Zašto je važno da deca obavljaju kućne poslove?

3min
Da li pripadate onoj grupi roditelja koji uključuju decu u kućne poslove ili ne? Iz želje da imaju što bezbrižnije detinjstvo i da uživaju što više u igri dok su mali, mnogi roditelji odlažu...

Tu je, svakako i sasvim tačna činjenica da se kućne obaveze mnogo brže i efikasnije završe kada ih obavljaju odrasli. Međutim, koliko god ovi argumenti imali smisla, neosporno je da se na ovaj način previđaju brojne koristi koje dete ima kada obavlja kućne poslove primerene svom uzrastu.

Ovo su samo neki od razloga zbog čega je važno da aktivirate svoju decu i podstaknete ih da vam pomažu u kući.

Kućni poslovi pomažu u sticanju životnih veština

Da, vaše dete je sada malo, ali neće biti dete zauvek. Svaki put kada ga uključite u neki kućni posao vi mu zapravo pomažete da nauči nešto novo i savlada veštinu više. Pranje sudova, kuvanje, usisavanje, pranje i prostiranje veša, te planiranje budžeta – samo su neka od umeća koje će vašoj deci trebati kada reše da se osamostale i isele se iz porodičnog gnezda. S obzirom na to da u školama više ne postoje časovi domaćinstva, kuća je jedino mesto gde se mogu kroz svakodnevne rutine osposobiti za samostalno obavljanje ovih poslova. 

U suprotnom, obavljajući sve te stvari umesto njih možete na izvestan način ograničiti njihove sposobnosti i učiniti da ne umeju bez vas obaviti neke osnovne obaveze. Dečak od 5 godina ne zna sam da obuče kaput, sedmogodišnja devojčica koja ne ume sama da sipa sok ili tinejdžerka koja ne zna kako da opere veš? Ne želite da vaše dete bude glavni junak nekog od ovih scenarija, zar ne?

Obaveze uče decu odgovornosti i jačaju im samopouzdanje

Zadavanjem redovnih zadataka deci pomažete im da se nauče odgovornosti. Jednostavni poslovi kao što je nameštanje kreveta ujutru, pospremanje igračaka posle igre ili udžbenika posle urađenog domaćeg zadataka, nisu zahtevni, a njihovo izvršavanje stvoriće osećaj odgovornosti i zapravo ih učiniti odgovornima.

Kada napravite raspored obaveza i podelite kućne poslove sa decom, šaljete im poruku da verujete u njihove sposobnosti, da će uspešno i odgovorno obaviti svaki zadatak. Ujedno, svaki završen posao učiniće da se dete oseća doraslim – i tako direktno i pozitivno utičete na njegovo samopouzdanje.

Razvoj savremenih tehnologija vam ovde ide na ruku. Moderni kućni uređaji napravljeni su tako da budu jednostavni za upravljanje i korišćenje, tako da deca školskog uzrasta mogu lako usisati, uključiti mašinu za pranje veša i slično. Pokažite im kako da posle ručka naređaju prljave tanjire, rasporede pribor u posebnoj korpi, a starija deca mogu na displeju koje imaju LG sudomašine i noviji aparati drugih proizvođač, da  uključe sama željeni program pranja sudova čak i kad vi niste kod kuće.

Odgovornost i samopouzdanje ispratiće i osećaj ponosa – jer će se smatrati dovoljno zrelima da vode računa o sebi.

Devojčica sređuje igračke

Uče se planiranju vremena i boljoj organizaciji

Veština planiranja obaveza i pametnog upravljanja vremenom je definitivno lekcija neophodna za preživljavanje u savremenom društvu. Danas, kada se čini da na dnevnom nivou treba obaviti hiljadu stvari, organizacija je postala pravi izazov i za odrasle, a kamoli za nešto stariju decu i tinejdžere. 

Međutim, upravo će im obavljanje kućnih poslova pomoći da rano steknu dobre navike. Žongliranje sa rokovima oko školskih zadataka, kućnim poslovima i njihovim društvenim životom je dobar put do mudrog postavljanja prioriteta i upravljanja vremenom. 

<===End of Page===>

Prepoznaće značaj timskog rada

Kroz kućne poslove možete naučiti svoje dete još u ranom detinjstvu kako se postaje produktivan član tima. Naravno, ovde je reč o članovima jedinstvene porodične ekipe, koji su međusobno odgovorni i snose posledice kada se ne ispune sva očekivanja. Bilo da je reč o zajedničkom sređivanju dvorišta ili generalnom čišćenju kuće, ovo je odličan način da dete shvati koliko je važno za celokupni “projekat” da svako obavi svoja zaduženja na vreme.

Učenje ovih lekcija kod kuće, gde se greške lakše opraštaju, pomoći će im da razviju snažne veštine timskog rada koje će koristiti u školi ili kasnije na poslu.

Kućni poslovi pružaju priliku porodici da se poveže

Koliko puta ste i sami pomislili da nemate dovoljno vremena da obavite sve poslove i poigrate se sa svojom decom? To se može jednostavno promeniti uključivanjem mališana u pomaganje oko kuće. 

Ukoliko ste isplanirali sređivanje dvorišta, na primer, decu možete podsetiti na simpatičnu avanturu Toma Sojera sa farbanjem tarabica. Naravno, farbanje ograde i kapije ne mora biti zadatak samo za decu, već za celu porodicu. Ne samo da ćete završiti ranije sve zaplanirane obaveze, već i kvalitetno provesti vreme sa svojom decom uz mnogo šale i smeha.

Mališani koji uvek žele da pomognu osetiće se važnima i postići će poboljšanje samopoštovanja, a ćudljivi tinejdžeri mogu odlučiti da se otvore zbog zajedničkog zadatka.

Ideje za kućne poslove za decu

Sada kada je i više nego jasno koliki značaj ima obavljanje kućnih poslova za formiranje ličnosti deteta, vreme je da zaboravite na to koliko je lakše čišćenje bez dece. Ukoliko ne znate koji radni zadaci su dobri za vaše dete, predlažemo vam nekoliko ideja o poslovima za decu različitih uzrasta.

Mala deca (2-3 godine)

Jednostavni zadaci kao što je skupljanje slikovnica, bojanki i igračaka su nešto sa čime možete početi, na primer. Dete od tri godine uvek može okačiti svoju odeću na kuku malog čiviluka u svojoj sobi ili pak postaviti podmetače na trpezarijski sto.

Predškolci (4-5 godina)

Postavljanje stola, pa čak i pomoć u pripremi obroka, naravno, pod roditeljskim nadzorom neki su od zadataka koje četvorogodišnjak lako može obaviti u kuhinji.

Pomoć pri kupovini i odlaganju namirnica, kao i pri prostiranju mokrog veša takođe nije prezahtevna obaveza za petogodišnjakinju. 

Deca školskog uzrasta (6-8 godina)

Deca u mlađim razredima mogu zalivati baštu i sobne biljke, nahraniti kućnog ljubimca, obrisati pod ili izbaciti smeće. Pomoć u trgovini oko kupovine namirnica, izbora obroka, pa i njegove pripreme odličan je zadatak za osmogodišnjaka. Dete u ovom uzrastu može samo odložiti posuđe i pribor za jelo. 

 

Autor: Dragan Antić, tata

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *