15 rečenica koje ne treba da govorite vašoj tinejdžerki 

3min
Tinejdžerke imaju poseban odnos prema roditeljima. Veoma su svesne činjenice da ste im neophodni, ali priroda radi svoje te one neprestano imaju poriv i potrebu da se osamostale. Tako roditeljska...

Kao roditelj večito nezadovoljne tinejdžerke morate da se pripremite za raznorazne reakcije i ponašanja koji mogu da vas navedu da, u momentu frustracije, kažete nešto što ne treba. Tu smo da vam pomognemo da lakše prebrodite ovaj period. Navodimo rečenice koje ćete sigurno pomisliti, ali koje nikako ne treba da govorite vašoj ćerki tinejdžerki. Da biste izgradili jaku vezu, poverenje i samopouzdanje kod vaše ćerke, savetujemo vas da zastanete kada pomislite sledeće:

 

1. “Tako si sebična!” 

Ne postoji tinejdžer na kugli zemaljskoj koji nije egocentričan. Šta više, egocentričnost je etapa sazrevanja u tinejdžerskom periodu. Nastavite da budete primer za empatiju, makar vam se to sad činilo uzalud. Nema potrebe da ističete njenu egocentričnost, prihvatite za sada da su stvari takve kakve jesu. 

2. “Ne budi kenjkava!” 

Verujte nam, ona ne može protiv sebe. Tinejdžerku hvata kovitlac hormona i ona ne može fizički da mu se odupre. Često će vam njeno ponašanje delovati suludo, promene ponašanja neshvatljive – u jednom momentu će biti dobro raspoložena, dok će nakon toga roniti suze. Dobra vest je da je to prolazna faza. Nemojte pridavati preveliku pažnju tome, samo ćete je iznervirati.  

3. “Droga i alkohol mogu da te ubiju!” 

Tačno je da može da se umre od konzumiranja alkohola i droge, ali ovakve dramatične izjave umanjuju vaš kredibilitet. Vaša ćerka je najverovatnije već čula za alkohol i droge. Mnoge tinejdžerke u svom okruženju imaju društvo koje konzumira alkohol. Možda spada u tinejdžere koji su bili izloženi nekoj vrsti ilegalne supstance. Najbolje rešenje za vas i vašu ćerku jeste smiren, informisan i otvoren razgovor. Budite iskreni, i pričajte o svemu.

4. “Kako si se to obukla?!” 

Tinejdžerke često svojim oblačenjem dotiču granicu dobrog ukusa, i to ne zato kako bi navodile da se pomisli koješta, već zato što tragaju za svojim identitetom. Nemojte dopustiti da vaša ćerka oseti da je kritikujete i nipodaštavate njene pokušaje da izgleda zrelo, već umereno i primereno ponudite drugačiji izbor. 

5. “Samo nemoj da zatrudniš!” 

Naravno da je važno razgovarati o seksualnim odnosima, i neželjenoj trudnoći, ali isticanje pretećim tonom da joj se “slučajno ne omakne”, ne donosi nikakav benefit. Istraživanja su pokazala da su tinejdžerke gotovo primorane da upražnjavaju oralni seks jer od toga ne mogu da zatrudne. Najbolje je da razgovarate o realnom seksualnom ponašanju kako biste izgradili osnovu dobre komunikacije i poverenja.

<===End of Page===>

 

6. “Prelepa si!”

Divno je reći svojoj ćerki da je prelepa, ali ako je to jedini i šablonski kompliment koji joj dajete, vreme je da nađete neki drugi. Tinejdžerke imaju potrebu da se istaknu njihove sposobnosti i dostignuća. Biti lep je dar prirode, nije nikakvo dostignuće. Usmerite vaše komplimente na njene akcije i dela koji će joj služiti mnogo više od trenutnog zadovoljstva što se oseća lepom.

7. “Nemoj da mi kolutaš očima!” 

Ne potresajte se – ona to ne može da izbegne. U tinejdžerskim danima kolutanje očima dođe kao karakterna osobina. Nije trajno stanje, pa se opustite. Neka kolutaju očima koliko im je volja za sada. 

8. “To je u redu; nisu ni meni išle od prirodne nauke (matematika, fizika, hemija)” 

Učiniće vam se da su ovo reči podrške, ali zapravo nisu. Ova rečenica može da ograniči vašu ćerku, i da joj da do znanja da je u redu da se ne trudi. Bez obzira na to da li imamo talenat za određenu nauku ili sport, treba da se trudimo, jer trud uči istrajnosti. Nikada ne reflektujte vaše nesigurnosti na vašu ćerku, njen put je drugačiji od vašeg.

9. “Ne dopada mi se tvoje društvo.” 

Tinejdžerke imaju svoju grupu prijatelja. Ako posmatramo iz tačke razvojne psihologije, one se nalaze u tranzitnom položaju – odvajaju se od porodice i šire svoje veze na prijatelje. Ako kritikujete društvo vaše ćerke, kritikujete i vašu ćerku. Izbegavajte da govorite o njenom društvu s negativnom konotacijom. Takođe, dinamika odnosa u njihovom dobu se menja brzinom svetlosti – njeni najveći neprijatelji danas su joj najbolji prijatelji sutra i obrnuto.

10. “Baciću ti telefon kroz prozor.” 

Umerenost je ključna reč kada govorimo o korišćenju mobilnih telefona. Nijedan roditelj ne voli da mu dete bude prikačeno za mobilni telefon, ali valjalo bi pametno i promišljeno ograničiti njihovo korišćenje. Uvedite pravilo da mogu da dobiju telefon kada završe sa svojim obavezama. Postarajte se da razgovarate o opasnostima društvenih mreža, i kako se nositi sa neprijatnim situacijama koje donosi korišćenje istih. 

<===End of Page===>

11. “Na šta si mislila kad si…?!” 

Zapamtite, deo korteksa koji je zadužen za moral i kritičko rasuđivanje kod tinejdžerki nije razvijen u potpunosti, tako da ponekad zaista ne zna na šta je mislila, ili da li je uopšte, kada napravi neku glupost. Nažalost, ako su drugarice sa njom veća je verovatnoća da upadne u neku nevolju, jer se dogovaraju i hrabre jedna drugu. Vaš zadatak je da je naučite da svako delo ima posledice s kojima kasnije mora da se nosi.  

12. “Zato što ja tako kažem!” 

U tinejdžerskom dobu, tinejdžerke razaznaju kompleksnost odnosa. Najbolje bi bilo da izbegavate davanje direktiva, već da joj priđete drugarski i sportski, i pitate za mišljenje. Kada su roditelji autoritarni i insistiraju na neobjašnjenim pravilima, veća je šansa da će tinejdžerke biti sklone lažima i prevarama. Ako im ukažete poštovanje, uzvratiće istom merom. 

13. “Sram te bilo, treba da se stidiš!”

Posramljivanje nikada nije dobra taktika. Ugrizite se za jezik. Postideti dete ne znači da ćete ga prevaspitati. Posramljivanje krši poverenje i narušava svaku komunikaciju. Čak i kada u besu posramite dete, te reči dugo ostaju sa njim. 

14. “Super izgledaš – jesi li ti to smršala?” 

Da li ste znali da većina poremećaja u ishrani dolazi od upravo spomenutih, naizgled bezopasnih, pozitivnih izjava? Društvene mreže dovoljno bombarduju nerealnim, fotošopom izmenjenim telima, te roditelji treba da se svojski potrude da izbegavaju izjave vezane za telo, kilograme i izgled uopšte. Uvek se zapitajte da li ona u narednih par minuta može da promeni to što biste joj sugerisali. Ukoliko je odgovor “ne”, zaboravite da ste hteli da pitate. Naučite je da vodi računa o svom telu i da bude zdrava, sve ostalo je manje važno. 

15. “Nemoj da upropastiš šansu kao prošli put!” 

Istraživanja su pokazala da naša očekivanja kroje naša konačna dela, zato izbegavajte da budete negativni prorok akcija vaše tinejdžerke. Umesto da je unapred sputate, uvek je ohrabrite – recite “možeš ti to!” Ako je neprekidno podsećate na neuspehe, izgubiće samopouzdanje koje je tako ključno za razvojni period u kom se nalazi. Vaša ćerka je pametna, sposobna i spretna – stavite joj to na znanje. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *