Porodica u karantinu: 11 preporuka za postizanje mirnog porodičnog života kad su svi zatvoreni u kući

3min
Kombinacija rada od kuće (za one koji mogu i moraju) i dece bez škole može biti teška, ali je i prilika za približavanje i poboljšanje porodičnih...

 

Zdravstvena kriza koju trenutno vidimo u mnogim zemljama i koja prisiljava porodice da ostanu kod kuće stavlja porodični život na test. Usklađivanje rada i časova od kuće može biti teška, međutim može biti i jedinstvena prilika za sticanje novih znanja, približavanje i poboljšanje naših odnosa.

Frenetični ritam kojim živimo iznenada se zaustavio i pružio nam priliku da se tokom ovih dana ponovo povežemo sa svojom decom, vežbamo aktivno slušanje i komunikaciju. Vreme je da se dogovorimo i organizujemo se zajedno, radimo na empatiji i strahovima. Porodična organizacija postaje neophodna za kombinovanje posla, domaćih zadataka i slobodnog vremena.

Ovo su neke smernice i preporuke za dobar porodični život i lekcije koje možemo izvući iz ove krizne situacije:

Doručak

 

Održavajte raspored i uobičajenu rutinu

Idite u krevet i ustajte istovremeno, uspostavite rutinu za domaće zadatke i igru. Pomoću porodičnih sastanaka može se postići dogovor i napraviti raspored, kada deca osete da su uzeta u obzir ona sarađuju, biće voljniji da se povinuju pravilima.

 

I deca mogu da pomognu

 

Prepustite deci određene obaveze

U žurbi i odsustvu strpljenja, često radimo umesto dece stvari koje bi, bez sumnje i ona mogla sama da urade. Sada može biti dobar trenutak za rad na samostalnosti tokom odevanja, slaganja odeće ili tuširanja. Slično tome, deca mogu da obavljaju i mnogo poslova u domaćinstvu, ti zadaci im podstiču njihovo samopouzdanje i uče ih da sarađuju. Uostalom, formiranje radnih navika kod dece je osnova za uspeh u životu.

<===End of Page===>

 

Posvetite se emocijama

Dobar je trenutak da deca bolje shvate svoje snage i slabosti i, pre svega, kako da rade na njima.

 

Razgovarajte o osećanjima

 

Radite na razumevanju straha

Strah može da bude jedna od najintenzivnijih emocija ovih dana. Strah nam pomaže da se zaštitimo od opasnosti, pre svega u novim situacijama, u onima koje ne poznajemo, normalno je da se aktivira osećanje straha. Deca nas uvek posmatraju i ovih dana vide da smo zabrinuti i primećuju alarmantnu situaciju … oni čuju reč smrt češće nego inače. Pored toga, uklonili smo ih iz njihovih rutina, ne dozvoljavamo im da vide svoje prijatelje ili izlaze na uobičajena mesta u slobodno vreme. Sve to može izazvati mnogo neizvesnosti i frustracija. U ovoj situaciji i mi sami smo zbunjeni pa je verovatno najbolje sredstvo koje možemo da koristimo sa njima emocionalna iskrenost. Tako ćemo im objasniti kako se osećamo i šta nam je potrebno ili šta očekujemo od njih. Na ovaj način modelujemo i njih same i dajemo im dozvolu da se i sami izraze, prepoznaju šta osećaju i tom osećanju daju ime. Dodatna pomoć je praćenje tih emocija i rad na njima crtanjem, igrom ili razgovorom. Ovo će im omogućiti da shvate šta se dešava sa njima i sa svetom oko njih (bilo da je bezbedno ili preteće, prijateljski ili neprijateljski …). Kao što je rekao Rudolf Dreikurs, austrijski psihijatar i vaspitač: "Deca su veoma dobri posmatrači, ali veoma loši tumači.”

 

Knjige umesto elektronskih uređaja

 

Smanjite upotrebu elektronskih uređaja

Ovi dani mogu biti dobra prilika da se odvojite od ekrana i mobilnih telefona i pravite porodične igre, jačajući vezu među članovima vaše porodice. Puno fanatstičnih ideja za uradi sam igre naćićete u našoj rubrici Uradi sam – Igre za decu.

 

Ostavite mesta za dosadu

Dovedite u pitanje uverenje da deca treba stalno da budu zauzeta. Deci su potrebni mir i smirenost da bi shvatila i usvojila stimulanse iz okoline. Većina sada počinje da uči o dosadi i ne treba zaboraviti da je slobodna igra od suštinske važnosti za razvoj samokontrole, planiranja i kreativnosti.

<===End of Page===>

 

Pozabavite se ozbiljnim temama

Ovo je bez pogovora najbolji trenutak da se sa decom i adolescentima pozabavimo važnim temama poput empatije, saradnje, odgovornosti, poštovanja propisa, poznavanja zakona, poštovanja drugih, solidarnosti ili potrebe za poštovanjem prostora koji je potreban svakoj osobi u kući.

 

Skrenite pažnju na najvažnije poslove sada

Pokažite im važnost poslova koje obavljaju zdravstveni radnici i policija, ljudi koji se brinu o nama i štite nas.

 

Pomozite bakama i dekama

Vreme je da se odužimo bakama i dekama za svu njihovu pomoć i vreme koje su proveli brinući se o našoj deci. Poštujmo trenutnu situaciju u kojoj su tako što ćemo voditi računa o njima i doprineti kolektivnoj svesti da je potrebno da zaštitimo njihovo zdravlje.

 

Učenje od kuće

 

Prilagodite se

Ono što svako od nas sada treba da radi jeste da prilagodi svoje želje i potrebe novonastaloj situaciji. Odaberite da sa decom vodite samo one bitke koje su vredne borbe i zaista važne. Sasvim je u redu da deci pravite neke ustupke.

 

I na kraju…

Vodite računa o sebi što je više moguće da biste mogli da brinete o vašoj deci. Čuvajte se.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *