Vagina i spoljni intimni delovi tela – „iznutra“ i „spolja“
Različite zone intimnih delova tela čine jednu celinu i od njih zavisi uravnotežen prirodan sistem zaštite i samohigijene. Kako u vagini „iznutra“, tako i u spoljnom intimnom predelu „spolja“, pod normalnim uslovima sve je podešeno tako da je odbrana od stranih klica (bakterija i gljivica) veoma dobra. Vaginalne infekcije mogu da nastupe kada se poremeti prirodna ravnoteža u intimnim delovima ili kada izazivači bolesti prodru u vaginu, npr. ako se ne koristi zaštita pri polnim odnosima. Prirodna odbrana je posebno važna zbog toga, što otvori mokraćnog kanala, vagine i debelog creva leže tesno jedan uz drugog. Ukoliko bakterije iz creva (npr. koli-bakterije, koje su u samom crevu inače veoma korisne) dospeju u vaginu ili u otvor mokraćnog kanala u većim količinama, mogu da prouzrokuju infekcije vagine ili bešike.
Pre svega je za žene, koje su sklone vaginalnim infekcijama i/ili imaju osetljivu kožu u spoljnom intimnom predelu tela, važno da kontrolišu celokupan intimni predeo („iznutra“ i „spolja“ ), jer se smetnje u spoljnom predelu mogu odraziti na vaginu, i obrnuto.
Pravilna intimna higijena
Smetnje u spoljnom intimnom predelu mogu da utiču na vaginu i obrnuto. Zbog toga je važno da koža u spoljnom intimnom predelu uvek bude zdrava. Važno je da se kiselinski zaštitni omotač što manje ometa, što znači da se koži ne sme oduzimati masnoća i da treba zadržati kiselinsku pH vrednost od oko 5,0. Ponekad je dovoljno da se štetni uticaji naprosto izbegnu. Nedovoljna higijena može da izazove infekcije, ali i preterana higijena takođe može da bude štetna za sveukupno intimno područje.
Šta može da dovede do iritacije kože?
Alkalni sapuni škode kiselinskom omotaču kože. Nošenje uložaka sa folijom (koja ne može da diše) može da podigne pH vrednost kože u spoljnom intimnom predelu, time se ometa zaštitni kiselinski omotač. Osim toga, može da dođe do stvaranja tzv. „vlažno-tople komore“, što pogoduje rastu gljivica i bakterija.
Gelovi za tuširanje sa agresivnim supstancijama za pranje mogu da umanje masnoću kože.
Sredstva za konzervisanje i mirisne materije, koje se npr. nalaze u vlažnom toalet papiru i mnogim sprejevima za intimnu upotrebu, mogu da izazovu iritaciju kože i alergije.
S obzirom na to da se ti proizvodi ne ispiraju, već posle primene ostaju na koži, pojačana je opasnost od nastanka alergija.
Takođe i kreme za otklanjanje dlačica često sadrže agresivne sastojke na koje koža može da reaguje crvenilom, svrabom ili peckanjem. Načelno, nema posebnih razloga protiv brijanja ili odstranjivanja dlačica u zoni bikinija, jedino što kod brijanja mogu da nastanu mikropovrede kože, koje predstavljaju tzv. „ulazna vrata“ za nastanak kožnih infekcija na tim mestima. Osim toga, neke žene imaju urođenu sklonost ka urastanju dlaka, što može da dovede do folikulitisa (zapaljenje korena dlake). U tom slučaju, za lečenje je potreban lekar.
Hlor, koji se u javnim bazenima koristi kao sredstvo za dezinfekciju, kod osetljivih osoba može da izazove iritaciju kože i alergiju.
Takođe i trenje dovodi do iritacije kože. Do toga može da dođe upotrebom grubog toalet papira sa velikom sadržinom drvnih vlakana, usled nošenja uskih gaćica (tanga) ili pantalona bez donjeg veša.
Posle seksualnih odnosa, iritacije kože u spoljnom intimnom predelu, kao i u ulaznom delu vagine, nisu nikakva retkost. Ukoliko nam je koža posebno osetljiva, potrebno je da pre odnosa namažete kožu spoljnog intimnog predela kremom, a eventualno i posle odnosa.
I u slučajevima kada su ulazni deo vagine, kao i sama vagina suviše suvi, pomoći će gel ili krema.
Urin, ili ostaci fekalija takođe mogu da iritiraju kožu. O problemima u bešiki ili u predelu debelog creva trebalo bi da porazgovarate sa vašim lekarom.
Usled nošenja tesne odeće ili donjeg veša od sintetike, uložaka sa plastičnom folijom kao i zbog korišćenja najlonskih hula-hopki može da dođe do zastoja toplote ili vlage u intimnim predelima što pogoduje iritacijama kože, ali i infekcijama.
Preterana intimna higijena, u koju spadaju višestruko pranje u toku dana, ispiranje vagine, sprejevi za intimnu upotrebu, jak mlaz vode usmeren na intimne delove tela, takođe nije dobra. Dovoljno je pranje jednom do dva puta dnevno i obavezna zaštita i nega iritirane kože.
Šta pomaže kod iritacija?
Mi možemo da preporučimo VAGISAN® losion za pranje intimnih delova tela. Proizveden na bazi blagih supstanci za pranje i prirodne mlečne surutke, Vagisan losion za intimno pranje, štiti prirodni kiselinski omotač, a dodatak ekstrakta kamilice smiruje kožu. Primena Vagisan losiona smanjuje rizik od nastajanja iritacija i infekcija kože u tom predelu.
Vagisan losion za pranje intimnih delova tela
• Proizvođač: Dr. Wolff, Nemačka • Pakovanje: 200 ml
• Sastav: na bazi prirodne surutke (sadrži prirodni albumin, aminokiseline, vitamine, minerale). Sadrži i mlečnu kiselinu koja održava pH-vrednost od 5,0. Dodatak ekstrakta kamilice smiruje kožu. Prijatnog je mirisa. Ne iritira i ne isušuje kožu genitalnog područja (ne sadrži alkohol).
• Način primene: Pogodan je za svakodnevnu primenu, a može se primeniti i za vreme menstruacije. Na ovlaženu kožu genitalnog područja dovoljno je naneti nekoliko kapi losiona a zatim isprati vodom. Mogu ga primenjivati žene u bilo kojoj životnoj dobi, kao i za vreme trudnoće.
|
Kakvo je vaše iskustvo? Da li često imate problema u intimnom predelu? Da li vas muče iritacije, svrab i peckanje? Šta vama pomaže u ovim situacijama?
Autor: Sanda Lukić, farmaceut i product manager, Msf Pharm. Savetnik mama za negu kože. Njene savete čitajte i na linku: Kozmetika Neostrata