Kada radimo promene u kući, vodimo se željama. To posebno radimo kada su dečije sobe u pitanju. Sigurni smo da uvek pitate mališane koju temu žele ili boju da dominira u sobi.
Međutim, stručnjaci kažu, da nijedan izbor nije beznačajan i da boja može i te kako imati uticaj na dete. Naravno da je svako dete priča za sebe i da nije kod svakoga isti uticaj, međutim, vođeni time, mi smo pronašli šta koja boja u sobi deteta znači i na šta ga podstiče. Možda će vam ovo pomoći kada sledeći put budete birali boje, da se lakše odlučite.
Plava
Plava je vrlo čest izbor boje za dečiju sobu, a Suzi Čiazari u svojoj knjizi „The Complete Book of Color“, objašnjava da ova boja umanjuje osećaj anksioznosti i agesiju. Takođe, smanjuje krvni pritisak i otkucaje srca.
Ako imate decu u „tantrum-fazi“ ili sa problematičnim ponašanjem, plava može biti dobar izbor za prostor u kome provode više vremena.
Žuta
Većina nas povezuje žutu sa osećanjem sreće i veselosti. Studije takođe povezuju ovu nijansu sa motivacijom, svetlošću. Svetlije nijanse žute mogu uticati i na bolju koncentraciju, dok one intenzivnije na poboljšanje memorije.
Međutim, ako preterate sa unošenjem ove nijanse, posebno pastelne, one mogu probuditi osećaj ljutnje i agresivnosti.
Zelena
O zelenoj već i sami znate. To je prirodna boja, koja smiruje i odrasle, a i decu. Naučnici kažu da ova boja može poboljšati brzinu čitanja kod dece i razumevanje onoga što čitaju. Nemojte se dvoumiti nikada da zelenu uključite u enterijer dečijeg prostora.
Roze/Pink
Ovo je najčešće prvi izbor za uređenje dečije sobe devojčica. Međutim, stručnjaci kažu da roze boja ima umirujući efekat na oba pola. Pa, ako imate dečaka, onda se potrudite da iskoristite ovu nijansu preko nekiih detalja, kreativnih rešenja, umetnosti ili materijala sa neutralnom osnovom, da ne stvorite odbojnost da je previse “žensko”.
Tople nijanse
Tople nijanse poput bež, braon, kapućino i sl., bude radost, pružaju udobnost i konfor. Dečija soba u ovim nijansama će kod dece probuditi osećaj da imaju lično svoj opuštajući intimni prostor koji im pruža sigurnost.
Naravno, paleta toplih boja je veoma bogata, pa možete koristiti i kontrastne nijanse, ne morate se ograničiti samo na jednu ili dve, da ne bi bilo previše monotono i dosadno.
Hladne nijanse
Ledeno plava, bela, čak i nijanse ljubičaste se mogu smatrati hladnim nijansama. One asociraju na čistoću, a na decu mogu imati umirujući efekat. Tako, nikada ne možete pogrešiti sa sobom u beloj boji.
Ovde u obzir mogu doći i neke nijanse bež (pastelne) koje će uneti kontrast i “mekoću”, ali možete uneti i druge boje koje vam se čine dobre za životni prostor preko ukrasa, detalja… i tako stvoriti paletu koja će pozitivno uticati na dete.
Crvena
Moć crvene je da probudi energiju u telu, ali i mozak deteta. Suprotno plavoj, ona povećava otkucaje srca i disanje. Međutim, neka istraživanja pokazuju da preduga izloženost ovoj boji može stimulisati agresivno ponašanje i gubljenje fokusa.
Zbog toga, crvena je super izbor da date naglasak ili da imate neki deo koji želite da istaknete, međutim, zidovi u crvenoj boji nisu baš najbolji izbor ni za decu, a ni za odrasle.
Narandžasta
Ova topla i vesela boja je odlična za decu i nepravedno je potcenjena. Ona utiče na samopouzdanje kod dece, nezavisnost i otvorenost. Smatra se da narandžasta pomaže deci da se lakše upuste u razgovor sa drugom decom i da sklapaju prijateljstva. Deluje inspirativno i utiče pozitivno na komunikaciju, pa poželjno je da ova boja bude zastupljena i u školama i vrtićima.
Ljubičasta
Često je nazivaju kraljevskom bojom i gledajući istoriju ima dobrih razloga za to. A ako na to dodamo da ljubičasta podstiče ambiciju i samopouzdanje i da je takođe boja strasti, kreativnosti, mudrosti i duhovnosti, sigurni smo da vam je jasno zbog čega još nosi ovaj naziv. Tamne nijanse boje deluju inspirativno na decu i utiču na njihovu osećajnost i empatiju. Međutim, ako je vaše dete već izrazito osećajno, onda nemojte preterivati. Neka onda bude prisutna samo u detaljima.
Koje boje dominiraju u sobici vašeg deteta?