Da li vam se nekada desilo da ne uspevate da prestanete da mislite na nekoga ko je uradio ili rekao nešto što vam je zasmetalo?
Kada nama lično, našoj deci ili nama dragoj osobi neko uradi nešto loše, kada ogovara i sl. može se desiti da nam ona okupira misli satima, danima a nekad i mesecima. Ne možemo da prestanemo da mislimo na to kako se osoba ponela, šta je rekla, kakav joj je bio izraz lica. Psiholozi ovakve misli nazivaju toksičnim i navode da je um zaokupljen njima nesrećan i nezdrav.
Ovakve misli dovode do povećanja nivoa stresa i utiču na nas i psihički i fizički. Glavni cilj treba da bude da ih izbacimo iz glave. Kako zaboraviti na nešto što nas je uznemirilo, razočaralo, što nas je povredilo? Ovih 9 saveta će vam pomoći:
Ne pokušavajte da uđete u tuđu glavu
Nikada nećete biti potpuno sigurni šta drugi misle, jednostavno je nemoguće. Zato, ne trošite dragocenu energiju i vreme pokušavajući da zamislite šta neko drugi ima u glavi.
Slika: Francisco Osorio/flickr.com
Oslobodite se besa da biste razmišljali trezveno
Bez obzira na to šta se desilo, glavni problem sa kojim treba da se suočimo jeste naša ljutnja. Bes stvara dodatne emocije koje nas sprečavaju da reagujemo na ubedljiv i produktivan način.
U ovom smislu, bes je prvi problem. Zato se prvo posvetite sebi i svojim osećanjima. Meditirajte, vežbajte, prošetajte… radite bilo šta što može da vas smiri pre nego što se suočite sa nekom osobom. Ne možete jasno da razmišljate i pametno odreagujete u određenoj situaciji ako vas je nešto iritiralo. Ako želite trezveno da razmišljate prvo morate da se smirite.
Slika: David Schiersner/flickr.com
Pričajte manje o toj osobi i pustite da prođe vreme
Da biste pre izbacili nekoga iz glave počnite jednostavnim korakom da prvo tu osobu izbacite iz svojih razgovora. Dozvolite zatim da prođe neko vreme kako bi “rane zarasle” i uspećete.
Sačekajte da vidite šta će da se desi
Često imamo potrebu da odgovorimo ili odreagujemo odmah kada nas neko razočara ili situacija postane naporna. Umesto da odgovarate impulsivno, dozvolite sebi da sačekate kako biste videli šta se u stvari dešava.
Slika: Joe Jungmann/flickr.com
Eliminišite osećaj krivice
Razmišljanje o prošlosti i prebacivanje krivice na sebe retko može da bude produktivno. Negativne stvari i nesporazumi se često dešavaju i prouzrokovani su obično serijom događaja. Nijedna osoba ne može da snosi celu krivicu nečega.
Slika: Ed Ivanushkin/flickr.com
Ne verujte svemu što mislite
Kada nas obuzme briga, strah, bol, nervoza ili bes, naše emotivno i fizičko stanje nam ne dopušta da jasno sagledamo stvari. Možemo da mislimo da je nešto istina kada u stvari nije. Budite obazrivi!
Slika: Petra Gagrilas/flickr.com
Shvatite da se desilo ono što se desilo
Kada razmišljamo o prošlim događajima koji nas muče, često razmišljamo o tome šta smo mogli drugačije da uradimo da bismo to izbegli. Ipak, ono što je bilo, bilo je. Kao nešto što da se desilo pre milion godina. U nijednom slučaju ne možemo da promenimo prošlost.
Oprostite
Da bismo se lakše oslobodili bola najbolje rešenje je oprštaj. I ne radi se o nečemu što radimo za drugu osobu, već i za nas same.
Promenite vaš mentalni prostor
Meditacija praćena jakim slikama može da nam pomogne da se otarasimo toksičnih misli. Na primer, zamislite dubinu okeana, pustite da taj mir okupira vaš um i ne ostavi ni malo mesta za toksične misli.
Kako vi uspevate da se otarasite loših misli?