. Dajte im do znanja da je to ružno i neprihvatljivo, posve nepristojno ponašanje, i objasnite im da je u redu imati veliku grupu prijatelja. Kod devojčica su takvi obrasci ponašanja naglašeni, dok dečacima nije bitno, niti tome pridaju važnost – oni se druže sa onim ko je u tom momentu slobodan, bez skrivenih namera.

Strategija 4: Slavite samopoštovanje

Tinejdžerska prijateljstva su na konstantnom testu izdržljivosti. Ogovaranja, namerno izostavljanje, „otimanje” simpatije i da ne nastavljamo dalje, lista je prilično duga. Često su testovi kratkotrajni i prijateljstvo se, kada bura prođe, nastavi. 

Međutim, neka prijateljstva nisu tako otporna i tu se i završavaju. Postarajte se da naučite vašu decu kako s poštovanjem da završe odnos. Pre toga, u periodu kada počinju da stvaraju „jaka” prijateljstva naučite dete da ne koristi ružne reči da namerno povredi drugu osobu. Ne postoji opravdanje za nepristojno ponašanje.

Strategija 5: Recite „NE” ratovima preko društvenih mreža

Poslednjih godina, usled široke upotrebe društvenih mreža, pojavile su se i negativne posledice njihovog korišćenja. Naime, usled nerazvijene svesti o posledicama svojih dela, mnoga deca nailaze na poteškoće usled društvene „onlajn“ interakcije.

Deca moraju da nauče da se većina problema sa društvom rešava uživo, a ne preko društvenih mreža ili poruka.

Ukažite im na važnost kritičkog rasuđivanja i razmišljanja pre nego postave nešto na društvene mreže, dostupno hiljadama ljudi.

 

<===End of Page===>

 

Strategija 6: Recite „NE” mentalitetu žrtve

Psiholozi savetuju da razgovorom sa vašim tinejdžerom prođete kroz situaciju iz koje je proistekla drama. Za tango treba dvoje, te je tako i u sukobu mišljenja i posledičnom neslaganju, učestvovalo dvoje. Postarajte se da vaše dete zna da premota situaciju i nađe gde je napravilo pogrešan korak. Ukoliko mogu iskreno da tvrde da su dali sve od sebe, a da su stvari ipak krenule naopako, ili da mogu da uoče šta su mogli drugačije, to je odlično.

Ohrabrite svoje dete da bude proaktivno u društvenim odnosima, da zna da prizna grešku ili da ukaže na ono što ga je povredilo.

 

Strategija 7: Pratite „znakove pored puta”

Razumljiva je činjenica da roditelje život često omete i da propuste da primete tanane nijanse u promeni raspoloženja i ponašanja svoje dece. Žurba, posao, obaveze, sve to zajedničkim snagama može da nam skrene pogled sa „znakova pored puta”.

Razgovarajte sa svojom decom, postavljajte im pitanja, budite u toku. Ako vaša deca ne vole da ih ispitujete, iskoristite priliku dok ste u kupovini ili dok se vozite kolima da proćaskate o tome šta se njima trenutno dešava. Verovatno će u tim nenameštenim situacijama, koje nisu prisiljene na razgovor, moći više da se otvore i više kažu.

 

Strategija 8: Recite „DA” zlatnom pravilu

Svi znamo i pokušavamo da pratimo Kantovo zlatno pravilo: „Ne čini drugome ono što ne bi želeo ni samom sebi.“

Doduše, decu moramo na to da podsećamo, jer često ne mogu da regulišu emocije usled naleta neprijatnih osećanja i ljutnje. Neka nauče da je zlatno pravilo moralni kompas, ne samo sada, nego uvek u životu.

 

Koliko drame ima u životu vašeg tinejdžera?

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *