„Jede mi se čokolada!”, „Jede mi se sladoled!”, „Ma, jede mi se bilo šta što je slatko, samo da je sa šećerom!”
Žudnja za šećerom je jedan od ne tako retkih signala koje naše telo šalje. Mi na taj signal delujemo momentalno, zadovoljavamo potrebu a kasnije se „kidamo" zbog osećaja krivice. Nekim osobama će biti sasvim jasno da moraju da naprave promene koje će ugasiti želju za šećerom a neki će pak upasti u začarani krug i izaći iz njega tek uz stručnu pomoć. Evo zašto uopšte žudimo za šećerom i kako da to zaustavimo uz malo truda:
Zašto žudimo za šećerom?
Navika
Svakodnevne navike su formirane duboko u mozgu. Neki izvori tvrde da je dovoljan 21 dan bi se stvorila nova navika. Istina je da se navika može formirati sve dok je mozak zadovoljan ishodom. Određene neurohemijske supstance u mozgu mogu da stvore zavisnost od šećera, sličnu zavisnost i od opijata, alkohola ili droge. Kada dođe do promene receptora dopamina (hormona sreće) može se javiti zavisnost.
Nagrada
Neretko, odrasli koriste sistem nagrađivanja kao motivaciju da bi ostali ili postali vitki te održali određeni nivo fizičke spreme. Sistem nagrađivanja se smatra dobrom motivacijom u svetu vežbanja i prelaska na viši nivo. Ipak, korišćenje šećera kao nagrade se ne smatra dobrom idejom čak ni posle teškog treninga u teretani.
Patologija
Za pravilno funkcionisanje mozga potrebna je energija iz glukoze pa nam se čini sasvim normalnim da mozak žudi za šećerom. Naše telo sve ugljene hidrate razlaže na proste šećere koji će zadovoljiti potrebe mozga, tako da u suštini nema potrebe za bilo kakvim dodatim šećerom. Ponekad mozak žudi za šećerom iako u suštini nema stvarnu potrebu. Možda vam je pao šećer u krvi a možda se vaš um samo poigrava sa vama.
Kada se javlja žudnja za šećerom?
Završili ste naporan trening
Mnoge osobe mogu osetiti žudnju za šećerom nakon intenzivnog treninga u kom su ostvarile najbolje rezultate. Kada se potroše rezerve glikogena u celom telu, javlja se želja za šećerom, koja zadovoljava fiziološke potrebe mozga i ćelija.
Imate nepravilne navike u ishrani
Ne postoji idealna ishrana za sve, ali ukoliko često imate želju za šećerom, nešto sigurno nije u redu. Ako je vaša ishrana bogata višestruko prerađenim ugljenim hidratima, slatkišima i grickalicama, vaš mozak će sve više žudeti za šećerom.
Koristite veštačke zaslađivače
Veštački zaslađivači u ishrani smanjuju unos kalorija ali mogu da zbune mozak jer će misliti da ste pojeli nešto izuzetno slatko a posle će tražiti sve više i više.
Stekli ste naviku
Ukoliko svakoga dana u isto vreme posežete za kafom sa šećerom ili nekim slatkišem, stvorili ste naviku. Čak i kada prestanete sa kafom ili slatkišem, vaš mozak će tražiti šećer uvek u isto vreme.
Svakodnevni uzroci žudnje za šećerom se javljaju jer:
- Patite od nesanice
- Pod konstantnim ste stresom
- Preskačete obroke
Ukoliko svakoga dana u isto vreme posežete za kafom sa šećerom ili nekim slatkišem, stvorili ste naviku.
Šta u stvari telo poručuje?
Kada imate informacije kako i zašto se javlja žudnja za šećerom, potrebno je utvrditi stvarni razlog ove potrebe.
Nedostatak nutritivnih materija – dobijate signal da je potrebno nahraniti mozak i telesne ćelije jer vam je pao šećer, što u nekim slučajevima može biti veoma opasno.
Zvisnost od šećera – ako ste imali redovne obroke a i dalje žudite za šećerom, fizički nemate potrebu, ali imate psihološku potrebu jer mozak zahteva da zadovolji osećaj sreće.
Dosada – sigurno vam je poznat taj osećaj.
Kako prevazići žudnju za šećerom?
Borba sa šećerom će biti teška i puna izazova. Međutim, male ali trajne promene će vam pomoći u toj borbi:
- Unosite više biljnih vlakana – uz svaki slani obrok poslužite pola tanjira povrća, a za užinu uzmite voće.
- Birajte nemasne proteine – kombinacija biljnih vlakana i proteina obezbeđuje duži osećaj sitosti. Birajte ribu, meso peradi i nemasno crveno meso.
- Pijte dovoljno vode – naše telo je sazdano uglavnom od vode, između 50% i 60%. Ukoliko se ne hidrirate dovoljno moguće je da se pojavi žudnja za šećerom. Pre nego što zgrabite neki slatkiš, popijte čašu vode.
Male ali trajne promene će vam pomoći
- Napravite zdrave zamene – umesto slatkiša i grickalica birajte voće, povrće, orašasto voće ili semenke.
- Smanjite veštačke zaslađivače – kao i dodati šećer, veštački zaslađivači se nalaze u mnogim prehrambenim proizvodima. Najbolje ih je smanjiti i polako se navići na prirodnu slatkoću namirnica.
Kada konačno prepoznate problem, nemojte se ustručavati da potražite pomoć stručnjaka. Okružite se osobama koje će vam pružiti iskrenu podršku, naoružajte se strpljenjem i ne odustajte nakon prvog spoticanja.
Pogledajte i ove recepte bez šećera (sa zdravom zamenom):
Zdrava čoko torta sa kikiriki puterom
Ovsena kaša na četiri nova načina
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan